Lõuna-Ukraina aatomielektrijaam

Ukraina šantažeerib Euroopat ja Venemaad tuumarelvaga

105
(Uuendatud 18:31 09.07.2018)
Ukraina julgeolekuteenistus keelas Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaamas defektse toitekaabli paigaldamise, teatas SBU pressiteenistus laupäeval.

Irina Alksnis, RIA Novosti 

Uudis selle kohta, et Ukraina Julgeolekuteenistus (SBU) päästis Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaama võimalikust tehnogeensest katastroofist, kujutab endast Venemaa edelapiiril kulgevate protsesside kvintessentsi.

Olukorrale lisab pikantsust küsimus – kumma maine on halvem – kas SBU või Ukraina tuumaenergeetika?

Ühelt poolt on SBU viimastel aastatel loonud endast rahvusvahelisel tasandil kuvandi, mis ühendab kaht elementi: repressiivorganit ja võltsingute generaatorit.

Tuleb tunnistada, et sellise kombinatsiooni näol on tegu unikaalse Ukraina nähtusega. 

Mistahes eriteenistuse ajaloos on perioode, mille üle nad uhkust ei tunne. Samal ajal kompenseerib toimepandud "ekstsesse" (nõia-jaht, repressioonid jms) ühiskonna silmis asjaolu, et riiklik julgeolek tervikuna seisab riigi huvide eest ning asutuse töötajad teevad olulist ja vajalikku tööd, riskides sageli eluga.

Viimaste aastate jooksul on SBU-d nii tihti valedelt ja skandaalsetelt pettustelt tabatud (seniseks tippsaavutuseks sai hiljutine Arkadi Babtšenko mõrva lavastamine), et isegi suhteliselt poliitikavabad uudised nende suust (nagu ka lugu kaabliga) tekitavad eelkõige kahtlusi ja usaldamatust.

Teisest küljest ei saa eitada, et Ukraina eriteenistuse avaldatud teave on täielikus vastavuses riigi tuumaenergia ja energiatööstuse mainega – mis on ausalt öeldes samuti äärmiselt negatiivne.

Balti keti nõrk lüli — Valgevene AEJ >>

Nagu SBU on viimaste aastatega omandanud maine kui struktuur, mis tegeleb piinamiste, kohtuväliste hukkamiste ja teisitimõtlejate tagakiusamisega ning ülespuhutud häbiväärse eneseülistusega, on ka Ukraina tuumaelektrijaamad sama aja vältel muutunud tohutu potentsiaalse ohu sümboliks nii Ukrainale endale kui ka tema naabritele.

Ukraina tuumaenergeetika degradeerumisprotsessid on nii ulatuslikud, et muutusid ilmseiks ka lihtinimestele. Pidevad erakorralised ja "ametlikult planeeritud" energiaplokkide peatamised, ohtlikud katsetused Ameerika kütusevarrastega ja kvalifitseeritud töötajate massiline lahkumine on regulaarselt uudiste teemadeks.

Võttes arvesse Ukraina korruptsiooni spetsiifikat, omandab kogu lugu täiendavaid värvitoone ja sügavust, mistõttu sarnaneb toimunu igasuguse tõlgendamise püüd kohvipaksult ennustamisele. Kas tuumaelektrijaamale võidi ka tegelikult võltstarvikuid osta või organiseeris SBU järjekordse lavastuse vaid korraldajatele teadaolevail eesmärkidel? Äkki on seegi lihtsalt üks "majandusüksuste vaheline konflikt", kus üks osapool kaasas kooskõlas Ukraina tavadega oma huvide kaitseks riikliku eriteenistuse?

Tegeliku olukorra kohta võib vaid oletusi teha ja ainult lootus sündmuste edasisele arengule annab võimaluse, et tõde lõpuks päevavalgele tuleb. 

Tšernobõli AEJ avarii likvideerijad said toetust >>

Kuid see polegi nii oluline. Viimastel aastatel Ukraina tegelikkuses igapäevaseks saanud olukordadest pälvib antud intsident tähelepanu kõigest ühel põhjusel – tegu on tuumaelektrijaamaga.

Siin ehk ongi peamine põhjus, miks Ukraina tsivilisatsiooniline allakäik toimub rahvusvahelise üldsuse "järelevalve all". Kiire pädevuse kadu alles hiljuti kõrgelt arenenuks peetud tööstusriigis võib kaasa tuua suuri ohte, kusjuures tuumaenergeetika on riskide hulgas üks tõsisemaid.

Kui Ukraina taandumine lennundusest, autotööstusest ja laevaehitusest, samuti mitmetest teistest kõrgtehnoloogia valdkondadest lihtsalt puhastab konkurentidele turgu, siis "optimeerimine" ja "eksperimendid" tuumajaamas – eriti tingimustes mil toimub kvalifitseeritud spetsialistide väljavool, kes olid ainsatena suutelised sellise tegevuse riske hindama – põhjustab juba tõsist ärevust.

Ukrainal õnnestus sedapuhku üllatada nii Euroopat kui ka Venemaad, kes on nüüd sunnitud murelikult jälgima, kuidas nende lähinaabri elukorraldus kiireneva tempoga languse suunas libiseb. Et sellise stsenaariumi võimalikkust haritud elanikkonnaga riigis tõsiselt ei võetud, ei tulnud kellelgi pähe Ukraina "rahumeelses aatomis" peituvaid riske varem maandada.

Lõpuks jääb üle loota, et Ukraina tuumaenergeetikud ja ametivõimud ei põhjusta veel üht Tšernobõli katastroofi, ning et kulgev lagunemisprotsess on SBU-st tunduvalt usaldusväärsemate eriteenistuste kontrolli all.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

105
Tagid:
kütusevardad, Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaam, oskusteave, kaadrinappus, aatomienergeetika, aatomielektrijaam, tuumakatastroof, tuumaelektrijaam, tuumaenergeetika, tuumajaam, energiaplokk, kriis, Westinghouse, Rosatom, SBU, Euroopa, EL, Ukraina, Venemaa
Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Samal teemal
Venemaa transpordib ujuva tuumajaama üle Läänemere
Akkuyu tuumajaam: enam, kui majanduslikult kasulik projekt
Riik hakkab toetama ka mittekodanikest Tšernobõli likvidaatoreid
Venemaa ja Ungari teevad teoks 10-miljardilise tuumaprojekti
Jõuab lõpule Tšernobõli tuumajaama uue sarkofaagi paigaldamine
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega