Suurbritannia jalgpallisõbrad Venemaal

Kuidas maailmameistrivõistlused purustavad müüte Venemaast

61
(Uuendatud 09:07 09.07.2018)
Jalgpalli maailmameistrivõistlused on löönud tohutu lõhe Venemaa-vastasesse teabekampaaniasse. Seda tunnistavad peaaegu kõik, sealhulgas need, kes aastaid sellega tegelenud on.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

"Mänge kasutatakse hübriidrelva ja propagandavahendina, et kahjustada ja hävitada globaalseid sanktsioone, mille vaba maailm on Venemaale kehtestatud," hüüab paaniliselt USA Kongressi mõjukas demokraat Marcy Kaptur, Ukraina olukorra tõttu Venemaale sanktsioonid kehtestava seaduse autor.

Mida oligi karta: Venemaa ründas endisi liiduvabariike XXI sajandi relvaga >>

Eriti mures on Venemaa-vastase propaganda viimaste kuude absoluutne meister — Briti meedia. Rakendades maksimaalselt jõupingutusi brittide seas hirmude ja müütide levitamiseks jalgpalli MM eel, ei tea nad nüüd, mida teha Venemaale siiski tulla julgenud kaasmaalastelt tuleva reaalse teabetulvaga. Tuntud Inglise videoblogijad lükkavad otse Venemaalt punkt-punktilt ümber kõik müüdid, mida Briti meedia enne jalgpalli 2018. aasta MM-i algust levitas.

Maailmatasemel jalgpallieksperdid kordavad ühehäälselt brittide poole pöördudes: "See turniir on parim, mida ma kunagi näinud olen! Tulge ja nautige seda, kuni selline võimalus veel on."

Emotsionaalse kolumni kirjutas The Guardianis Briti näitleja Tom Rosenthal. "Need. Maailma. Meistrivõistlused. On suurepärased," nii algab artikkel. Näitleja tunnistab ausalt, et koos paljude inglastega langes ta desinformatsiooni ohvriks. Naljakas, et see ületunnistus avaldati ajalehes, mis levitas pidevalt hirmulugusid eelseisvatest maailmameistrivõistlustest. See tähendab, et ajaleht süüdistas kolumnisti suu läbi väärinformatsioonis iseennast.

Britid mõistavad järk-järgult oma meedia valelikkust ja mõned ajakirjanikud on hakanud end õigustama. Selle sama The Guardiani püsiautor Marc Bennetts, kes elab Moskvas, avaldas isegi kolumni "Ärge süüdistage ajakirjanikke halbades uudistes Venemaast".

Ta oli sunnitud tunnistama: "On tõsi, et Lääne, heakene küll, Briti meedia on läinud liiga kaugele verd tarretama panevate lugudega musklis ja tätoveeritud vene jalgpallihuligaanidest, kes matsutasid juba huuli inglise fännide luukeredel loodetud peo ootuses, kes olid piisavalt rumalad, et järgneda oma meeskonnale maailmameistrivõistlustele." Bennett viitab sellele, et seda narratiivi levitasid "peamiselt ajakirjanikud, kes ei asunud Venemaal".

Iraani jalgpallifänn: kõik, mida venelastest räägitakse, on vale >>

Tema argumentidega on raske nõustuda: enamasti levitasid libauudiseid just nimelt Briti ajalehtede kohalikud korrespondendid. Mõned püüavad seda teha ka meistrivõistluste edenedes, otsides kõikjalt ainult negatiivset.

Näiteks The Daily Telegraph (veel üks Venemaa-vastase kampaania liider jalgpalli-MM eelõhtul) korrespondent Alec Luhn postitas säutsu mustanahalise peksmisest Moskvas, viidates virtuaalsele telekanalile, "unustades" märkida, et sellest loost teatas telekanal viitega anonüümsetele pealtnägijatele, mida politsei ei kinnita.

Kuid mõistes, et üldise vaimustuse taustal jooksevad kõik katsed maailmameistrivõistlusi ja selle ümber toimuvat mustata, liiva, muutsid Venemaa-vastase kampaania juhid taktikat. Nad peatasid turniirist negatiivse teabe (Briti korrespondentide säutse ärme arvesta) avaldamise ja lülitusid teistele hirmulugudele.

Nii võtsid mitu Inglise meediaannet naftaliinist välja "Skripalide loo". Viidates, nagu ikka Scotland Yardile, teatasid ajalehed, et praktiliselt on tuvastatud kaks Briti spiooni mürgitada üritanud isikut. The Sun'i teatel lahkusid nad Albionilt mõni päev pärast mõrvakatset ja "on juba Vladimir Putini kaitse all". Ja vaid see kaitsvat vene "palgamõrvareid" õiglase karistuse eest.

Ajaleht ei küsi isegi seda, mis takistab algatamast "tapjate" suhtes kriminaalmenetlust ja Venemaale vastavat taotlust nende vastutusele võtmiseks saatmast. Samuti pole öeldud, mida teha paljude teiste versioonidega (viidates samale Scotland Yardile), et "mõrvakatse" toimepanijad on varjunud Ühendkuningriigis.

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohtф >>

Samas avaldas teine ​​populaarne ajaleht The Daily Express loo hirmsa pealkirjaga: "SÕJAOHT Venemaalt: Putin testib uut KOHUTAVAT raketti" (just nii — suurte tähtedega). Ajalehte ei häirinud sugugi, et jutt oli õhutõrjesüsteemi S-400 raketist, mis on ette nähtud õhu- ja kosmoserünnaku tõrjumiseks, mitte rünnakuks. Seega selle raketi katsetamise fakt annab tunnistust rünnakuohu vähendamisest Venemaale ja üldsegi mitte asjaolust, et Venemaa ähvardab kedagi sõjaga.

Seni tegeleb Lääne (vähemalt Briti) meedia oma lahingurivis tekkinud lünkade lappimisega, mille on sinna tekitanud jalgpalli maailmameistrivõistluste tohutu edu. Kuid ei pruugi kahelda, et niipea, kui need lõpevad, jätkavad nad senist tegevust kolmekordse innuga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

61
Tagid:
valeuudis, meedialahingud, libauudis, sport, propaganda, jalgpall, sanktsioonid, Jalgpalli MM, meedia, Suurbritannia, Lääs, Euroopa, Venemaa
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega