Jaapani peaminister Shinzo Abe

Jaapan solvus: Washingtoniga ollakse kaubandussõja lävel

58
(Uuendatud 13:55 27.05.2018)
USA president otsustas kaotada soodustused Jaapanis toodetud alumiiniumi ja terase sisseveole. Tokyos kaalutakse Ameerika kaupadele tollimaksude kehtestamist, et katta nendega Donald Trumpi protektsionistlikust poliitikast tekkivaid kahjusid.

Igor Gaškov, RIA Novosti

Jaapani telekanali NHK andmetel võivad Tokyo ettevalmistatavad tollimaksud tekitada USA-le 409 miljonit dollarit kahju. Kehtib vastastikkuse põhimõte: Jaapan on sama summa eest kahju kannatanud. Aastakümneid peeti neid riike usaldusväärseteks partneriteks. 1980-ndatel aastatel nimetas Jaapan end "USA uputamatuks lennukikandjaks", kuid kunagised teened ei ole aidanud soodustusi säilitada.

"Eriti masendav, et soodustused säilivad Lõuna-Koreal – teisel Ameerika liitlasel selles piirkonnas. Peaminister Shinzo Abe oli uhke sõbralike suhete üle Trumpiga, kuid Valget maja ta soodustuste säilitamises veenda ei suutnud. Talle oli see poliitiline löök," ütles intervjuus agentuurile RIA Novosti Kaug-Ida Instituudi Jaapani uurimiskeskuse juht Valeri Kistanov. 

Te tapate dollari: Rothschildide ajaleht anub Trumpi — lõpeta ometi! >>

Tema sõnul hakkasid Washingtoni ja Tokyo majandushuvid lahknema kohe pärast Trumpi võimuletulekut. Tõusva päikese maa võttis väga valuliselt uue presidendi otsust väljuda Vaikse ookeani partnerlusprogrammist. "Selle projektiga lootis Abe ületada suhtelist majandusseisakut riigis, kuid ameeriklased andsid mõista, et praegune formaat neile ei sobi. Valge maja on valmis Vaikse ookeani partnerlusprogrammi naasma, kuid ainult nende tingimustel," märgib Kistanov.

Mida USA taotleb

USA peamine etteheide Jaapanile on turu suletus. Tokyo kulutab palju raha oma põllumajandustootjate toetamiseks. Riisi import on minimaalne, kuna sellele on kehtestatud erakordsed kõrged tollimaksud, sama kehtib ka teiste põllumajandustoodete kohta. Ameerika tootjad soovivad aga Jaapani tarbijate juurde pääseda. Nende huvides Trump lobitööd teebki.

Samal ajal üritab USA president kaitsta ennast Jaapani autotootjate eest, kes on USA turul väga edukad. Washington on eriti nördinud, et Jaapani autotootjad ehitavad oma autotehased Mehhikosse ja toovad siis oma toodangu vabakaubanduslepingu alusel tollimaksuvabalt Ameerika Ühendriikidesse. Selle tõttu kannatavad aga Ameerika töötajad, kelle palkamisest Aasia investorid mööda hiilivad.

Püstitades loosungi "Taastame Ameerika võimsuse", lubas Trump ajada Ameerika Ühendriikidele kasulikku joont. Tokyo näeb selles ohtlikku trendi. Lisaks eelistab Washington kahepoolseid läbirääkimisi. Kuna pooled on erinevast poliitilisest ja majanduslikust kaalukategooriast, siis kommunikatsiooniformaat "tete-a-tete" on Jaapanile ebamugav. "Sellise lähenemise korral võib Washington lihtsalt hakata Tokyol käsi väänama," räägib Kistanov.

Putin, Rouhani ja Erdogan plaanivad tulevikku, Trump valmistub põgenemiseks >>

Jaapanis ollakse mures USA õhutatava kaubandussõja pärast, kus USA on valmis loobuma globaalsest majandusmudelist. "See viib kahtlemata majandusliku seisakuni. Kuidagi ei tahaks, et sündmused areneksid selles suunas. Kui Trump ei piirdu vaid terase- ja alumiiniumitariifidega, nagu praegu, ja läheb välja kõikide tariifide tõstmisele, toimuks maailma majanduses murrang," ütles Jaapani analüütik Takashima Yakushi intervjuus portaalile Sputnik Japan.

Miks on see Venemaale kahjulik

Küpsev konflikt ei ole Shinzo Abe huvides. Tema reitingud on languses. Erisuhted Trumpiga ei ole talle praktilisi eeliseid toonud. Abe tagasiastumine muutub üha reaalsemaks. Endine Jaapani peaminister Junichiro Koizumi usub, et see võib juhtuda juba juuni lõpus.

Venemaale ei ole Abe'i poliitiline kaotus kasulik. Viimastel aastatel on kahe riigi suhted paranenud. Kui 2014. aastal kehtestasid USA ja EL Venemaale sanktsioonid, piirdus Tokyo vaid sümboolsete meetmetega. 2018. aastal eelistas ta seoses "Skripali kohtuasjaga" Venemaa diplomaate mitte välja saata.

Abe on korduvalt demonstreerinud Jaapani leplikku meelt. 2014. aastal tuli ta, erinevalt Lääne juhtidest, Sotši taliolümpiamängude avamisele. 2016. aastal kiitis ta koos Venemaa presidendiga heaks kahe riigi kaheksapunktilise partnerlusprogrammi. Sel aastal oodatakse Jaapani peaministrit taas visiidile Moskvasse.

Diplomaatiline skandaal: Jaapan ja Lõuna-Korea ei suutnud omavahel magustoitu jagada >>

Venemaa Jaapani asjatundjad, kellega RIA Novosti suhtles, märkisid, et Jaapani sõbralikud sammud ei tühista Tokyo tihedaid sidemeid Washingtoniga, kuigi annavad tunnistust üha suuremast püüdlusest poliitilise sõltumatuse poole.

"Ei maksa unustada, et Venemaale vastu tulles mõlgub Jaapanil meeles nende peamine eesmärk – Lõuna-Kuriili saared, lisaks jätkavad nad Washingtoniga ühisprojekte, nagu näiteks raketitõrjesüsteem," võtab teema kokku Isamaade ülikooli professor Anatoli Koškin.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

58
Tagid:
tariif, poliitika, kaubandus, tollimaksud, majandus, eksport, Shinzo Abe, Donald Trump, Jaapan, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega