Moldova president Igor Dodon

Moldova president tahab sulgeda NATO esinduse Chisinaus

44
(Uuendatud 17:25 17.05.2018)
Suure tõenäosusega suletakse pärast Moldova parlamendivalimisi, käesoleva aasta lõpuks, riigi pealinnas asuv Põhja-Atlandi alliansi büroo.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Sellest teatas Moldova president Igor Dodon intervjuus väljaandele Izvestija. "Suure tõenäosusega suletakse pärast parlamendivalimisi, selle aastal lõpus alliansi esindus," ütles ta, lisades, et enamik Moldova elanikke on NATO-ga liitumise vastu.

Dodon: mingit NATO-t Moldovasse ei tule >>

Vastavalt Moldova avaliku poliitika instituudi uuringule kiidab vaid 18% elanikkonnast heaks riigi koostöö NATO-ga, rohkem kui pooled vastanutest (53%) on alliansiga liitumisele vastu, 56% vastanutest soovivad säilitada riigi neutraalsust.

Põhiseaduse kohaselt on Moldova neutraalne riik, kuid alates 1994. aastast teeb ta koostööd NATO-ga individuaalse partnerluse tegevuskava raames. Moldova pealinnas tegutseb alliansi teabekeskus, detsembris 2017 avas NATO seal suhtebüroo.

Moldova president Igor Dodon on korduvalt avaldanud vastuseisu NATO tegevusele Moldovas, mõistes, et liit tahab "pääseda võimalikult lähedale Venemaa Föderatsiooni piirile". Tema sõnul ei saa ta lubada Moldova kodanike kasutamist kahurilihana geopoliitilises vastasseisus.

Varem, 7. mail ütles Moldova liider Igor Dodon, et niikaua, kui tema on vabariigi president, ei saa mistahes NATO baasidest riigi territooriumil juttugi olla, millest uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud.

Samuti on Moldova president kindel, et pole mingit võimalust rajada siia NATO baase ilma presidendi nõusolekuta. Tema sõnul on valdav enamik Moldova kodanikke kategooriliselt vastu välismaiste sõjaväebaaside rajamisele riigi territooriumile.

"Ma olen läbi sõitnud kõik meie sõjaväebaasid Moldovas — mingeid ohtusid ega katseid rajada võõraid sõjaväebaase Moldova territooriumile pole ja ma olen kindel, et neid ei tule ka lähitulevikus. Vähemalt niikaua, kui mina olen Moldova Vabariigi president, seda kindlasti ei tule," ütles Dodon.

NATO baasid Balti riikides võivad teravdada olukorda viimse piirini >>

Riigipea on veendunud, et Moldova peab muutuma sillaks Ida ja Lääne vahel ning olema sõbralikes suhetes kõikide osapooltega, lähtudes seejuures oma huvidest.

44
Tagid:
parlamendivalimised, julgeolek, poliitika, ühiskond, NATO, Igor Dodon, Moldova
Samal teemal
Suurimad õppused Eestis: vana grammofon NATO rööpmekrigina saatel
NATO rikub Eestis õhku: karud idast siia enam oma nina ei pista
NATO kurdab "vene propaganda" tõhususe üle
Mikser Johnsonile: ootame NATO tippkohtumiselt heidutushoiaku tugevdamist