Illustreeriv foto

"Koondatakse vägesid": kas Kiiev alustab jalgpalli MM 2018 ajal provokatsiooni

137
(Uuendatud 07:32 18.06.2018)
Hiljuti ütles Donetski rahvavabariigi esindaja, et nad nägid eraldusjoonel Venemaa erivägede vormiriietuses inimesi. Ilmselt on Ukraina julgeolekujõud hankinud "agressorriigi" vormiriietuse sugugi mitte armastusest military stiilis riietumismoe vastu.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Ukraina koondab Venemaa piirile vägesid. See ei toimu aktiivselt, ilmselt ei saadud kuraatoritelt suureks provokatsiooniks korraldust. Kuid propagandamängus on Kiiev tugevasti "sees". Ukraina on Venemaa piiri äärde Aasovi mere piirkonnas paigutanud mitmete relvaliikide ühendlöögigrupeeringu, kus on esindatud ka ründelennuvägi.

"Ja see tekitab tõsist muret," ütles Venemaa Riigiduumas Krimmi esindav rahvasaadik Ruslan Balbek. Parlamendiliikme sõnul on see Kiievi tahtlik Lääne publikule mõeldud mäng jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal, lootuses suhted Moskvaga pingestada. "Ukraina sammud sunnivad otsima poolsaare kaitseks lisavõimalus," lisas Balbek.

Krimm on juba niigi kaitstud õhust, veest ja maismaalt kõige kaasaegsemate relvade ja tõrjesüsteemidega. Kärbeski ei pääse läbi, tarvitusele võetud meetmed on piisavad. Viimased selles piirkonnas toimunud sõjaväeõppused on seda kinnitanud ka tulipeadele Kiievis ja kaugemalgi.

Mõned Ukraina poliitikud tahaksid vastupidiselt tervele mõistusele ja elementaarsele loogikale, rääkimata juba võimul püsimise alalhoiuinstinktist, muidugi suurt provokatsiooni. Väga selge eesmärgiga — tõmmata Moskva konflikti, kes oleks siis moraalselt kohustatud asuma rünnaku alla jäävate Donbassi elanike kaitsele, seejärel süüdistada teda agressioonis ja lasta siis talle kogu "koertekari" kallale, sanktsioonid ja muugi.

Märtsis toimunud Venemaa Föderatsiooni presidendivalimiste ajal ei olnud aeg eriti sobiv, teedelagunemise aeg, pori ja muud varajase kevade rõõmud. Oli oht teel porri kinni jääda ja saada isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikidelt hävitav ning häbiväärne kaotus. See olnuks järjekordne.

Kuid paljud eksperdid väitsid üllatava ja osaliselt nakatava veendumusega, et Kiiev koondab oma väed Donbassi jalgpalli maailmameistrivõistluste ajaks: selleks ajaks ilmastikutingimused stabiliseeruvad ja kõik kaardid langevad pasjansis ilusti kokku. Nimetati isegi täpseid kuupäevi. Aga nad arvestasid valesti.

Kiiev jätkab tavapärast panustamist publikule, tõeliselt mastaapseid toiminguid ette võtmata. Meeskond polnud takistuseks. Eurooplased avaldasid Ukrainale selget survet, et nad "ei tõmbleks". Võimalik, et seda tehti ka "Normandia formaadi" välisministrite kohtumisel.

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov
© Фото : из личного архива Владислава Ничкова

Venemaale tulid maailmameistrivõistluste ajaks kokku sajad tuhanded jalgpallisõbrad Vanast Maailmast. Euroopa juhtkonnale on kõige vähem vaja, et need inimesed jääksid Kiievi poolt vallapäästetud konflikti korral sisuliselt pantvangideks. No ja Washington ei andnud ilmselt samuti vastavat korraldust. Selle põhjused võivad olla erinevad. USA ei muretse Euroopa fännide pärast, neil "savi". Ja ettekääne meistrivõistluste näol on, vastupidi, vägagi sobiv.

Rääkides otseliinil rahvaga hoiatas Vladimir Putin sõnaselgelt tõsiste tagajärgede eest, mis järgnevad Ukraina võimalike provokatsioonide korral jalgpallivõistluste ajal. Pärast neid sõnu hakkasid paljud mõistatama, mida see praktikas tähendada võiks. Ennustati vaata et kohvipaksult. Kuid kindlasti on Washington ja tema poolt toetatav Kiiev otsustanud seda mitte tähele panna ja jääda õndsasse teadmatusse. Igaks juhuks. Et Venemaa-vastasele projektile raisatud meeletud jõupingutused vett vedama ei läheks. Seda enam, et kui mitte suured, siis väikesed Ukraina provokatsioonid on täiesti võimalikud ja võib-olla isegi paratamatud. Selle kohta laekub kõige erinevamaid andmeid.

Hiljuti ütles Donetski rahvavabariigi esindaja, et nad nägid eraldusjoonel Venemaa erivägede vormiriietuses inimesi. Ilmselt on Ukraina julgeolekujõud hankinud "agressorriigi" vormiriietuse sugugi mitte armastusest military stiilis riietumismoe vastu. Ja üsna hiljuti teatati Donetskist Ukraina eriteenistuste poolt ettevalmistatavast rünnakust välisdelegatsioonile Donbassis. Kuid rahvavabariikide eriteenistustel on kõik vajalikud ressursid ja võimekused, et ametliku Kiievi või ülemäära innukate vabatahtlike pataljonide kõik varjatud katsed oma eesmärke saavutada tõkestada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

137
Tagid:
jalgpall, MM2018, Vladimir Putin, Moskva, USA, Ukraina
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega