Novitšokile lisandub Svežatšok ehk uus mürgitusjuhtum Salisbury lähistel

"Novitšokile" lisandub "Svežatšok" ehk uus mürgitusjuhtum Salisbury lähistel

88
(Uuendatud 07:47 06.07.2018)
Nii palju sarnast. Jälle kaks inimest. Jälle mees ja naine. Jälle mürgitamise tunnused. Tõsi, seekord mitte Salisbury's, vaid seal lähedal. Kuigi, esiteks, Salisburys polegi enam kohta – pink viidi ära. Ja teiseks, mis vahet seal on.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Mida Londonilt kindlasti õppida tasuks, on õige ajastus. NATO tippkohtumiseni, kus on vaja taas Venemaa-vastast ühtsust tugevdada, on jäänud nädalake, ja nagu tellimise peale — jälle "Skripalid Forever". Jõutakse kenasti asi suureks puhuda.

Salisburys viidi tundmatu aine mürgistusega haiglasse kaks kannatanut >>

Skripalidest, muide, ei ole enam midagi kuulda. Kuid kuulujuttudest nende kohta on Britannia tulvil. Seesama haigla Salisburys samuti. Ja mitte ainult kuulujuttudest, vaid ka samalaadsete sümptomitega patsientidest. Vähemalt vana hea "highly likely" (ingl. k. ülimalt tõenäoliselt – toim.) võib neid pidada sarnaseks, kuni vastupidist tõestatud pole.

Ja see pole enam lusikatäis tökatit lõunasöögi juurde, vaid "Novitšoki" "värskendus". Kuigi isegi mitte niiväga "värskendus". Neljakümneaastane mees ja naine leiti kodust teadvusetult juba laupäeval. Politsei teatas sellest alles kolmapäeval. Tuleb välja, et neli päeva mõeldi, kuidas juhtunut serveerida. Või tehti tööd. Nad patustasid banaalse üledoosiga. Aga pärast The Sun"i artiklit Scotland Yardi "suurest läbimurdest", et Skripale ründasid kaks isikut, kes kadusid Venemaale, plahvatas neil äkki idee.

Analoogia põhjal hinnati seegi intsident "tõsiseks" ja aine "tundmatuks". Lõppude lõpuks oli ju kokkulangevusi nii palju. Jälle kaks inimest. Jälle mees ja naine. Jälle mürgitamise tunnused. Tõsi, seekord mitte Salisburys, vaid naabruses — Amesburis. Aga Salisburys enam ei saakski – pink viidi ära. Pealegi, Salisbury või Amesbury, mis vahet seal on, võtke aga, ja kirjutage Venemaa kraesse.

"Inglanna õiendab häda" >>

Peaasi, et Porton Downi keemialabor on ikka veel käeulatuses ja meditsiinitöötajad, kes Skripalid teistest ilmast tagasi tõid, juba teavad, kuidas "invasiivselt ja väga kurnavalt" ravida. Kusjuures "kurnavalt" mitte ainult patsientidele, vaid ka kogu riigile. Seega on juba tuttav pilt.

Paigad Salisburys ja Amesburys, kus kannatanud viibida võisid, on turvakaalutlustel piiratud. Tõenäoliselt ilmuvad varsti jälle hõbedastes kaitseülikondades spetsialistid ja ilma nendeta uudishimulikud. Ja Boris Johnson avastab esimesena vene jälje. Ütleb, et venelased tulid tagasi, et oma edu kinnistada või, et need on needsamad venelased, kes tulid oma edu kinnistama, kuid otsustasid kõigepealt enda peal proovida.

See, kes ütles A-234, peab nüüd ütlema A-235, 236, 237 või mida iganes, kui ta pole võimeline B-ni jõudma. Siiski kinnitatakse nende tervishoiuministeeriumis, et "märkimisväärset ohtu" üldsusele pole. Kui talle just ajudele käima ei hakata. Sellepärast pole mõtet arutada oma jalgpallurite imelist edu Moskvas. Inimesed armuvad Venemaasse. Ja need, kes koju jäid, vihkavad Briti meediat selle pärast, et jäid nende jampsi Venemaa kohta uskuma.

Briti ajakirjanduseni jõudis info kahest kahtlusalusest rünnakus Skripalide vastu >>

Uut mürgitamist Venemaale veel külge ei poogita. Politsei ütleb, et nad ei näe seost. Kuid ka Skripalide asjas avastati alles nelja kuud pärast seos, mida Johnson mõistis kohe. Pealegi on selleks ajalehed olemas. Teine asi, et Inglismaa koondise kaitsja Wes Brown, näiteks ei saa nendest midagi teada. Ta ütles, et ta ise neid ei loe ega soovita ka teistele. Aga Venemaad külastada soovitab küll. Inglismaa jalgpallikoondis, kes enne Moskvat oli kaotanud MM-del kõik play-off penaltiseeriad, teab nüüd täpselt: õnnetusest toibumiseks oli vaja just nimelt siia tulla.

Kuigi Briti ametivõimusid ei aitaks ka see. Sest alustuseks tuleks vähemalt mängima õppida. Reeglite järgi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

88
Tagid:
mürgitamine, Novitšok, närvigaas, politsei, Julia Skripal, Sergei Skripal, Amesbury, Salisbury, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega