RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski

Püstoliga varustatud ajakirjanikust "diversant": Ukraina sundis Lääne vaikima

79
(Uuendatud 21:37 11.06.2018)
Vladimir Putini telefonivestluse ajal Petro Porošenkoga teatas Venemaa president oma vestluspartnerile vajadusest kinnipeetud Vene ajakirjanik viivitamatult vabastada. Jutt käib RIA Novosti Ukraina juhist Kirill Võšinskist, kes vahistati 15. mail, arreteeriti "riigireetmise" kahtlustusega ja kes on ikka veel vanglas.

Viktor Marahhovski, agentuurile RIA Novosti

Putin märkis, et tegelikult oli Võšinskii arreteeritud "oma otsese ametialase tegevuse — ajakirjanikukohuse täitmise eest". Ta tuletas meelde, et selline poliitika on täiesti pretsedenditu ja vastuvõetamatu.

SBU "leidis" Võšinski juurest palju raha ja "püstoli" >>

Tuleb märkida, et isegi moraalse paindlikkuse poolest tuntud "rahvusvaheline üldsus" ei püüa enam Kiievit Võšinskii kohtuasjas toetada. Näiteks tuletas OSCE esindaja meediavabaduse küsimustes Harlem Desir meelde, et "vastavalt Helsingi lõppaktile on OSCE liikmesriigid võtnud kohustuse kaitsta tingimusi, mis võimaldavad ühe liikmesriigi ajakirjanikel teostada oma kutsetegevust ka teistes riikides."

RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski palus kaitset Vladimir Putinilt
© Sputnik / Стрингер

Teisisõnu ei ole mingit põhjust, välja arvatud Võšinskii ajakirjandusliku tegevuse juriidiliselt paatoslik tõlgendamine ("ta avaldas agressorriigi jaoks kasulikke materjale"), et Ukraina uurijad peaksid teda taga kiusama. See on sedavõrd ilmne, et isegi Euroopa ametnikud, kelle ametikohustused nõuavad Ukrainale kaasatundmist ja Venemaa nahutamist, on sunnitud "väljendama muret" ja kutsuma Kiievit üles "õigusnorme järgima."

Nüüd aga kõige kurvem ja huvitavam. Viimastel päevadel, hakkas isegi Ukraina salateenistustele kohale jõudma, et Võšinskii juhtum ei osutunud edukaks erioperatsiooniks, vaid veel üheks häbiväärseks ebaõnnestumiseks. Selle tõdemusele aitas võib-olla kaasa ka idiootlik blogipidaja Babtšenko "mõrv", koos sellele järgnenud "ülestõusmisega", mille kokkuvõttena Ukraina siseminister Arsen Avakov küsis teda naeruvääristanud Euroopa ajakirjanikelt solvunult: "Kas olnuks parem, kui ta oleks ka tegelikult tapetud?"

Kahjuks selle asemel, et lõpetada muu maailma jaoks arusaamatusse Maidani-revolutsioonilisse ideoloogiasse sukeldumine, loobuda "hübriidsõja" pidamise katsetest ja vahialused torisedes vabastada, otsustas Kiiev jätkata avalike suhete eskaleerimise mõttetut ja halastamatut teed.

Ameerika telesaatejuht naeris Babtšenko "mõrva" välja >>

Seaverega ülevalatud häbistatud blogipidaja puhul nähti lahendust skandaali suurendamises 47-kordseks, avaldades mitte ühe, vaid ligi viiekümne verejanulise Kremli ohvri nimed — Läänes vastati uudisele põlgliku vaikimisega — pärast Babtšenko fiaskot usub sealne meedia pigem spiritistlikku sõnumit Elviselt, kui Ukraina riigistruktuuride ametlikke avaldusi.

Võšinskii puhul — avastades, et neil on käes poliitvang, keda süüdistatakse oma ametikohustuste täitmise eest riigireetmises — otsustas Kiiev ilmselt astuda veelgi julgema sammu.

Nimelt — peaaegu kuu aega pärast uurimise algust avas SBU niinimetatud "Võšinskii hoiulaeka" ja leidis sealt vanaaegsele Browningule "sarnaneva eseme".

Laekas olnud katseklaasist Siberi katkuga, väikesest sariiniballoonist, "Novitšoki"- pakikesest, valevuntsidest ja sõjaväeluure töötõendist pole veel teatatud, kuid aega selleks on. Praegune Kiievi režiim on juba tõestanud võimet isegi Lääne meediasõdade meistreid oma julgusega üllatada. Nüüd on meil ettevalmistamisel täiesti uus trikk — režiimile ebameeldiva ajakirjaniku vastu algatatud kriminaalasja muutmine diversandi, terroristi, spiooni ja supermani vastaseks kohtuasjaks.

…Kiievi võimude praegune probleem on selles, et viimase nelja aasta jooksul on kogu nende halastamatu propagandalooming olnud Ukraina-Venemaa vaheline "siseasi," nii-öelda, peretüli. Ukraina publiku kujutlusvõimet ründasid Janukovitši poolt mõttevabaduse mahasurumiseks kohalekutsutud tšetšeeni miilitsa eriüksused; riikitunginud Burjaatia "soomustankidiviisid"; võitluses Donetski lennujaama kaitsvate "küborgidega" hukkusid terved Venemaa jalgpallmeeskonnad — kogu Kiievi agit-propaganda eepiliste meediamaterjalide nimekiri võtaks enda alla terveid kilomeetreid, kuid see ei saanud tuntuks tervele maailmale.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Kuid nüüd – jõudsid nad kogu oma "loominguga" – lõpuks rahvusvahelisele infoturule. Ja avastasid, et isegi provokatsioonidest ja massihüsteeriast elatuv rahvusvaheline turg nõuab vähemalt elementaarset professionaalsust ja organiseeritust. Ja seda ei saa kuidagi ületada surve, süüdimatute küsimustega a"la "aga mis siis sellest?" ega oma loendamatutele solvumistele apelleerimisega.

Seepärast on alust arvata, et kõigi osapoolte jaoks piinlikkusttekitava Võšinskii juhtumi ümberkujundamine "terrorirühmituse paljastamiseks" võetakse maailmas vastu sama külma põlgusega, kui ka eelnevad süžeeliinide dramaatilised muudatused.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

79
Tagid:
diversant, meedialahingud, poliitika, vahistamine, meedia, ajakirjandus, OSCE, Arkadi Babtšenko, Kirill Võšinski, Vladimir Putin, Ukraina, Venemaa
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega