Makedoonia peaminister Zoran Zaev (vasakul) ja Kreeka peaminister Aléxis Tsípras

Kreeklased sundisid makedoonlasi riigi nime muutma

62
(Uuendatud 18:09 18.06.2018)
Aastatepikkune vaidlus Ateena ja Skopje vahel päädis kokkuleppega Endise Julgoslaavia Makedoonia Vabariigi ümbernimetamisest Põhja-Makedoonia Vabariigiks.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa kaardile ilmub uus riik. Õigupoolest, riik jääb endiseks, kuid tema nimi muutub – Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik muutub Põhja-Makedoonia Vabariigiks. Kahe riigi peaministrid kirjutasid 17. juunil alla kokkuleppele, mis peab aastatepikkusele rahvusvahelisele vaidlusele lõpu tegema.

Kreeka ja Makedoonia allkirjastasid nimekokkuleppe >>

"See on julge, ajalooline ja meie rahvastele vajalik samm," kinnitas Kreeka peaminister Aléxis Tsípras. Tema ametivend, Põhja-Makedoonia Vabariigiks nimetatava riigi peaminister Zoran Zaev teatas eelnevalt teleintervjuus, et "tagasiteed ei ole".

Albaania, USA ja EL-i lipud
© Sputnik / Руслан Кривобок

"Makedoonia jaoks märgib see (kokkulepe) teekonna algust, mis viib lõimumiseni EL-iga," kirjutas oma Twitteri-kontol Euroopa Komisjoni naabruspoliitika ja laienemisvolinik Johannes Hahn.

Kreeklased lubavad makedoonlastel Europa Liitu ja NATO-sse astuda

Kokkuleppe (muuseas, eelkokkuleppe – toim.) allkirjastamise juures viibinud Euroopa Liidu kõrgem esindaja Federica Mohgerini, ÜRO peasekretäri asetäitja Rosemary DiCarlo ning Kreeka ja Makedoonia läbirääkimiste alaline vahendaja ÜRO-s, samal päeval 79. sünnipäeva tähistanud Matthew Nimetz rõhutasid samuti igati oma rõõmu ja heakskiitu.

Peaminister Zaev märkis, et Kreeka loobub kõigist oma vastuväidetest makedoonlaste ühinemisele rahvusvaheliste organisatsioonide, blokkide ja liitudega. Võib-olla aga kiirustab Zaev õnnesoovidega, kuna kokkuleppe kreeklastega peab riigi parlament alles kinnitama ning elanikkond rahvahääletusel uue nimetusega päri olema. Nagu teatab telekanal TV Stanici, ei jaga poliitiline opositsioon ja oluline osa väikese Balkani riigi kodanikest Zorav Zaevi lootusi.

Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele >>

Mida teha Aleksander Suure ausambaga

Makedoonia president Georgi Ivanov teatas, et tema riigi nime muutmise kokkuleppele alla ei kirjuta. Kummalgi pool riigipiiri toimusid protestimeeleavaldused, on vigastatuid ja vahistatuid.

Parlamendivalimistel kaotajaks jäänud opositsioon sooritas tegelikult katse haarata jõuga võim oma kätte riigis
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Olukorra kentsakus, millest portaal Sputnik Eesti juba varem pajatas, seisneb selles, et üks Euroopa riik nõudis teiselt Euroopa riigilt riiginime muutmist sisuliselt antiikaja väejuhi Makedoonia Aleksandri tõttu.

Kreeklased kahtlustavad, et makedoonlased pretendeerivad ajaloolise isiku kaasmaalaste rollile, ja on seetõttu ligi 30 aasta vältel Jugoslaavia lagunemise hetkest peale tõkestanud kõii makedoonlaste katseid NATO ja EL-iga liituda.

Ametlikuks põhjenduseks kreeklaste keeldumisele naaberriigi nimega nõustumast peetakse asjaolu, et sama nime kannab nende oma provints, mis võib tekitada tarbetuid assotsiatsioone.

Makedoonlased ütlevad, et kuningas Aleksandri kodumaa nimele nad ei pretendeeri, aga millegipärast on talle Skopje keskväljakul ausammas püstitatud.

62
Tagid:
protest, ümbernimetamine, poliitika, NATO, EL, Aleksander Suur, Aléxis Tsípras, Zoran Zaev, Ateena, Skopje, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik, Põhja-Makedoonia Vabariik, Kreeka, Makedoonia
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega