Leopard 2

Tanki "Leopard 2 A7V" renessanss

118
(Uuendatud 11:15 06.06.2018)
A7V oli Saksa tank, mis ilmus 1918. aastal Prantsusmaa rindele. Bundeswehr'i "Leopard 2" uusimat versiooni nimetatakse samuti A7V. Relvastusse võetakse samanimeline relvasüsteem, mis kaustamisest palju aastakümneid tagasi loobuti.

Peer Körner, Inosmi osundusega väljaandele Die Welt

Sel kevadel võis uusi lahingumasinaid näha Lüneburgi tühermaal. Õppusel osales kolm tanki "Leopard 2 A7", kuid Bundeswehril on kokku üle 20 sellise kõrgtehnoloogilise lahingumasina.

Munsteri polügoonil näitasid tankimeeskonnad, mida nad õppinud olid. Tanki sisemuses on üsna kitsas, lõhnab mootoriõli ja diislikütuse järele. Vasakul on laaduri koht, paremal tankijuhi, laskuri ja komandöri kohad.

"A 4 oli avaram," ütleb Hauptfeldfebeli auastmes tankiülem. "Mida rohkem tehnikat, seda vähem on ruumi meeskonnale." 

Vene tank Т-14 Armata
Министерство обороны РФ

Sakslased kasutasid tanke esmakordselt tubli sada aastat tagasi, Prantsusmaal, Esimese maailmasõja ajal. 21. märtsil 1918 ilmusid A7V soomuskoletised Põhja-Prantsusmaal Saint-Quentini linna alla. Nende ülesandeks oli viia üksuste liikumine üle positsioonisõjaks, suruda maha vaenlase kuulipildujad ja lüüa läbipääsud vaenlase jalaväe positsioonidesse. Ka nendes tankides oli kitsas.

A7V kaalus 32 tonni ja nägi välja nagu ümberpööratud laevakere. Tanki sisemuses oli tihedalt üksteise kõrval 20 sõdurit, sealhulgas 12 kuulipildurit ja isegi kirjatuviinstruktor, kes oli tol ajal peamiseks sidepidajaks. Kuumus masina sisemuses võis tõusta 60 kraadini. Selline A7V on täna Munsteri tankiväemuuseumis. 

Bundeswehril pole NATO missiooni jaoks tanke >>

"Meeskonna tingimused selles kohutavalt kitsas tankis olid ebainimlikud," ütleb muuseumi direktor Ralf Raths, "õhk oli seal heitgaasidest küllastunud, müra oli kohutav."

Esimesena võttis tankid kasutusele Suurbritannia — 1916. aasta septembris. "Tankid aitasid säästa verd," ütleb Raths. Masinad, mis ei liikunud jalakäijast kiiremini, avaldasid eelkõige psühholoogilist mõju, vaenlane kartis neid terasest koletisi. "Kuid sõja käigule ei olnud neil palju mõju, seda enam, et sakslased õppisid kiiresti nendega võitlema."

Hiljem aga muutsid tankid sõjategevuse olemust igaveseks. Just need masinad võimaldasid Hitleril II maailmasõja esimestel aastatel läbi viia kiireid vallutussõdu. Hiljem peeti tanke "Tiiger" ja "Panter" Wehrmachti kõige ohtlikumateks relvadeks. Selliseid soomustatud koletisi kasutatakse siiamaani.

"Tank tekitas sõjakunstis revolutsiooni, muuhulgas ka sellega, et teda ei häirinud lihtne jalaväerelvastus, nagu näiteks kunagi õudu külvanud automaatrelvad," räägib Harald Potempa, Potsdamis asuva Bundeswehri sõjaajaloo ja ühiskonnateaduste keskuse töötaja. "Tankidel saate te tungida vaenlase territooriumile."

Seetõttu oli ja jääb tank ka edaspidi oluliseks sõjaliste operatsioonide läbiviimise vahendiks, nagu on näidanud Pärsia Lahesõda ja muud konfliktid.

Valgevene piiri suunas liiguvad tuhanded Ameerika tankid >>

Pärast raudse eesriide langemist vähendati tankide arvu Bundeswehris absoluutse miinimumini, neid peeti külma sõja jäänukiteks. Nüüd on tankid oma endise tähtsuse taastanud. Konflikti puhkemisest Ukrainas ja Krimmi annekteerimisest Venemaa poolt on EL liikmesriigid, eriti Eesti, Läti ja Leedu hakanud kartma oma julgeoleku pärast, tunnetades suure idanaabri suunast ohtu. NATO riigid relvastuvad jõuliselt, iga riigi ja kogu alliansi kaitsmine on tõusnud julgeolekupoliitika keskmesse, nagu see oli kunagi külma sõja ajal. Saksa tankid on nüüd ka Balti riikides, et Venemaad heidutada.

"Eelmine administratsioon muutis julgeolekupoliitikat, et kohandada Bundeswehr muutunud oludega," ütleb kaitseministeeriumi kõrge ametnik. Seetõttu otsustati 2016. aasta alguses viia nii relvastus, kui ka nende kogused vastavusse relvajõudude uute ülesannetega. Peaülesandeks on riigi ja alliansi kaitsmine. "Üks meetmeks on tankide arvu suurendamine praeguselt 220-lt 328 masinani," märkis kaitseministeeriumi esindaja.

Tankide rivvi tagasitoomine tekitab NATO liikmesriikidele uusi probleeme seoses Euroopa taristuga. Märtsi lõpus esitas Euroopa Komisjon plaani, mille kohaselt tuleb moderniseerida teed, sillad ja raudteevõrk. Nende ürituste eesmärk on tagada tankide ja elavjõu kiirem ümberpaigutamine Euroopas suhete kasvava pingelisuse tõttu Venemaaga. 

Venemaa uuel tankil T-14 Armata on uus aktiivkaitsesüsteem
© Sputnik / Владимир Астапкович

Bundeswehr pingutab tankide lahinguvalmiduse tõstmise kallal, kuid parandab samal ajal ka teisi integreeritud relvasüsteeme. Kaitseministeeriumi teatel olid vaid 105 "Leopard 2" tanki 244-st lahinguvalmis. Selle põhjuseks olid puudujäägid varuosade tarnimisel ja nende kõrge maksumus.

"Relvastuse kriisi juured on blokkide vastasseisule järgnenud 25-aastases kokkuhoius ja kärbetes," ütles Bundestagi relvajõudude volinik Hans-Peter Bartels.

2019. aasta alguses peaks Bundeswehr üle võtma rahvusvaheliste ülikiire reageerimisüksuse (Very High Readiness Joint Task Force /VJTF) juhtimise Ida-Euroopas. See ülesanne on usaldatud Munsteris paiknevale 9. tankibrigaadile. Praegu on tal ainult üheksa tanki ettenähtud 44-st, kuid 2019. aastaks saab ta nii personali kui tehnika osas olema täielikus lahinguvalmiduses, väidetakse Bundeswehris. 

Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all >>

Kuidas asjalood ka poleks, on "Leopard" legendaarne roomikutega lahingumasin. Lisaks on see tank ka ekspordibestseller, mida rahuvõitlejad ägedalt kritiseerivad. Nagu öeldakse tootjaettevõtte "Claus Maffei Wegmann" reklaamis: "Leopard 2" on maailma kõige võimsam lahingutank, mida kasutavad 18 riiki. 

Erinevalt varasematest mudelitest on tänased tankid täielikult komputeriseeritud ja automatiseeritud. Lüneburgi väljal näidatud "Leopard 2 A7" kaalub 60 tonni, arendab kuni 70 km/h kiirust ja on liikuv arvutuskeskus. Elektroonika on kõikjal, ainuüksi raadiojaamu on kolm, andmed esitatakse digitaalselt.

120 mm suurtükimürsu ballistilise trajektoori määrab arvuti. Komandör töötab juhtkangiga, tema käsutuses on panoraamvaatega periskoop, mida saab lülitada ka termo- ja öövaatluse režiimile, elektroonika arvutab mürsu lennu trajektoori.

Generaator varustab kolossi elektrivooluga ka siis, kui mootor on välja lülitatud. Jahutussüsteem on mõeldud nii tehnikale, kui meeskonnale salongis. See on oluline mitte ainult masina kasutamisel kõrbes. 

Soomustehnika hoidmise keskus Primorje krais tagab soomukite säilivuse, tehnilise korrasoleku ja lahinguvõimelisuse
© Sputnik / Виталий Аньков

"Temperatuur võib masina salongis ulatuda kuni 40 kraadini," ütles Peter Greizinger. 50-aastane staabiveebel on tankiväes teeninud 30 aastat ja teda peetakse Munsteris korüfeeks.

Munster on Bundeswehri suurim polügoon ja tankiväe peamine koolituskeskus. Siin on viis tuhat sõjaväelast ja poolteist tuhat tsiviilisikut. "Tehnika on tähtis, kuid otsustav on hea väljaõppega tankimeeskond," ütleb kolonelleitnant Georg Küpper, kes on olnud vastutav koolituse koordineerimise eest 1983 aastast saadik. 

Varsti peaks saabuma modifitseeritud mudel, ütleb Greizinger, "Leopard 2 A7V", kus V tähistab "verbessert" ("parandatud"). Parendused puudutavad muuhulgas miinikaitset ja öise nägemise võimekust. See tähendab, et 100 aastat hiljem tuleb relvastusse taas tank A7V. Kuid vaatamata moodsatele masinatele, jahutussüsteemile ja monitorile, ei loodud seda tanki telemängu jaoks. "Isegi 100 aastat pärast tolleaegset A7V saab sellegi masina meeskonna tegevuse mõte olema võitlus elu ja surma peale," ütleb Küpper.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

118
Tagid:
Leopard 2 A7, T-14, Leopard 2, Armata, tankid, VJTF, Very High Readiness Joint Task Force, Bundeswehr, NATO, Hans-Peter Bartels, Saksamaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega