Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva

Ukraina "kangelaste" nimeline veresaun - on, mida meenutada

152
(Uuendatud 20:06 11.07.2018)
Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva. Sellesama, mida juhtisid fašistide käsilased, kes on nüüd Ukrainas "kangelasteks" tunnistatud. Täiesti ametlikult.

Vladimir Bõtškov, raadio Sputnik

Täna on Poola Vabariigi kodanikest ukraina rahvuslaste poolt toimepandud genotsiidi ohvrite riiklik mälestuspäev. 1943. aasta 11. juulist sai Volõõnia veresauna haripunkt. Bandeeralaste rühmad ründasid üheaegselt enam kui sadat Poola asulat. Sõjahüüuga "Surm poolakatele!" tegid ukraina rahvuslased terved külad Volõõnias maatasa. Erinevate hinnangute kohaselt tapeti 35 000 kuni 100 000 inimest. Krajowa vastupanuarmee ja "talurahvapataljonide" võitlejad andsid seejuures "väärilise" vastuse – ukrainlaste massilise tapmisega.

Lääne meedia avastas enda jaoks Ukraina natside revanšismi >>

Kiiev pole seniajani vabandust palunud. Praegused Ukraina võimud ütlevad, et nad olevat valmis Volõõnia veresauna pärast vabandama. Aga kõigepealt peab Poola tõestama, et "millegi halvaga" said hakkama nimelt bandeeralased ja eeskätt Wehrmachti ohvitser Roman Šuhhevõtš, aga mitte keegi teine, nende mundrisse ümberriietatu. Alles pärast seda võiks Kiiev ehk lõpuks ka vabandust paluda.

Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma, illustreeriv foto
© AP Photo / Efrem Lukatsky

Roman Šuhhevõtš on tänases Ukrainas puutumatu nimi, igasugustest kahtlustustest kõrgemal. Olgu pealegi, et Suure Isamaasõja ajal kandis ta Saksa okupatsiooniarmee ohvitseri mundrit ja osales veristes etnilistes puhastustes. Pärast sõda aga redutas ta sõna otseses mõttes metsavennana metsades. Seda, tõsi küll, mitte kuigi kaua – 1950. aastal sai NSV Liidu julgeolekuorganite poolt likvideeritud.

Šuhhevõtš on tüüpiline lurjus, külmavereline sadistlik timukas oma kinnisideede, seega luuludega. Hävitas ta ju kümneid tuhandeid poolakaid, venelasi ja ukrainlasi mitte lihtsalt niisama, vaid "Suure Ukraina" nimel! Nüüdsed "tänulikud" järeltulijad on omistanud talle Ukraina kangelase austava nimetuse, püstitanud talle mälestussambaid, andnud tänavatele tema nime.

Ukraina riik rahvusvahelise kurjategija rollis >>

Aga Nürnbergi protsess on ometi fašistide käsilased hukka mõistnud. Ja Kiievi võimudele ei tee terakestki muret tõsiasi, et natside jaoks olid ukrainlased alaväärsed inimesed, kellest parimal juhul oleks saanud sakslaste kui "härrasrassi" heaks "töötavad kariloomad" ja halvemal juhul oleks korratud miljonite mitteaarialaste saatust.

Euroopa Liidus võib ebaseaduslikult tööl olla kuni 10 miljonit ukrainlast, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kusjuures selgub, et Poolal polegi nagu enam eriti mingeid vabandusi tarvis, olgugi et sealgi võetakse vastu igasuguseid bandiitlusevastaseid seadusi ja määrusi. Varssavis arvatakse, et seoses praeguse poliitilise olukorraga on tingimata vaja Volõõnia veresauna suhtes mõõdukat hoiakut. Seega tahetakse, et Kiiev tunnistaks faktina genotsiidi, aga seda hästi tasakesi (öeldakse, et kellega ei juhtu?) Justnimelt nii! Mispärast? Eks sellepärast, et Ülemraada on juba ammu tunnistanud partisaniliikumise UPA* liikmed "Ukraina sõltumatuse eest võitlejateks". Ning mis pretensioone saab "vabadusvõitlejatele" olla?

Ongi arusaadav! Varssavi peab nüüdset Kiievit oma lähedaseks sõbraks, poputab teda. Raha, tõsi küll, ei anna, kuna teab, et tagasi seda ei saa. Aga too sõprus on tugev. Ja selleks on ka põhjust. Praegustele Kiievi võimudele on Venemaa vaenlaseks number üks. Poolale aga on Venemaa üldse ammune vaenlane, vähemasti arvavad niiviisi Poola praegused ametivõimud. Ning minu vaenlase vaenlane, nagu teada, kõlbab ka sõbraks.

Ainult et veidikene tumestavad seda "vankumatut" sõprust meenutused Volõõnia veresaunast…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Ekstremistlik organisatsioon, Venemaal keelatud

152
Tagid:
bandeerlased, mälestuspäev, genotsiid, veresaun, ohvrid, russofoobia, Roman Šuhhevõtš, Volõõnia, Poola, Ukraina, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega