Nord Stream 2 ähvardavad Washingtoni sanktsioonid, illustreeriv foto

Nord Stream 2 ähvardavad Washingtoni sanktsioonid

23
(Uuendatud 13:07 17.05.2018)
Vene-Saksa gaasijuhtmeprojekti Nord Stream 2 ähvardavad julgeolekumurede tõttu Washingtoni sanktsioonid, ähvardas USA ametnik neljapäeval.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Ühendriikide välisministeeriumi kõrge ametnik Sandra Oudkirk ütles Berliinis, et USA on Nord Stream 2 vastu, sest see võib suurendada Venemaa "kahjulikku mõju" Euroopas, vahendas ERR.

Saksamaa välisminister "rõõmustas" Baltimaid ja Ukrainat "Vene toruga" >>

USA abivälisministri asetäitja sõnas ajakirjanikele, et gaasitoru suunaks gaasi eemale transiidituludest sõltuvast Ukrainast ja see võib anda Venemaale võimaluse paigaldada Läänemerre jälgimisvarustust.

Kuigi Ühendriigid "rakendavad nii palju veenmisjõudu kui võimalik" projekti peatamiseks, on kongress andnud valitsusele volitused kehtestada torujuhtmeprojektidega seoses sanktsioone, lausus ta.

Oudkirki sõnul "ähvardab iga torujuhtmeprojekt kõrgendatud sanktsioonirisk".

Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 hõlmab kahe gaasijuhtme haru ehitamist, mille kogumaht on 55 miljardit kuupmeetrit aastas. Gaasijuhtme torud paigaldatakse praeguse Nord Streami kõrvale ja need kulgevad Venemaalt mööda Läänemere põhja Saksamaale, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti

Saksamaa palub USA-lt vabastust Venemaa-vastastest sanktsioonidest >>

Saksamaal ja Soomes on ehitusluba juba väljastatud. Nord Stream 2 AG projekti operaator loodab juba lähikuudel lubade saabumist ka Venemaalt, Rootsilt ja Taanilt.

Võitluses Nord Stream 2 eest on Moskva peamiseks liitlaseks Berliin, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Projekti vastu on mitu riiki, teiste hulgas Ukraina, kes kardab kaotada Venemaa gaasitransiidi tulusid. Läti, Leedu ja Poola avaldasid ühiselt oma nõusoleku Nord Stream 2 ehitamiseks.

Nende liidrid on veendunud, et see on poliitiline projekt. Gaasijuhtme ehitamisega ei ole rahul ka USA, kellel on ambitsioonikas plaan eksportida Euroopasse oma gaasi.

Riigikogu esimees Eiki Nestor ühineb Nord Stream 2 vastase avaldusega, mille allkirjastasid pühapäeval Vilniuses Läti, Leedu ja Poola spiikrid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis. "Eesti peab Nord Stream 2 poliitiliseks projektiks," ütles Nestor.

Ekspert: Venemaa jääb Euroopa suurimaks gaasitarnijaks >>

Venemaa on Nord Stream 2 tulevikus kindel. 2018. aastal plaanib Gazprom panustada Nord Stream 2 ehitusse 114,5 miljardit rubla, samas kui 2017. aastal investeeriti 102,4 miljardit.

23
Tagid:
gaasijuhe, gaas, majandus, sanktsioonid, Nord Stream 2, Sandra Oudkirk, Venemaa, Saksamaa, USA
Teema:
Nord Stream 2 (79)