Nord Stream ehitus

Euroopat kutsuti üles Vene gaasitoru läbi lõikama

44
(Uuendatud 18:14 26.05.2018)
Petro Porošenko proovis oma võimeid Euroopa veerukirjanikuna, avaldades oma seisukohavõtu Saksamaa juhtivas Ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung. Teemaks on sakslaste korrektne suhtekorraldus "Vene koletisega", keda Saksamaa Porošenko arvates "toidab".

Dmitri Lekuhh, RIA Novostile

Artikli kõige valjemat avaldust jõudsid kritiseerida juba kõik väljaanded – "Nord Stream 2 eesmärgiks ei ole mitte vastastikuselt kasulik kauplemine energiakandjatega Porošenko kontrolli all olevat territooriumi vältides, vaid hoopis "Euroopa hävitamine."

Gaasijuhtme ehitamist nimetatakse artiklis "ajalooliseks veaks". Vene gaas, mis pole Ukraina torudest läbi käinud, on Euroopa tööstusele hukutava mõjuga. Nord Stream 2 ei ole mitte kommertsprojekt, nagu väidab Angela Merkel, vaid Kremli geopoliitiline projekt. Tal "ei ole midagi ühist majanduslike või erahuvidega – ta on loodud Euroopa ühtsuse õõnestamiseks."

Millega Nord Stream 2 Ukraina tarbijaid ohustab >>

Ja lõpuks, kõige olulisem.

Nord Stream 2 – on lisaks kõigele "täiesti mittevajalik gaasijuhe", mis ühendab Euroopa Liidu sellega, kes teda põlgab. Ainsaks alternatiiviks on "toetada neid, kes soovivad Euroopaga ühineda."

Mis on seejuures eriti huvitav?

Esiteks pole Euroopaga ühineda soovijail Euroopa jaoks vajaminevaid gaasikoguseid kusagilt võtta.

Teiseks, on karjuv ja ümberlükkamatu fakt, et juba praegu läheb Ukraina kaudu voolav gaas Saksamaale Nord Stream 1 kaudu saabuvast rohkem maksma.

Kolmandaks, kui tõsiselt rääkida, võtab Saksamaa heal meelel endale rolli, millest Ukraina iseseisvalt ja surveavaldusteta loobus. Rolli nimi on "Vene gaasi Euroopa jaotuspunkt." Saksamaa konkureerib siin mitte Ukraina, vaid hoopis Türgiga.

Selle omaaegse "Euroopa haige mehega", kellest nüüdseks on saanud kohalikel energiaturgudel pea kõige agressiivsem mängur, on lood tõsised. Nende näol ei ole tegemist ookeanitaguste partnerite ees lömitavate ukrainlastega. Türgil on oma huvid ja Vahemerepiirkonna suhtes omad plaanid.

Kiievile jõudis pärale, et gaasitransiidist jääb ta ilma >>

Neljandaks on juba nüüdseks selge, et Euroopa enda gaasitootmise mahtude kiire vähenemise valguses on "vene toru" ainsaks alternatiiviks vedeldatud gaas. Mis hakkab tõenäoliselt samuti Venemaalt saabuma. "Ameerika partnerite" poolt pealesurutav energiapoliitika on nüüdseks kõigile arusaadavaks muutunud. USA ei püüdle kogu "suitsukattele" vaatamata Euroopa gaasiturgudele.

Nord Stream 2 ähvardavad Washingtoni sanktsioonid, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Selleks on nad liiga targad ja pragmaatilised – Vene gaasi hindade kõrval ei ole nad konkurentsivõimelised. Samas on Venemaa vedelgaasivoogude ümbersuunamine Jamali poolsaare Sabettast Euroopa poole, vabastamaks seeläbi suurema kasumlikkusega Aasia turu konkurentidest, täiesti teostatav ülesanne.

Selle jaoks on neil vaja erinevate poliitiliste meetodite abil "hävitada" igasugused Venemaalt Euroliitu suunduvate uute torujuhtmete projektid. Või protsessi maksimaalselt pidurdada. Ukraina torutranspordisüsteemi pole aga vaja isegi puutuda – ta laguneb iseenesest.

Siis on Venemaa sunnitud oma vedelgaasi Euroopasse suunama, kasutades pikaajaliste tarnelepingute asemel hetkelisi kokkuleppehindu.

Aasia turud aga avanevad seeläbi "Ameerika põlevkivigaasile", mille pärast kogu protsess käivitatigi.

Ekspert: Venemaa jääb Euroopa suurimaks gaasitarnijaks >>

Küsimusele "Kuidas Ukraina üldse asjasse puutub?" tuleb vastata: Porošenko ägedatele väljaütlemistele vaatamata, ei sõltu Kiievist tõepoolest midagi.

Lõpetuseks tuleb mainida, et Porošenkol õnnestus Euroopa ajalehe veergudele pääseda vaid teemaga, mis puudutab presidendi poolt korduvalt maha kantud riiki – Venemaad.

Ilma Venemaata ei paku tema mõtteavaldused enam kellelegi huvi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

44
Tagid:
Nord Stream 2, Petro Porošenko, Euroopa, Ukraina
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega