Hiina merevägi

Peking valmistub sõjaks USA-ga sõna otseses mõttes

209
(Uuendatud 22:46 09.07.2018)
Jaapani infoagentuur Kyodo News avaldas Hiina Rahvavabariigi armee keskkomisjoni sisedokumendi selgepiiriliselt sätestatud strateegiaga võitluseks USA vastu, mis autorite arvates võimaldab nõrgenevast maailma hegemoonist pöörangul ette jõuda ning vajaduse korral "konflikt kustutada ja sõda võita".

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novosti vahendusel

Juhul kui ülemaailmsesse meediasse lekkinud strateegia tõepoolest kajastab Hiina juhtkonna nägemust, ootab meid mitte kuigi kauges tulevikus Ameerika Ühendriikide ja Hiina vahelise sõjalise kokkupõrke ohu radikaalne kasv. Asi on selles, et Pekingi strateegidel on kavas mitte ainuüksi Hiinat kaitsta, vaid heita väljakutse USA domineerimisele merel, mis võimaldab tal vajaduse korral oponente mereliste kaubateede kontrollimise läbi oponente "lämmatada".

Hiinale järele ja temast ette jõuda >>

Raske ja peaaegu võimatu on ette kujutada, et USA juhtkond (olenemata parteilisest kuuluvusest ja ideoloogilisest suundumusest) lubab Pekingil niisugust plaani ellu viia ilma raevuka vastupanuta kogu USA riigiaparaadi ja armee poolt.

Kyodo News ja Japan Times toovad esile tolle dokumendi põhiteesid, mis osutavad sellele, et Hiina valmistub laiendama oma sõjalist kohalolekut ja mõju kaugele üle oma riigipiiride:

"Üks (dokumendi – toim.) peatükkidest räägib sellest, et Hiina Rahvavabastusarmee keskendas varem oma lahingulise ettevalmistuse (Hiina – autori märkus) ranniku kaitsmisele, uuel ajajärgul aja peab armee tugevdama oma võimekust maismaal, merel ja õhus – lisaks arenemisele väljapoole tavapärast tegutsemispiirkonda. Tsitaat: "Sedamööda, kuidas me avaneme ja laiendame oma riiklikke huvisid üle riigipiiride, on meil hädasti vaja oma julgeoleku igakülgset kaitsmist üle kogu maailma."

Dokumendis toonitatakse korduvalt tingimatut vajadust armee täielikuks allumiseks esimees Xi Jinpingi suunistele – ja seetõttu tekib lääne kommentaatoritel kindel veendumus, et Hiina riigipea on teinud otsustava panuse Hiina relvajõudude jaoks uude sihiseadesse.

On vägagi tõenäoline, et Washingtonis tõlgendatakse neid muutusi Hiina enesekehtestamises väljakutsena USA ainulisusele, kuivõrd ju üsna hiljutise ajani kuulutas USA "kogu maakera" oma riiklike huvide sfääriks, mida Washington on valmis sõjalise jõuga kaitsma ja arendama. Pole küll kindel, kas Pekingi strateegid pidasid silmas just ameerikaliku lähenemise kopeerimist, kuid arvestades küllaltki tugevaid hiinavastaseid meeleolusid Trumpi administratsioonis on väheusutav, et nad jäävad uskuma võimalust, et Hiina ei pruugi maailma võtmetähtsusega punktides tegelikult tahta tugevat vastasseisu Ameerika Ühendriikidega.

Hiina ja USA vahelist kaubandussõda ei tule — Peking võitis >>

Hirm Hiina ekspansiooni ees on oluline, ehkki venevastase hüsteeria taustal mitte nii märgatav element ameeriklaste sõjalis-poliitilises mõtlemises. Kui USA kindralid loevad Hiina RV armee keskkomisjoni (eeldatavast) dokumendist, et sõjaväereform võimaldab "tulemuslikumalt kriisi juhtida, konfliktilõõma kustutada, sõda võita, riiklike strateegiliste huvide laienemist kaitsta," siis tõenäoliselt meenuvad neile võrdlemisi hiljutised kuulamised Kongressis, mille raames arutati justnimelt "Hiiina ohu" üle.

Ajakiri Newsweek avaldas kuulamiste tulemuste põhjal artikli pealkirjaga "Hiina sõjaline ekspansioon ja globaalne [sõjaline] ülesehitus ei lase mul öösiti magada, ütleb mereväeminister". Täpne tsitaat, millele ameerika ajakirjanikud viitavad, lisab täiendavat mõtteainet:

Aafrikast saab maailma töötuba, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Kui jutt käib Hiinast, peitub kogu iva nende "tšekiraamatus". Ja siin pole küsimus ainult dollarites ja sentides, mida nad oma sõjalise laienemise ja tehnoloogia arendamise toetuseks välja käivad, vaid selleski, millega nad üle kogu maailma tegelevad. Nad kasutavad kapitali relvana. Nende avatud tšekiraamat ei lase mul öösiti magada," teatas senaatoritele USA mereväeminister Richard Spencer.

Hiina skandaalses dokumendis, mille üle Jaapani ja lääneriikide meediakanalis nüüd arutavad, on üks oluline detail, mis ühest küljest kajastab ilmekalt hiina mentaliteeti, teisest küljest aga näitab, et Pekingi analüüsikeskused on tublisti püüdnud lääne loogikast aru saada. Dokumendis osutatakse, et nimelt tõeliselt ülemaailmseteks lahingutegevusteks suutelise armee väljaarendamine võimaldab Hiinal niinimetatud Thukydisese lõksu vältida.

Mõiste "Thukydidese lõks" tõi käibele Harvardi professor, politoloog, ostsustusteooria asjatundja ning kunagine USA kaitseministri nõunik ja kaitseministri esimene sekretär Graham Tillet Allison. Lühidalt öeldes tähendab too "lõks" seda, et kui potentsiaalne hegemoon tugevneb, hakkab valitsev hegemoon üha enam kartma ja see hirm muudab sõja nende vahel vältimatuks. Esimese niisuguse sõja ja vastava analüüsi näitena nimetatakse tavaliselt Sparta ja Ateena sõda, mille vältimatusest kirjutas Thukydides.

Hiina süüdistas USA-d "psühholoogilises terroris" >>

Hiina strateegia autorid rõhuvad sellele, et Hiina armee ülemaailmsete võimaluste otsustav laienemine võimaldab "vältida kinnihoidmist areneva jõu ja valitseva hegemooni vahelise sõja vältimatusest." On aga oht, et see hinnang on liialt optimistlik. Katsel Hiina RV armee ülemaailmseid võimalusi radikaalselt laiendada on kõik väljavaated provotseerida Washingtoni maksimaalselt agressiivseteks ja radikaalseteks sammudeks, mis ilmselgelt ei piirdu majandusliku või diplomaatilise survestamisega.

Enamgi veel, tundub, et vaatamata Trumpi puhtpragmaatilisele retoorikale, mis osutab Hiinaga peetava kaubandussõja majanduslikele motiividele, ei kätke Washingtoni eesmärk tegelikult vaid kaubandusbilansi tasakaalustamises.

Kui meenutada mereväeministri Richard Spenceri ütlust kapitali kasutamisest relvana, on loogiline eeldada, et kaubandus- (ja võib-olla ka sanktsioonide-)sõda jääb kestma mitte kaubandusbilansi tasakaalustumiseni, vaid tolle "hirmsa Hiina relva" likvideerimiseni.

Kui see hinnang on õige, siis tekib kaks olulist küsimust.

Esiteks: kui kaua läheb Washingtonil aega selle mõistmiseks, et kaubandussõda ja sanktsioonid (näiteks ZTE vastu) ei aita soovitut saavutada?

Teiseks: mida võtab Trumpi administratsioon ette majanduslike meetodite ammendumise korral?

See, et USA sõjalaevad läbisid nüüd demonstratiivselt Taiwani väina ning Taiwanile saabub varsti esimene rühm USA merejalaväelasi, on ilmselt vihjeks, kus ja kuidas USA oma nõudlust ülemaailmse hegemoonia järele kaitsma hakkab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

209
Tagid:
kaubandussõda, sõjaline, meri, poliitika, piir, majandus, sanktsioonid, sõda, Kyodo News, merevägi, armee, Xi Jinping, Hiina, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega