Äärmusrühmituse võitlejad, illustreeriv foto

Bin Laden on tagasi: kes pretendeerib maailma esiterroristiks

138
(Uuendatud 12:41 03.06.2018)
Üks Al-Qaeda* juhte kunagise esiterroristi Osama bin Ladeni poeg ja pärija Hamza kavatseb kukutada Saudi Araabia monarhia, hõivata islami pühapaigad Mecca ja Medina ning lubab Läänele kätte maksta isa tapmise eest. Milleks Hamza bin Laden võimeline on, sellest RIA Novosti järgnevas materjalis.

Igor Gaškov, RIA Novosti

Miljonär-džihadist Osama bin Ladenil oli vähemalt kakskümmend last, kuid just Hamza, ainuke poeg kolmanda abikaasa, Al-Qaeda* asutaja Hairi Sabariga oli lapsepõlvest peale tema lemmik. Bin Laden hindas kõrgelt tema ema religioosset fanatismi ja poissi, keda kasvatati samas vaimus, hakati juba varasest noorusest kasutama islamipropagandas.

Rooda: Al-Qaeda vana kaardivägi valmistab kättemaksuks >>

Al-Qaeda* videos luges üheksa-aastane Hamza luuletust igavesest võitlusest uskmatutega. Pärast USA invasiooni Afganistani poseeris ta Talibani alla tulistanud lennukite taustal. Teda mainiti Pakistani terroristide põrandaaluse organisatsiooni liikmena, mis korraldas peaminister Benazir Bhutto mõrva.

Sajandi alguses, kui terrorismi initsiatiiv läks üle ISIS-ele*, kadus endise esiterroristi poeg meedia vaateväljast. Arvati, et ta tapeti, kuid 2015. aastal andis Hamza bin Laden endast videosõnumiga internetis taas märku. Selgus, et ta oli asunud ühele võtmepositsioonidest Al-Qaeda* hierarhias selle vananeva liidri Ayman al-Zawahiri paremal käel.

"Hamza'lt võeti kodakondsus, sest ta oli terrorist"

Üheski teises maailma riigis ei tekitanud see sellist hirmu nagu Saudi Araabias. Naasnud võitlusesse võimu pärast, kutsus Hamza bin Laden sealseid suguharusid üles mässule monarhia ja üleminekule tema sõjalise vaenlase — ühe Jeemenis tegutseva mässulise rühmituse poolele. Riyadhis on käsil mõõdukad liberaalsed reformid, mis põhjustavad konservatiivide vastuseisu. Ultra-konservatiivne Hamza oma üleskutsetega pöörata relvad võimude vastu on olukorda veelgi teravdanud.

Terroristid ähvardavad kättemaksuga kõiki Euroopa riike >>

Saudi Araabias räägitakse Hamza bin Ladenist, koos kohustusliku märkusega, et ta on terrorist ja rõhutatakse pidevalt, et sünnijärgse saudina on talt kodakondsus ära võetud," rääkis agentuurile RIA Novosti Venemaa riikliku humanitaarülikooli professor Grigori Kosatš. Tema sõnul on Saudi Araabia ühiskonna siiamaani säilinud hõimupõhine võimustruktuur, mistõttu suguharude õhutamine mässule ei ole sugugi mõttetu. Ekspert loodab siiski, et saudid bin Laden nooremat ei kuula.

Poliitiliste Tehnoloogiate Keskuse esimese asepresidendi Aleksei Makarkini arvates võib Riyadhile tõepoolest langeda hõimude viha, kuigi pole päris selge, kas nad tahavad bin Ladeniga kokku leppida.

"Tegelikult valitseb prints Mohammed bin Salman kuningriiki kindla käega — hiljuti vahistati paljud Saudi printsid. Nad on dünastia esindajad naisliini pidi ja esindavad erinevaid hõime. Kuningliku perekonna polügaamia oli tingitud poliitilistest põhjustest: riigi asutaja Abdel-Aziz ibn Saud abiellus naistega paljudest erinevatest hõimudest, et riigi ühtsust tugevdada. Selle tulemusena tema lapselapsed ja nõod, tunnevad igaüks kaasa oma suguharule. Konflikt nende vahel ähvardab riigi stabiilsust," arvab Makarkin.

Süüdistatakse Iraani. Iraan eitab kõike

Saudidesisesed vastuolud kajavad vastu kogu suures Lähis-Idas. Troonipärija Riyadh Muhammad bin Salman on veendunud, et Hamza bin Laden on salaja asunud Teherani poolele ja saab sealt toetust. "Osama poeg on Al-Qaeda* uus juht. Ta elas Iraanis ja tegutseb nüüd väljaspool seda riiki. Kuid teda toetatakse sellele vaatamata," — ütleb kuningriigi tähtsuselt teine mees. Printsi arvates on üleskutsed mässule ja Saudi Araabia monarhia kukutamisele kasuks ainult pärslastele. Teheranis eitatakse seda kategooriliselt.

USA kohus nõudis Iraanilt 11. septembril hukkunute sugulastele kompensatsiooni >>

Iraani süüdistatakse sidemetes Al Qaedaga* ka Ameerika Ühendriikides. Sellest räägiti juba sajandi esimesel kümnendil, kui sunni ja šiia radikaalid pidasid kumbki omaette geriljasõda USA okupatsioonivägede vastu Iraagis. Washingtonis kahtlustati Teherani Al-Qaeda* rahastamises, kuid tõendeid selle kohta ei ole. Kindel on vaid üks: Hamza bin Laden viibis tõepoolest mõnda aega Iraanis koduarestis. Millistel asjaoludel terrorist vangi langes ja uuesti vabadusse pääses, ei ole avalikest allikatest teata.

Džihhadisitid valmistuvad põrandaaluseks võitluseks
© AP Photo / Maya Alleruzzo

ISIS-e* järglane

Hamza bin Ladeni tagasitulek Lähis-Ida poliitikasse langeb kokku ISIS-e* hääbumisega, mis on tingitud lüüasaamistest Iraagis ja Süürias. Pettunud võitlejad hajusid laiali möda kogu islamimaailma ja paljud otsivad endale uut juhti. Sellises olukorras, võib Al-Qaeda* saada juhtkonna kiire uuendamisega ISIS-ega* võrreldes eelise. Pole välistatud ka mõlema rühmituse järkjärguline ühinemine.

Hamza bin Laden võib saada juhtfiguuriks, mis sümboliseerib džihhadistide võitluse järjepidevust. Pretsedent lähiminevust on olemas: Muqtadā al-Sadr, šiiitide ajatolla Mohammed Sadeq al-Sadri poeg, alustas sajandi esimesel kümnendil mässu Ameerika Ühendriigike vastu ja tuli 2018. aastal võidukalt tagasi poliitikasse, võites Iraagi valimistel. Kas bin Laden nooremal õnnestub koguda enda ümber isa toetajad, näitab aeg.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

138
Tagid:
esiterrorist, äärmuslus, poliitika, terrorism, Al-Qaeda, ISIS, Hamza bin Laden, Osama Bin Laden, Lähis-Ida, Iraan, Saudi Araabia, Afganistan, USA, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega