Hispaania päästelaev korjas Liibüa lähistel merest 60 migranti, illustreeriv foto

Hispaania päästelaev korjas Liibüa lähistel merest 60 migranti

47
(Uuendatud 04:03 01.07.2018)
Hispaania päästelaev korjas laupäeval Liibüa ranniku lähistel merest 60 migranti, kes olid püüdnud kummipaadiga üle Vahemere Euroopasse teed alustada.

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Itaalia parempoolne siseminister Matteo Salvini reageeris kiiresti, öeldes, et päästelaev "võib unustada saabumise mõnesse Itaalia sadamasse". Salvini sõnul peaks laev minema Maltale, mis on lähim sadam, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Piirideta Arstid: rändelepe on mõeldud hädaliste tee tõkestamiseks >>

Malta aga teatas omakorda, et Itaalia väikesaar Lampedusa on veelgi lähemal. Salvini väitis, et Hispaania päästelaev oli võtnud migrandid Liibüa otsimis- ja päästetsoonis pardale enne, kui sealsed aluseks oleksid jõudnud tegutseda.

Hispaania laeva kapten Marco Martinez aga teatas, et ta informeeris Roomas baseeruvat merepääste koordineerimiskeskust ja tal paluti helistada Liibüa merendusametnikele, kes aga ei vastanud telefoni ega raadio teel. Ametnikud Roomas ütlesid seejärel kaptenile, et too otsustagu ise, kas ta korraldab päästeoperatsiooni või mitte.

Peaminister Jüri Ratas osales neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus oli põhiteemaks ränne, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

EL-i 28 riigi liidrid nõustusid kaaluma nn maaletulekuplatvormide loomist ühendusest väljaspool, suurima tõenäosusega Põhja-Aafrikas, et põgenikud ei võtaks ette ohtlikku mereteed ega annaks tulu smugeldajatele.

Ratas: ülemkogu rändelepe on kooskõlas Eesti seisukohtadega >>

Peaminister Ratase sõnul on Euroopa Ülemkogul vastuvõetud järeldused rändeküsimuses selgelt kooskõlas Eesti seisukohtadega vabatahtlikkuse ja esmase riigi vastutuse osas. "Eesti on oma rändepoliiitikas on olnud väga selgelt seisukohal, et ümberpaigutamine peab olema vabatahtlik," ütles Ratas. 

Euroopa Liidu liidrite äsjasaavutatud migratsioonikokkulepe näib olevat mõeldud selleks, et takistada ka kõige suuremaid abivajajaid ühendusse sisenemast, ütles Prantsuse abiorganisatsioon Piirideta Arstid (MSF) reedel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Ainsad asjad, milles Euroopa riigid näivad olevat kokku leppinud, on tõkestada inimesi Euroopa lävel hoolimata sellest, kui kaitsetud nad on või milliste õuduste eest põgenevad, ning demoniseerida valitsusväliseid otsingu- ja päästeoperatsioone," ütles MSF-i kriisiabijuht Karline Kleijer.

Ta hoiatas ka, et EL-i sammud takistavad abiorganisatsioone "tegemast tööd, millega EL-i valitsused toime ei tule, ja dehumaniseerivad abivajajaid".

47
Tagid:
päästelaev, migrandid, meri, illegaal, Matteo Salvini, Malta, Hispaania, Liibüa, Itaalia
Teema:
Euroopa rändekriis (101)