Illusioonid läänega suhete osas hajusid 20 aastat tagasi

Politoloog: illusioonid läänega suhete osas hajusid 20 aastat tagasi

107
(Uuendatud 16:09 19.06.2018)
Venemaa välisministeeriumis räägiti, kuidas lääs Moskvat petnud on.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. Tänasel Venemaal tuleb sõdida oma staatuse eest rahvusvahelisel areenil, märkis Sputniku raadiosaates politoloog Juri Potšta.

Pärast külma sõja lõppu avanes Venemaa täielikult lääneriikidele, ent teda peteti, teatas välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova intervjuus Soome väljaandele Hufvudstadsbladet.

Venemaa president ja Saudi Araabia prints
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Me avanesime läänele täielikult. Mitte sellepärast, et meid võideti – me tegime seda ise. Keegi ei tunginud meile peale, Gorbatšov tahtis lihtsalt võidurelvastumisele lõpu teha. Ta tahtis teha lõpu külmale sõjale. Nii me siis avanesimegi, aga teie petsite meid. Te vastasite meile okastraati ümber tõmmates," kurtis diplomaat.

Venemaa Rahvaste Sõpruse Ülikooli võrdleva politoloogia professor, politoloog Juri Potšta pakkus Sputniku raadiosaates välja oletuse, miks nii juhtus.

"Gorbatšov oli väga särav ja samaaegselt traagiline kuju. Ta uskus loosungitesse, mida lääs deklareerib. Talle näis, et kui me oleme vastutulelikud, teatame, et me tahame koostööd teha ja võidurelvastumise lõpetada (selleks ajaks kõnelesid NSV Liidu majanduslikud vajadused justnimelt sellest), siis on kõik hästi. 2000. aastateks see illusioon hajus. Vladimir Putin kehastab juba uue Venemaa poliitikat, mis on need illusioonid kaotanud, mis mõistab, et meid ei tahetud rahvusvahelisel areenil kohelda võrdõigusliku partnerina, vaid üksnes alla neelata, muuta kaasaegseks kolooniaks, loodusvarasid röövida. Kui see ei õnnestunud, kuulutati meid kurjaks vaenlaseks, meid süüdistatakse kõigis hädades," ütles Juri Potšta.

Maria Zahharova märkis ühtlasi intervjuus Soome väljaandele, et Moskvale pole tarvis konflikti läänega – Venemaad huvitab vaid kaubandus- ja kultuurisidemete areng.

"Me soovime, et saaksime vabalt riigist riiki sõita, me tahame vabaneda viisapiiranguist. Aga meid tõrjutakse pidevalt tagasi! See on nagu Vene allveelaevadega Rootsis – kõik "teavad", et need on olemas, aga keegi pole neid näinud. Kuu aega pärast seda, kui kogu Rootsi rahvast oli hirmutatud, kirjutab meedia paar reakest, et "allveelaevadeks" osutus hoopis miski muu," ütles Zahharova.

Venemaal tuleb tõestada oma õigust olla rahvusvahelisel areenil täieõiguslikuks mängijaks, sedastab Juri Potšta.

"Meil tuleb võidelda oma staatuse, reputatsiooni eest, õiguse eest taas võrdväärsena rahvusvahelistes suhetes osaleda. Aga meid jäetakse sellest ilma. Meid kuulutatakse riigiks, kes on mürgine, kes kogu aeg külvab lääne liitudesse segadust, kes on ohtlik. On olemas rahvusvahelised lepingud, rahvusvahelised organisatsioonid – ja tänane Venemaa kui NSV Liidu õigusjärglane võib ja peab neis osalema. Aga meid piiratakse selles kogu aeg. Me asume võitlema selle eest, et ometigi need võimalused saada. Või siis, tõepoolest, on vaja kogu rahvusvaheliste suhete süsteem juba uutel alustel ümber korraldada," arvab Juri Potšta.

107
Tagid:
Mihhail Gorbatšov, Vladimir Putin, Lääs, Moskva
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega