Bitcoin

Venelased rajavad Norrasse miljard krooni maksva bitcoinivabriku

58
(Uuendatud 10:40 13.06.2018)
NATO õppused köidavad kahtlemata kõigi välismaiste luuretalituste meeli. Välisriikide eriteenused hoiavad Norral silma peal.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. 25. oktoobril algab Norras NATO õppus "Trident Juncture 2018", milles osaleb 40 tuhat sõjaväelast ja 130 lennukit. Järgneva kolme nädala jooksul hakkavad selle peamised sündmused hargnema Rørosest lõunapool, Alvdali kõrval olevas Tynseti vallas, edastab portaal Inosmi norra ajalehes Aftenposte ilmunud artikli.

Paar kuud varem, augustis, alustab Venemaa ettevõte "New Mining Company" siit vaid mõne kilomeetri kaugusel suurt ehitustegevust. Selleks ajaks jõuavad kohale kaheksa konteinerit. Seega saab siin olema Norra andmesidevõrku ühendatud korraga mitu tuhat arvutit. Ürituse maksumus? Umbes miljard Norra krooni.

Vastuluure on mures

Tulevane tööstuspiirkond asub linna keskusest umbes viis kilomeetrit läänepool. Sealt edasi algavad juba põlislaaned. Praegu viivad sinna võimsad jõu- ja optilised kaablid ning kogu ümbrus näeb välja kui tühjakskaevandatud karjäär.

Kohalikud mõistatavad, milleks oli venelastel äkki vaja Alvdali tulla, ja miks just nüüd. Ehituse üle järelevalvet teostaval ettevõttel Nordandvind on juba korduvalt tulnud eriteenistustega asju klaarida.

Eesti Panga president Ardo Hansson: maailmas on tekkinud krüptorahade mull>>

"Usume, et venelaste saabumine siia on puhas juhus. Milliseid seadmeid nad oma konteineritesse siia tõid, pole keeruline kindlaks teha. Ma ei usu, et neid saab kasutada millekski muuks kui bitcoinide kaevandamiseks," selgitab Nordandvindi esindaja Arild Løvik.

Venelased on kontrollimisteks valmis

"New Mining Company" esindaja Norras Jonny Andersen üritab olukorda leevendada.

"Niipalju kui mina vene omanikke tunnen, on nad tõsised kutid. Nad mõistavad väga hästi, et nende tegevuse vastu hakkavad huvi tundma Norra eriteenistused. Seepärast ootavad nad kontrollimisi ega karda midagi," selgitab Andersen. Kohakaasluse alusel on ta ka Tynseti kohaliku ettevõtte Fjell-IT mänedžer.

Krüptovaluutade Bitcoin, Litecoin ja Ethereum logod
© Sputnik / Евгений Биятов

Arvuteid saab seadistada mistahes ülesande täitmiseks

Norra IT-tööstuse (IKT-Norge) ettevõtte Torgeir Waterhouse interneti ja uue meedia osakonna direktor rõhutab, et ainult need, kes otseselt tehnika häälestamisega tegelevad, saavad öelda, milleks täpselt need arvutid mõeldud on.

"Isegi kui asjassepuutumatu isik aru saab, et arvutid on vaid ühe kindla ülesande täitmiseks, tuleb sellest nende omanikele suuri probleeme," leiab ta.

Aftenposten: Kas võimsate arvutite ülesseadmine Norras võib olla kasulik häkkeritele võimaliku küberrünnaku korral?

Tourgeir Waterhouse: Jah, kuid ainult piiratud ulatuses.

Venemaa kaalub krüptorubla loomist>>

Küberrünnakute mõte on selles, et see tehakse varjatult ja suure vahemaa tagant.

Bitcoin
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Me oleme teadlikud ehituse ja Venemaa plaanidest, kuid eelistame sündmusi mitte kommenteerida," ütleb vanemnõunik Martin Bernsen.

Aftenposten: Kas teie arvates on kokkusattumus, et venelased otsustasid siin end sisse seada just enne suurimaid NATO õppusi Norra ajaloos?

Martin Bernsen: NATO õppused köidavad kahtlemata kõigi välismaiste luuretalituste meeli. Me teame, et välisriikide eriteenused hoiavad Norral silma peal.

Eriteenused vaatavad üksteisele otsa

Kohalikud teatasid, et ettekanded läksid ka sõjaväeluurele. Sellegipoolest rõhutas Norra kaitseväe ülemjuhataja pressiesindaja Per-Thomas Bøe, et selles küsimuses on Norra ametiasutuste nimel teavet jagama volitatud politsei julgeolekuteenistus. Ka Norra Riiklik Julgeolekuamet (NSM) vastas lakooniliselt.

"Oleme olukorrast teadlikud. Me loobuma täiendavatest kommentaaridest," teatas osakonnajuhataja Hans Christian Pretorius elektronkirjas.

Ka Iisrael, Ameerika Ühendriigid ja Hiina hoiavad nina tuule järgi

Nordandvind on Hedmarki seitsme omavalitsuse ja kolme ettevõtte ühine lapsuke. Praegu on nendel seitse maatükki. Elverumi ja Groesse võivad ilmuda uued arvutikeskused ja koos nendega ka uued töökohad.

Mida toob uus aasta — šokeerivad ennustused Kopenhaagenist>>

"Nurdanvindi" loodeti meelitada selliseid IT raskekaallasi, nagu Facebook, Microsoft, Google ja Amazon, kuid siiani tulutult. Mis võiks meelitada välismaiseid hiiglasi Alvdali kolkasse?

"Meil on siin odav elektrienergia, võimsad serverid, suured hoidlad ja madalad hinnad. Venelased juba tulevad siia ja lisaks on meiega ühendust võtnud Iisraeli, Hiina, Jaapani, Kasahstani ja USA ettevõtted," ütleb Arild Løvik.

Bitcoin on digitaalne valuuta, mis ilmus 2009. aastal.

Blockchaini tehnoloogia, tänu millele Bitocoin sündis, väljatöötaja on Satoshi Nakamoto.

Blockchain on hajutatud andmebaas, kus iga sõlm (tegelikult — eraldi arvuti) leiab automaatselt teistele sõlmedele tehtud muudatused ja täiendused.

Bitcoinide puhul kasutatakse seda tehnoloogiat finantsoperatsioonide digitaalse raamatupidamisena. Kõik süsteemis olevad "blokid" tagavad, et mingeid salajasi muudatusi ei toimu. Iga "blokk" kopeeritakse kõikides võrgusõlmedes, mis sisaldab nii kogu raamatupidamist.

Seega ei ole tehingute tegemiseks originaal vajalik, nagu pole vaja ka kolmandat osapoolt (nt panka), mis vastutaks rahaliste operatsioonide eest.

Bitcoine ja ja teisi krüptovaluutasid omavad ligi 200 000 norralast.

58
Tagid:
bitcoin, Trident Juncture, Norra, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega