RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski

Püstoliga varustatud ajakirjanikust "diversant": Ukraina sundis Lääne vaikima

78
(Uuendatud 21:37 11.06.2018)
Vladimir Putini telefonivestluse ajal Petro Porošenkoga teatas Venemaa president oma vestluspartnerile vajadusest kinnipeetud Vene ajakirjanik viivitamatult vabastada. Jutt käib RIA Novosti Ukraina juhist Kirill Võšinskist, kes vahistati 15. mail, arreteeriti "riigireetmise" kahtlustusega ja kes on ikka veel vanglas.

Viktor Marahhovski, agentuurile RIA Novosti

Putin märkis, et tegelikult oli Võšinskii arreteeritud "oma otsese ametialase tegevuse — ajakirjanikukohuse täitmise eest". Ta tuletas meelde, et selline poliitika on täiesti pretsedenditu ja vastuvõetamatu.

SBU "leidis" Võšinski juurest palju raha ja "püstoli" >>

Tuleb märkida, et isegi moraalse paindlikkuse poolest tuntud "rahvusvaheline üldsus" ei püüa enam Kiievit Võšinskii kohtuasjas toetada. Näiteks tuletas OSCE esindaja meediavabaduse küsimustes Harlem Desir meelde, et "vastavalt Helsingi lõppaktile on OSCE liikmesriigid võtnud kohustuse kaitsta tingimusi, mis võimaldavad ühe liikmesriigi ajakirjanikel teostada oma kutsetegevust ka teistes riikides."

RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski palus kaitset Vladimir Putinilt
© Sputnik / Стрингер

Teisisõnu ei ole mingit põhjust, välja arvatud Võšinskii ajakirjandusliku tegevuse juriidiliselt paatoslik tõlgendamine ("ta avaldas agressorriigi jaoks kasulikke materjale"), et Ukraina uurijad peaksid teda taga kiusama. See on sedavõrd ilmne, et isegi Euroopa ametnikud, kelle ametikohustused nõuavad Ukrainale kaasatundmist ja Venemaa nahutamist, on sunnitud "väljendama muret" ja kutsuma Kiievit üles "õigusnorme järgima."

Nüüd aga kõige kurvem ja huvitavam. Viimastel päevadel, hakkas isegi Ukraina salateenistustele kohale jõudma, et Võšinskii juhtum ei osutunud edukaks erioperatsiooniks, vaid veel üheks häbiväärseks ebaõnnestumiseks. Selle tõdemusele aitas võib-olla kaasa ka idiootlik blogipidaja Babtšenko "mõrv", koos sellele järgnenud "ülestõusmisega", mille kokkuvõttena Ukraina siseminister Arsen Avakov küsis teda naeruvääristanud Euroopa ajakirjanikelt solvunult: "Kas olnuks parem, kui ta oleks ka tegelikult tapetud?"

Kahjuks selle asemel, et lõpetada muu maailma jaoks arusaamatusse Maidani-revolutsioonilisse ideoloogiasse sukeldumine, loobuda "hübriidsõja" pidamise katsetest ja vahialused torisedes vabastada, otsustas Kiiev jätkata avalike suhete eskaleerimise mõttetut ja halastamatut teed.

Ameerika telesaatejuht naeris Babtšenko "mõrva" välja >>

Seaverega ülevalatud häbistatud blogipidaja puhul nähti lahendust skandaali suurendamises 47-kordseks, avaldades mitte ühe, vaid ligi viiekümne verejanulise Kremli ohvri nimed — Läänes vastati uudisele põlgliku vaikimisega — pärast Babtšenko fiaskot usub sealne meedia pigem spiritistlikku sõnumit Elviselt, kui Ukraina riigistruktuuride ametlikke avaldusi.

Võšinskii puhul — avastades, et neil on käes poliitvang, keda süüdistatakse oma ametikohustuste täitmise eest riigireetmises — otsustas Kiiev ilmselt astuda veelgi julgema sammu.

Nimelt — peaaegu kuu aega pärast uurimise algust avas SBU niinimetatud "Võšinskii hoiulaeka" ja leidis sealt vanaaegsele Browningule "sarnaneva eseme".

Laekas olnud katseklaasist Siberi katkuga, väikesest sariiniballoonist, "Novitšoki"- pakikesest, valevuntsidest ja sõjaväeluure töötõendist pole veel teatatud, kuid aega selleks on. Praegune Kiievi režiim on juba tõestanud võimet isegi Lääne meediasõdade meistreid oma julgusega üllatada. Nüüd on meil ettevalmistamisel täiesti uus trikk — režiimile ebameeldiva ajakirjaniku vastu algatatud kriminaalasja muutmine diversandi, terroristi, spiooni ja supermani vastaseks kohtuasjaks.

…Kiievi võimude praegune probleem on selles, et viimase nelja aasta jooksul on kogu nende halastamatu propagandalooming olnud Ukraina-Venemaa vaheline "siseasi," nii-öelda, peretüli. Ukraina publiku kujutlusvõimet ründasid Janukovitši poolt mõttevabaduse mahasurumiseks kohalekutsutud tšetšeeni miilitsa eriüksused; riikitunginud Burjaatia "soomustankidiviisid"; võitluses Donetski lennujaama kaitsvate "küborgidega" hukkusid terved Venemaa jalgpallmeeskonnad — kogu Kiievi agit-propaganda eepiliste meediamaterjalide nimekiri võtaks enda alla terveid kilomeetreid, kuid see ei saanud tuntuks tervele maailmale.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Kuid nüüd – jõudsid nad kogu oma "loominguga" – lõpuks rahvusvahelisele infoturule. Ja avastasid, et isegi provokatsioonidest ja massihüsteeriast elatuv rahvusvaheline turg nõuab vähemalt elementaarset professionaalsust ja organiseeritust. Ja seda ei saa kuidagi ületada surve, süüdimatute küsimustega a"la "aga mis siis sellest?" ega oma loendamatutele solvumistele apelleerimisega.

Seepärast on alust arvata, et kõigi osapoolte jaoks piinlikkusttekitava Võšinskii juhtumi ümberkujundamine "terrorirühmituse paljastamiseks" võetakse maailmas vastu sama külma põlgusega, kui ka eelnevad süžeeliinide dramaatilised muudatused.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

78
Tagid:
diversant, meedialahingud, poliitika, vahistamine, meedia, ajakirjandus, OSCE, Arkadi Babtšenko, Kirill Võšinski, Vladimir Putin, Ukraina, Venemaa
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (59)