Rootsi hakkab kärpima pensionide maksmist välismaale, illustreeriv foto

Rootsi hakkab kärpima pensionide maksmist välismaale

45
(Uuendatud 14:05 12.06.2018)
Rootsi hakkab kärpima välismaale elama läinud pensionäridele pensionide maksmist. Esialgu kavatsetakse lõpetada täiendava garantiipensioni maksmine. Soomes on ohus ligi 17 000 Rootsist saabunud soomlase pensionid.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Rootsis kaalutakse praegu Soome elama läinud pensionäridele pensioni maksmise lõpetamist. Euroopa Liidu kohus on teinud otsuse, mis annab Rootsile õiguse loobuda välismaale pensioni maksmisest. Praeguse seisuga makstakse Soome elama tulnutele pensionid välja kuni 2019. aasta lõpuni, vahendab portaal Eestinen viitega Yle-le.

PPA hoiatab: investeerimiskelmid on taas aktiivsed >>

Kärbe puudutab nn rahvapensioni osa (Rootsis garantiipension), mida makstakse lisaks tööpensionile, kui inimese välja teenitud tööpension on väiksem kui ette nähtud miinimum. Tööpensioni muudatus veel ei puuduta.

Asja arutatakse praegu Rootsi kõrgeimas kohtus ja seal on see seotud ühe Poola töötaja kohtuasjaga.

Kui Rootsis otsustab rahva- ehk garantiipensioni välismaale maksmise lõpetada, siis talitab arvatavasti samamoodi ka Soome. Praegu jälgitakse Soome sotsiaalkindlustusametis Kela toimuvat väga tähelepanelikult. Kelas oodatakse ja vaadatakse, kuidas Rootsi käitub. Praegu makstakse pensioni välismaale nagu enne.

Soomest makstakse rahvapensioni välismaale 35 000 inimesele ja summa on 53,7 miljonit eurot aastas. Rahvapensioni makstakse täielikult riigieelarvest.

Eesti on EL-i eakate vaesusriski pingerea tipus >>

Eesti on EL-i eakate vaesusriski pingerea tipus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel. 48,2 protsenti Eesti üle 75-aastastest elab vaesusriskis, mis on EL-i kõrgeim näitaja, kirjutas Saksa meedia.

Euroopa Liidu madalaim näitaja on aga Ungari 5,1 protsendiga. Kui üle 75-aastaste vaesusriski poolest asub Saksamaa Euroopa Liidu maade seas täpselt keskel, siis parim seis on Ungaris ja halvim Eestis.

Eurostat märkis, et elanikkonna vananemine on Euroopas juba mõnda aega kestnud trend, seejuures oli veel 20 aastat tagasi iga üle 65-aastase inimese kohta umbes viis tööealist inimest. Kümme aastat hiljem oli iga pensionäri kohta neli tööealist inimest ja tänaseks päevaks on neid umbes kolm, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Hooldekodude olukord võeti teravdatud tähelepanu alla >>

Mullu oli 19,4 protsenti Euroopa Liidu elanikest üle 65-aastased ning iga pensionäri kohta oli liidus ligi kolm tööealist inimest. Kõrgeim on vanainimeste ja tööealiste suhe 34,8 protsenti Itaalias, 33,6 protsenti Kreekas ja 33,2 protsenti Soomes.

Eesti jääb selles osas 30 protsendiga lähedale Euroopa keskmisele tasemele. Eestist kõrgem oli see näitaja üheksas liikmesriigis.

45
Tagid:
garantiipension, rahvapension, eakad, ühiskond, pension, EL, sotsiaalministeerium, Rootsi, Soome, Euroopa