Päästeoperatsioon Tai koopas

Tai päästeoperatsioon: kuidas treener aitas poistel koopas ellu jääda

109
(Uuendatud 08:10 13.07.2018)
Juunioride jalgpallimeeskonna Metssead treener Ekaphol Chantawong ehk Ek tegi kõik selleks, et tema hoolealused ligi 10 päeva kümnekilomeetrises üleujutatud koopas senikaua, kuni päästjad neid otsisid, elus püsiksid.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Sellest kõneles lühiintervjuus telekanalile Thai PBS Tham Lunagi koopa otsingute- ja päästeoperatsiooni ühendstaabi pealik, operatsiooni toimumispaiga Chiang Rai provintsi endine kuberner, praegune Phayao provintsi kuberner Narongsak Osottanakorni, vahendas RIA Novosti.

Ellujäämisoskused ja mediteerimine päästsid poisid

"Just tänu treener Ekile suutsid poisid koopas peaaegu ilma toiduta, ilma valguseta, niiskuses, ümbritsetuna saastunud porisest veest päästjate saabumiseni ellu jääda. Treener õpetas neid jooma koopa stalaktiididest tilkuvat puhast vett, kaasavõetud elektrilampe korda ja ainult hädavajadusel sisse lülitama, ennast tarbetult mitte liigutama, hoida jõuvarusid, ja mediteerima, et säilitada vaimuvirgust," lausus kuberner.

Tai koopast päästeti kõik lapsed >>

"Ek soovitas poistel jagada kaasavõetud toiduained – kartulikrõpsud, pirukad, kommid, mis enne koopasse sisenemist ühe eeskonnamängija sünnipäeva pühitsemiseks osteti, toiduportsjoniteks ja süüa iga päev natukese haaval, toetades organismi jõuvarusid. Tema ise aga andis suurema osa oma toidunormist poistele," lisas päästeoperatsiooni juht.

Ta toonitas, et kõik üheksa päeva selle hetkeni, mil sukeldujad nad üles leidsid, ei teadnud lapsed ega nende treener midagi koopas käivitatud ulatuslikust päästeoperatsioonist.

"Nad mõistsid, et küllap neid otsitakse, aga mõistsid ka seda, et neid ei pruugita leida: nad olid jõudnud liiga kaugele koopasügavusse, pagedes üleujutuse eest. Ja nad teadsid, et nende ja väljapääsu vahel on täiesti üleujutatud teelõigud, mida nad ise ei suuda ületada. Nad võisid ainult uskuda pääsemisse ja Ek toetas nende usku vahetpidamata," ütles Osottanakorn.

Sangar või vastutustundetu poisike?

Kahekümne viie aastane laste- ja noorte spordikooli Metssigade Akadeemia jalgpallimeeskonna peatreeneri asetäitja Ekaphol Chantawong (Ek) oli meediast ja tema kolleegidelt saadud teabe kohaselt kaotanud varakult vanemad ja kasvas üles budistlikus kloostris, kus elas mõned aastad noviitsina.

Tais algas koopas olevate poiste päästeoperatsioon >>

Kuid peale üldharidusliku kloostrikooli lõpetamist ja ajutist mungaks pühitseminet (budistlikus Theravaada koolkonnas, mis on Tais usutunnistusena järgitakse, on ajutine mungaks pühitsemine tavaline komme) ei jäänud Ek kloostrisse, vaid naasis ilmalikku ellu ja läks omandama pedagoogilist haridust. Lapsepõlvest peale jalgpallist võlutuna muutis ta selle oma elukutseks, ehkki vabal ajal tegeles ta ka teiste spordialadega.

23. juunil alanud mitmepäevase draama esimestel päevadel, kui koopa sissepääsu juurest oli leitud üksteist jalgratast ja Eki mootorratas ning kohe esimesel ööl pärast poiste kadumist alustatud otsingu- ja päästeoperatsiooni, jagunes avalik arvamus Tais kahte lehte.

 • Спасательный персонал готовит транспорт для эвакуации мальчиков и их тренера по футболу, из затопленной пещеру, в северной провинции Чианг Рай, Таиланд
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © REUTERS / SOCIAL MEDIA
 • спасателя рядом с затопленной пещерой Тхам Луанг в Таиланде
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © REUTERS / Soe Zeya
 • Спасатели с водопроводной трубой в время спасательной операции у пещеры в Таиланде
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © AP Photo / Sakchai Lalit
1 / 3
© REUTERS / SOCIAL MEDIA
Päästeoperatsioon Tai koopas

Ühed pidasid Eki vastutustundetuks poisikeseks, kes viis poisid koopasse just tugevate sesoonsete vihmasadude eelõhtul, teised, kes teda paremini tundsid, sealhulgas tema kolleegid ja kadunud poiste vanemad, eeldasid, et see suurepärane sportlik ettevalmistus, pedagoogianne ja usaldus, mida poisid tema suhtes ilmutavad, aitab tema hoolealustel ellu jääda ja abi ära oodata.

Kui lapsed ja Ek kauges koopaorvas elusatena üles leiti, näljast nõrkenutena, ent moraalselt murdumatuina, siis suhtlusvõrgustike kommentaaride ja teleintervjuude toon muutus: tõsiasja, et just tänu treenerile jäid lapsed ellu, tunnistasid kõik, sealhulgas ka tema kriitikud.

Kirjas Ekile, mille koos kirjadega lastele andis vanematelt noorukitele üle üks Tai mereväe eriüksuse ujujaist, kirjutasid lapsevanemad, et nad treenerit juhtunus ei süüdista, ja tänasid teda selle eest, et ta aitas poistel eluvaimu säilitada. Vastuskirjas, mille toosama "merehüljes" pinnale tõi, palus Ek vanematelt oma õpilaste pärast vabandust ja tänas neid moraalse toetuse eest.

Just got back from Cave 3

Публикация от Elon Musk (@elonmusk) 9 Июл 2018 в 2:43 PDT

Kui meedikud — Tai maavägede eriüksuse alampolkovnik doktor Phak Lohanchu, kes oli möödunud aastal läbinud Merehüljeste koolitusprogrammi ja koopas koos lastega nende leidmise päevast peale, ja üks laste koopastväljatoomist vahetult teostanud 13-st sukeldujast, Austraalia sukelduja, päästja ja anestesioloog doktor Richard Harris võtsid vastu otsuse evakueerimise järjekorra kohta, kerkis küsimus kõige nõrkenumate meeskonnaliikmete väljatoomisest, kelle elu koopas alanud hapnikutaseme langus ja süsihappegaasi tõus otseselt ohustas.

Kõige nõrkenum oli Ek, talle, nagu meediale teatavaks sai, tehti ettepanek väljuda koopast esimeses evakueeritavate rühmas. Ent sai otsustatud, ja selle ostuse langetamisel etendas peamist rolli treener ise, et ta peab oma seisundist hoolimata lastega jääma: tema moraalset toetust oli väga vaja neile, kel tuli veel ööpäevaks või kaheks koopasse jääda.

Päästjad evakueerisid koopast kõik lapsed ja treeneri kolme rühmana, neli inimest päevas, kolme päevaga. Viimases rühmas toodi koos nelja lapsega pinnale ka nende treener Ek.

109
Tagid:
treener, päästeoperatsioon, sport, jalgpall, lapsed, Päästeamet, Ekaphol Chantawong, Chiang Rai, Tai
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega