Suurbritannia peaminister Theresa May

Parlament vastas peaminister May kõnele naeruga

89
(Uuendatud 19:10 19.07.2018)
Briti parlament võttis peaminister Theresa May sõnad kahe tema valitsusliikme tagasiastumise järel vastu naeruga, teatas RIA Novosti.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. May avaldas oma kõnes tänu ametist lahkunud kabinetiliikmetele David Davisele ja Boris Johnsonile. Tema sõnul jõudis valitsus järeldusele, et tuleb põhjalikult ette valmistuda Brexiti läbirääkimiste igasugusteks tulemusteks. Nagu May rõhutas, ei pruugita Brüsseliga üldse kokkulepet saavutada, teatab RIA Novosti.

Peaministri sõnavõttu katkestas korduvalt parlamendisaadikute naer.

Niisiis, pärast May sõnu tänulikkusest ametist lahkunud välisminister Boris Johnsonile "selle kirglikkuse eest, millega ta Suurbritannia huve esindas", kõlas saalis vali naer, mispeale parlamendisaadikuid kutsuti üles korralikult käituma. 


Peaminister teatas ka, et kokkulepe näol, milleni ministrite kabinet möödunud reedestel läbirääkimistel jõudis, on tegu "vastutustundliku ja usaldusväärse plaaniga", lisades, et EL poolt pakutud Brexiti variandid on vastuvõetamatud. 

"Kui EL samamoodi jätkab, võib kokkuleppe sõlmimata jääda," teatas May, tunnistades samas, et tema poolt koostatud variant esitab "Euroopa Liidule väljakutse."

Seejärel tuli peaministril ettekande jätkamisega mõni sekund oodata, sest kohalolijad naersid liiga valjult.

Vaidlused Brexiti ümber

Londonis kõlavad üha sagedamini avaldused, mille kohaselt tuleb Mayl valida tema enda lepinguvariandi ja valitsusjuhi ametikoha vahel. Tööparteist pärit allikas ei välistanud, et konservatiivid võivad valitsuskriisi tõttu Mayle umbusaldust avaldada.

Möödunud reedel peeti ministrite kabinetis nõupidamisi, mille käigus valitsus oma strateegia põhisuundi kooskõlastas.

Läbirääkimised kestsid mitu tundi ja toimusid praktiliselt salajases režiimis — osalejail paluti oma mobiiltelefonid hoiule anda. Selle tulemusena veenis May ministreid toetama dokumendi versiooni, mis Euroliidule esitatavaid tingimusi leevendab. See ärritas osalejaid, tuues kaasa Euroopa Liidust väljumise eest vastutava ministri David Davise ja välisministeeriumi juhi Boris Johnsoni tagasiastumise.

Pühapäeval, 8. juulil esitas oma lahkumisavalduse Brexiti asjade minister David Davis, tuues põhjenduseks peaministriga tekkinud lahkarvamused EL kaubandust ja tollisuhteid käsitlevates küsimustes. Tegu oli valitsuskabineti võtmefiguuriga, pidades silmas, et Ühendkuningriik lahkub EList juba 29. märtsil 2019.  

Esmaspäeval astus tagasi ka välisminister Boris Johnson. Nii Johnson kui ka Davis olid "rangema" Brexiti toetajaid.

Davise asemele määrati endine elamumajanduse minister ja endine justiitsministri asetäitja Dominic Raab.

Briti uueks välisministriks sai senine tervishoiuminister, konservatiivist Jeremy Hunt, teatati peaminister Theresa May kantseleist esmaspäeva õhtul.

Brüsseli reaktsioon

Euroopa Nõukogu president Donald Tusk avaldas esmaspäeval kahetsust, et koos Suurbritannia Brexiti-asjade ministri David Davise tagasiastumisega ei kadunud ka kogu Ühendkuningriigi väljaastumise idee.

"Poliitikud tulevad ja lähevad, kuid probleemid, mida nad inimestele loovad, ei kao kuhugi ja Brexitist põhjustatud segadus on ELi ja Suurbritannia suhetes suurimaks mureks. See pole veel kaugeltki lahendatud — hr. Davisega või ilma temata," teatas Tusk ajakirjanikele, "Kahjuks ei lahkunud Brexiti idee koos Davisega."

Vastuseks palvele Johnsoni tagasiastumist kommenteerida ütles ametnik, et ta "võib vaid korrata seda, mida ta Davise kohta juba ütles."

Läbirääkimised Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise teemal kestavad eelmise aasta suvest ega ole veel käegakatsutavaid tulemusi andnud. Kõigis küsimustes, sealhulgas tulevase kaubandusrežiimi osas, püsib tänaseni ebakindlus.

89
Tagid:
parlament, Brexit, minister, kaubandus, tollimaksud, läbirääkimised, Brexit, Jeremy Hunt, Dominic Raab, David Davis, Boris Johnson, Theresa May, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, London, Suurbritannia, EL
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
Soojendas madu rinnal: Briti kaitseminister tõstis peaministri vastu mässu
Londonis tähistati Brexiti-referendumi teist aastapäeva
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega