Hispaania võtab vastu mitmesaja illegaalse põgenikuga laeva, illustreeriv foto

Hispaania võtab vastu mitmesaja illegaalse põgenikuga laeva

143
(Uuendatud 19:36 11.06.2018)
Hispaania valitsus soostus vastu võtma mitmesaja illegaalse põgenikuga laeva, millele teised riigid oma sadamad sulgesid.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Rahvusvahelistes vetes asuva laeva Aquarius pardal on üle 600 sisserändaja. Itaalia valitsus andis eelnevalt käsu oma sadamad selle laeva jaoks sulgeda, soovitades ta Maltal vastu võtta. Kuid saareriigi valitsus teatas, et tal ei ole Aquariuse olukorraga midagi pistmist ja keeldus samuti talle sildumisluba andmast.

"Sel põhjusel on meie kohuseks abistamine püüdlustes hoida humanitaarkatastroof ja neile inimestele "turvalist sadamat" pakkuda, täites oma kohustusi rahvusvahelise õiguse vallas," öeldakse Hispaania valitsuse avalduses, vahendas RIA Novosti.

Nenditakse, et laev suunatakse Valencia linna sadamasse.

Malta võimud keeldusid pühapäeval avamast sadamaid prantslaste omaalgatuslikule päästelaevale Aquarius, mille pardal on 629 sisserändajat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmaspäeval. 

Malta võimud keeldusid avamast sadamaid migrandilaevale >>

Itaalia siseminister Matteo Salvini ja piirivalve eest vastutav minister Danilo Toninelli nõudsid, et Malta võtaks migrandid vastu. "Malta ei saa pilku kõrvale pöörata, kui tuleb austada rahvusvahelisi leppeid inimelude kaitsmise kohta," ütlesid ministrid.

Malta võimud on vastanud, et käituvad täpselt oma rahvusvahelisi kohustusi järgides. "Selle tõttu Malta ei lase ka alust oma sadamatesse," seisis valitsuse teadaandes.

Itaalia uus siseminister Matteo Salvini sattus ka reedel sõnasõtta Maltaga, kes tema väitel võtab enda kanda liiga väikse osa üle Vahemere saabuvate migrantidega kaasnevast koormast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Armas jumal lõi Malta Aafrikale lähemale kui Sitsiilia," ütles rahvuslane Salvini, kui Itaalias valmistus maabuma järjekordne laevatäis Vahemerelt päästetud migrante. "Maltal ei ole võimalik igale abipalvele ei öelda," pahandas ta.

Väidetavalt keeldus Malta minemast appi päästelaevale Seefuchs, mis jäi tormisel merel hätta, pardal 119 migranti. Seefuchs läks kolmapäeval migrantide paadilt tulnud hädakutse peale merele, aga oli pärast merehädaliste pardalevõtmist sunnitud ise suurema laeva appi kutsuma.

Saksa vabaühendus Sea-Watch, kes ei suutnud raskete tingimuste tõttu Seefuchsi aidata, ütles, et Valletta keeldus abistamast muul viisil, kui arstiabi vajajaid helikopteriga pardalt maale toimetades.

Malta valitsus kiirustas kinnitama, et nemad ei teinud midagi valesti, vaid käitusid rahvusvahelistele konventsioonidele vastavalt.

ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest >>

Alles reedel jõudsid üks tanker ja Itaalia rannavalvealus Seefuchsi juurde ja õhtuks oli laev Lõuna-Sitsiilias Pozzallo sadamas. Migrandid veetsid tormisel merel 70 tundi.

Itaaliasse Kalaabria poolsaarele oodati laupäeval randuma vabaühenduse Sea Watch 3 laeva 232 migrandiga, kes on olnud merel üle kolme päeva.

"Kas meie Malta sõbrad võiksid öelda, mitu immigrante vedavat laeva sildus 2018. aastal nende sadamates?" päris Itaalia siseminister sapiselt. "Kui palju inimesi maale tuli, kui palju asüülitaotlusi läbi vaadati ja kui palju rahuldati? Itaalia tahab probleeme lahendada, mitte tekitada."

Salvini, kes on ka asepeaminister, on korduvalt lubanud teha lõpu migrantide Itaaliasse saabumisele ja kiirendada nende väljasaatmist. Ta süüdistab teisi Euroopa Liidu riike Itaalia hülgamises ja hiljuti ütles ta, et Itaalia ei saa olla "Euroopa põgenikelaager".

Itaaliasse on jõudnud alates 2013. aastast üle Vahemere rohkem kui 700 000 migranti. Tänavu on registreeritud üle 13 500 tulija.

Bulgaaria valmistas oma EL-i eesistumise sirmi all ette liidu immigratsioonipoliitika reformivõimaluse, mis tõenäoliselt jääb vastu võtmata samal põhjusel, mis ka eelmine, Eesti oma — see ei soovita pagulasi liidu riike pidi laiali jaotada, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor neljapäeval.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Eesti on Euroopa Liidu rändekava raames lubanud Kreekast ja Itaaliast ümber paigutada ning Türgist ümber asustada kokku 550 pagulast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Peaminister Jüri Ratase sõnul võtab Eesti Euroopa Liidu rändekava raames aastatel 2015-2019 vastu maksimaalselt 305 põgenikku.

143
Tagid:
migratsioonikriis, illegaal, meri, laev, pagulased, migrandid, Aquarius, Itaalia, Malta, Hispaania