Julia Skripal

Venemaa saatkond - Julia Skripali videopöördumine on tõenäoliselt lavastatud

89
Venemaa diplomaadid kommenteerisid äsjaavaldatud Julia Skripali videopöördumist. Nende sõnul tekitab video tema kinnipidamistingimuste osas küsimusi.

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Nagu Venemaa Londoni saatkonna esindaja agentuurile RIA Novosti selgitas, on ilmne, et Skripal "luges talle etteantud teksti."

Lisaks oli kerge aru saada, et öeldu oli inglise keelest tõlgitud ning originaali autorile oli emakeeleks inglise keel.

"Julia avalikkusele esitatud käsitsi kirjutatud kakskeelsed kirjad kinnitavad samuti seda seisukohta."

Saatkonna ametlik esindaja lisas, et kogu lugupidamise juures Julia isikliku elu ja tema turvalisuse vastu, kohustavad konsulaarlepingud Ühendkuningriike Venemaale Julia Skripaliga otse suhtlemise võimaluse andma.

Suurbritannia hakkab Venemaad taga kiusama>>

Tema sõnul on seda vaja "veendumaks, et Juliat ei hoita kinni vastu tema tahtmist ja et esitatavad avaldused ei ole tehtud surve all."

Seni on diplomaatidel põhjust arvata vastupidist. Saatkonna esindaja lisas, et diplomaatidel oli hea meel Juliat näha, kuid tema poolt etteloetud avalduses oli palju uut infot.

Viktoria Skripali arvamus

Julia täditütar Viktoria Skripal arvab, et videopöördumine võis olla tehtud surve all. Sellest teatas RIA Novostile Viktoria abikaasa Arseni Elifantjev.

"Ise ma salvestust nägema ei sattunud, küll aga nägi seda Viktoria. Tema sõnul on selge, et inimene räägib surve all ja et tekst on talle selgeks õpetatud," ütles ta.

Videopöördumine

Videopöördumises agentuuri Reuters poole ütleb Skripal, et kavatseb Venemaale tagasi pöörduda. Lisaks meenutab ta Venemaa saatkonna pakutavat abi, kuid teatab samas, et hetkel ta nende abi kasutada ei soovi.

Skripal on surnust üles tõusnud! "Briti teadlased tõestasid!">>

Lisaks edastas Julia Skripal agentuurile ka kirjalikud avaldused vene ja inglise keeles.

Герб на ограде здания российского посольства в Лондоне
© Sputnik / Алексей Филиппов

Lavastuse tunnused

Nagu parlamendisaadik Leonid Slutskii omakorda märkis, võib videosalvestis lavastatud olla. Tema arvates on video eesmärgiks Salisburys tegelikult juhtunut varjata.

"Seepärast on Venemaa diplomaatide nõudmised Juliaga kokku saada igati õiglased ja põhjendatud. Riigiduuma saadikud jätkavad toimuva jälgimist," arvab Slutskii.

Ta lisas, et Julia videopöördumine tekitab rea küsimusi tema kinnipidamistingimuste, sõnade siiruse ja tegelike kavatuste osas.

"Briti võimud ei ole siiamaani andnud Venemaa saatkonna ega konsulaartöötajaile võimalust veendumaks, et Venemaa kodanik on väljaspool ohtu ega tee oma avaldusi surve all olles," rõhutas saadik.

Kokkuvõtteks ütles Slutskii, et Venemaa poolel on hea meel Juliat elusana näha ja et nad on valmis talle kojupöördumiseks vajalikku abi osutama.

OPCW poolt nimetatud "Novitšoki" annus oleks tapnud kogu Salisbury>>

On ilmne, et tekst oli varem valmis kirjutatud, teatas raadio Sputnik saates politoloog, Kaasaegse Ideoloogia Arendamise instituudi asedirektor Igor Šatrov.

"Iga inimene, kes televisiooniga vähegi kursis on märkab, et neiu salvestas oma video telesuflööri abil, seega luges ta valmis teksti. Selles pole midagi kriminaalset – ikkagi vastutusrikas moment – on näha, et ta närvitseb. Kuid on selge, et iga sõna kaaluti hoolikalt. Näeme tõsist retoorikat koos meditsiiniterminitega, nagu "invasiivne". On arusaadav, et teksti koostasid spetsialistid ja selles võisid sisalduda tõsisemad süüdistused Venemaa aadressil, kuid Julia ei nõustunud sellega," ütles Igor Šatrov.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Tema arvates, oli siin oluline roll ka Sergei Skripalil.

"Kohe kui Julia isa tervenemine teatavaks sai, oli selge, et algab provokatsioonilise näidendi uus vaatus. Arvan, et alates sellest hetkest hakati Julialt veel tungivamalt erinevaid Venemaad süüdistavaid avaldusi nõudma. Tema etteastet lükati edasi just isa paranemiseni. Miks see nii ei läinud? Ilmselt seetõttu, et isa ei andnud sellele oma heakskiitu. Omal ajal saame teada, miks," märkis Igor Šatrov.

Videopöördumises ütles Skripal, et kavatseb Venemaale tagasi pöörduda. Lisaks mainis ta Venemaa saatkonna poolt pakutavat abi, lisades, et ei taha hetkel pakutavaid teenuseid kasutada.

Just teade võimalikust kojupöördumisest oli salvestise olulisim osa, on Šatrov kindel.

"Riiki, mis on süüdi sinu mürgitamises, ei tahaks keegi tagasi pöörduda. Seepärast on minu jaoks just see väljend Julia avaldusest kõige olulisem. Leian, et plaanitud provokatsioon ebaõnnestus. Püüame Julia tegemisi objektiivselt hinnata, näeme et tüdruk närveerib ja on teatud surve all. Need, kes provokatsiooni korraldasid, hakkavad seda teksti igal juhul Venemaa vastu kasutama — nad keskendavad tähelepanu teistele väljenditele. Seepärast on raske ennustada, kas Suurbritannia ajakirjanduse seisukoht muutub. Julia Skripali survestatakse jätkuvalt Briti eriteenistuste poolt, On näha, et ta võitleb selle vastu ja on oma ning isa elu pärast hirmul, mõistes, et on muutunud etturiks suures mängus, kus iga sõna võib talle elu maksta," lõpetas politoloog.

Skripalide juhtum

Sõjaväeluure Peavalitsuse endine polkovnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Salisburys mürgitatuina. Toimunu põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. London väidab, et juhtumiga on seatud Moskva, mida Venemaa kategooriliselt eitab.

"Inglanna õiendab häda">>

Skripalide intsidendi tõttu saatis London välja 23 Vene diplomaati. Suurbritanniat toetas riida Euroliidu liikmesmaid, USA ja veel mõned riigid.

Venemaa vastas diplomaatide väljasaatmisele sümmeetriliselt.

89
Tagid:
videopöördumine, saatkond, Julia Skripal, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega