Ülemraada esimees Andri Parubi

"Ärge aplodeerige natsile": Šotimaal puhkes skandaal Parubi pärast

63
Skandaal Šotimaa Parlamendis: saadikud aplodeerisid fašistliku minevikuga parempoolse radikaalile Ukrainast.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Šotimaa Parlament muudab oma kodukorda skandaali tõttu, mis puhkes sinna Ukraina Ülemraada esimehe Andri Parubi ilmumise tõttu. Saadikute nõudmisel hakatakse neid välismaa poliitikute kavandatud külastustest nüüd eelnevalt teavitama, nii et seadusandjad ei satuks edaspidi piinlikku olukorda nagu juhtus Ukraina külalisega.

Šoti leiborist Neil Findlay tervitas seda sammu: "Head uudised. Eelmisel nädalal paluti meil Holyroodis (Edinburghi linnaosa, mida mitteametlikult kasutatakse parlamendi nimetusena – toim. märkus) tervitada kedagi parempoolsete radikaalse fašistliku minevikuga inimest. Kodukorra väike muudatus tähendab seda, et edaspidi saavad Šoti parlamendisaadikud olema kursis, kes on kutsutud, ja me saame teadlikult otsustada, kes väärib sooja vastuvõttu ja kes mitte."

Meedialahingud>>

Ülemraada esimees sai Šoti parlamendisaadikute aplausi osaliseks 14. juuni istungil. Findlay tundis huvi, kas parlamendi juhtkond teadis Parubi natsiminevikust. "Ma eelistan järgmisel korral teada, et mul palutakse tervitada rassisti ja fašisti," ütles leiborist.

Järgmisel päeval ilmus ajalehe The Morning Star (endine Briti Kommunistliku Partei häälekandja, nüüd populaarne Leiboristide partei vasakpoolses tiivas) esileheküljel pealkiri: "Šoti parlament aplodeerib Ukraina fašistile". Ajaleht teatas, et Parubi on üks Ukraina Sotsiaal-rahvusliku partei asutajatest, mille sümboliks peetakse "Hundikonksu", stiliseeritud svastikat, mida kasutavad kaasaegsed neonatsid.

Selgus, et Šotimaal ei teadnud sellest keegi. "Roheliste" parlamendisaadik Ross Greer (Šoti parlamendi ajaloo noorim saadik) ütles: "Ma olen kindel, et hr Parubi ei oleks saanud viisaka aplausi osaliseks, kui parlamendiliikmed oleksid teadnud tema minevikust."

The Morning Stari kolumnist Conrad Landin esitas küsimuse, miks keegi Šoti parlamendis ei vaevanud vaatama Parubi elulugu Wikipediast, enne kui talle aplodeerida.

Peaaegu kõik Šotimaa ajalehed juhtisid sellele skandaalile tähelepanu.Kummalisel kombel külastas Parubi varem Suurbritannia parlamenti, kus ta sai kõrgeimal tasemel vastuvõtu osaliseks, ilma et see oleks kriitikat põhjustanud. Ja veel mõni päev varem võtsid Prantsusmaal teda vastu parlamendi mõlema koja juhid, kuid seda kajastati vaid mõnel Prantsusmaa võrgulehel.

Kurikuulus StopFake, mis on justkui loodud võitlema "Venemaa libauudistega", kuid tegelikult levitab aktiivselt omatoodetud võltsinguid, ründas kohe prantslasi, süüdistades neid "Moskva pakutud sündmuste versiooni" kasutamises. Koosseisulised "Kremli propaganda paljastajad" kandsid Parubi radikaalsed vaated tema "nooruse rumaluse" arvele ja võrdlesid teda isegi Prantsusmaa president Francois Mitterrandiga, kes kunagi väga noorena, 1930-ndatel aastatel käis paremäärmuslaste miitingutel. Asjaolu, et Mitterrand oli anti-fašistliku vastupanuliikumise liige ja ütles radikaalidest avalikult lahti, kui 1990. aastatel need tema eluloo üksikasjad avalikuks tulid, StopFake ei häiri.

Võrguväljaanne teatab, et "nooruses oli Andri Parubi poliitilise erakonna "Vabadus" liige. Kuid 1991. aastal ei asutanud praegune Raada esimees üldsegi mitte "Vabadust", vaid Sotsiaal-rahvuslikku parteid, mida eelistati üldse mitte mainida. "Ta lahkus selle ridadest "oranži revolutsiooni" eelõhtul 2004. aastal, st rohkem kui 14 aastat tagasi," kirjutavad StopFake autorid. Ja jällegi varjavad nad, et Parubi tegi seda sellepärast, et ta ei olnud rahul Sotsiaal-rahvuslaste kallutatusega suurema "europalikkuse" poole.

Piisab, kui lugeda Parubi artiklite ja kõnede kogumikku "Vaade paremalt", mis avaldati 1999. aastal, kui ta oli juba täiesti väljakujunenud poliitik, veendumaks, et tema vaadete läheduses neonatside omadega ja absoluutses vastupidisuses Euroopa liberaalide omadele ("Погляд справа", Львів, 1999, стр. 15). Ja Parubi pole kunagi nendest ideedest avalikult lahti öelnud.

Kuid äärmiseks osutus hoopiski mitte tema. Šoti ajalehe The Herald reporter David Lisk ütles, et Parubi külastusest nördinud parlamendisaadik Findlay viskas Šotimaa "tahtmatult" "Vladimir Putini infosõja" eesliinile. Ilmneb huvitav loogika: tuleb välja, et neonatsi ideede kandjale võib avalikult aplodeerida, kui see teenib Venemaa-vastase "infosõja" eesmärki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

63
Tagid:
skandaal, Ukraina Ülemraada, parlament, Andri Parubi, Ukraina, Inglismaa, Prantsusmaa, Šotimaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega