Erakonna Läti Vene Liit juht Tatjana Ždanok

Lätimaa Vene Liidu juhi ülekuulamine kaitsepolitseis: küsimused ja vastused

155
(Uuendatud 08:09 16.05.2018)
Erakonna Lätimaa Vene Liit juht Tatjana Ždanoka käis kaitsepolitseis ülekuulamisel seoses organisatsiooni Ülelätiline Lastevanemate Kogu, mille osaliste kõnepruugis nägi eriteenistus riigivastase tegevuse tunnuseid.

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Tatjana Ždanoka rääkis uudisteportaalile Sputnik Latvija, mida kaitsepolitsei uurija temalt küsis ja mida ta vastas.

Ülelätiline lastevanemate koosolek, mis toimus juba 31. märtsil ja kogus ligi tuhat osavõtjat, oli pühendatud võitlusele keskkoolide täieliku üleviimise vastu lätikeelsele õppele. Erinevad inimesed – nii poliitikud kui avaliku elu tegelased kui ka lihtsalt kooliõpilaste vanemad – esinesid kõnepuldist, et avaldada oma arvamust selle kohta, milleni õppimine emakeelest erinevas keeles välja viib ja mida tuleb teha, et see protsess peatada.

Riigiduuma tegi ettepaneku kehtestada sanktsioonid Läti vastu >>

Kaitsepolitsei nägi mõnedes kõnedes üleskutseid rahvustevahelise vaenu õhutamisele ja tegudele, mis on suunatud praeguse riigivõimu kukutamisele. Tatjana Ždanokat kui üht antud koosoleku korraldajaid kahtlustatakse samuti kuritegudes.

Kuid kõige põhjal otsustades ületavad eriteenistused sel juhul oma volituste piire, kuna õigus rahumeelseteks meeleavaldusteks on üheks olulisimaks ja Läti põhiseadusega tagatud õiguseks.

Kes on see korraldaja?

Ždanoka sõnul kestis kaitsepolitsei uurija poolt toimetatud ülekuulamine kaks ja pool tundi ning selle eesmärgiks oli teada saada, kas Tatjana Ždanoka oli lastevanemate koosoleku korraldajaks. Kuid selle küsimuse peale nõudis Ždanoka täpse määratluse andmist terminile "korraldaja", millega viis operatiivtöötaja täielikku tardumusse.

"Uurija väitis, et korraldaja on see, kes inimesi korraldab. Selle peale osutasin ma talle, et sõna ei saa selgitada sellesama sõnaga, tuleb kasutada teisi. Ta kõhkles, aga sõnastas siiski, et korraldaja on see, kes inimesed ja kõnepuldist esinejad saali kutsub ning leiab ruumi ja tasub selle kasutamise eest," lausus Ždanoka. Sellest määratlusest lähtudes on ainus, mis Ždanokiga kokku klapib, ainult ruumi leidmine ja kinnimaksmine.

"Saali eest hotellis Radisson Blu Latvija sai tasutud minu poolt isikliku raha eest," selgitas ta. Mis puudutab esinenute nimekirja, selgitas Ždanoka, siis selline nimekiri võib ka täiesti peas olla ja seda pole sugugi tingimata tarvis koostada.

Venekeelse noorsoo "euroremont" Baltimaades: saame sõpradeks Venemaa vastu? >>

Šadurskis – see, kes taastas peakontori töö

Samuti, nagu Ždanoka ütles, huvitas uurijat Vene Koolide Kaitse Staabi tegevus, mis taastas oma toimimise pärast koolireformi järjekordse vindikeeru algust. Milline on staabi struktuur, kes seda juhib, kuskohas toimuvad koosolekud – see pole kaugeltki kogu loetelu küsimustest, mis Tatjana Ždanokale esitati. Ent too staap kujutab endast ühiskondlikku liikumist, tegemist ei ole registreeritud organisatsiooniga, tal ei ole mingit struktuuri ega tsentraliseeritud juhtimist.

Otsesele küsimusele, kas Ždanoka kuulub staapi, vastas ta loomulikult jaatavalt, kuid rõhutas, et mingit ametit tal seal ei ole.

"Vene Koolide Kaitse Staabi liikmeks võib saada igaüks, kes tuleb esmaspäeviti kell 18.30 aadressil Rūpniecības 9 (erakonna Läti Vene Liit aadress, kus toimuvad ka koosolekud) ja jagab ühist seisukohta vajadusest tühistada koolide üleviimine läti õppekeelele," selgitas Tatjana Ždanoka.

Kõneldes uurijale tollest staabist, selgitas Ždanoka, et antud ühiskondlik liikumine loodi juba 2002. aastal, mil toimus esimene katse likvideerida keskkoolides venekeelne õpe. Pärast seda, kui selles küsimuses saavutati Läti võimudega keeleproportsioonide osas kompromisslahendus – 60/40, sai staabi tegevus peatatud, kuid nüüdsete sündmuste valguses otsustati liikumine taastada.

Uurija esitas otsekohe küsimuse, kes staabi tegevuse taastas, mispeale Tatjana Ždanoka vastas talle kategoorilise otsekohesusega: "Haridusminister Kārlis Šadurskis" – ja nõudis, et need tema sõnad saaksid protokolli kantud. Ždanoka sõnul tõmbus uurija tagasi ja pani selle kuidagiviisi umbmääraselt kirja ning, kiirustades ülekuulamist teisele tasapinnale viima, küsis, millal staabi töö taastati.

Sellele küsimusele vastas Ždanoka punktuaalse täpsusega: "23. oktoobril, kui me protestisime Šadurskise algatatud reformi vastu või pigem tema juhitava haridusministeeriumi algatatud reformi vastu."

Lätis kutsutakse üles tunnistama vene meediakanaleid välisagentideks >>

Nagu ta toonitas, said need sõnad protokolli, mis tema nõudmisel koostati vene keeles, siiski kirja pandud.

Ždanoka märkis, et temalt ei võetud allkirja kõneldu mitteavaldamise kohta ja ta võib ülekuulamisel toimunust vabalt rääkida.

Protestide radikaliseerumine – kas seaduslik või mitte?

Uurija nentis et lastevanemate koosolekul kõlasid mitmesugused radikaalsed väljaütlemised, eeskätt Vladimirs Lindermansi sõnad vajadusest protestiavaldusi radikaliseerida. Ent Tatjana Ždanoka selgitas talle, et radikaliseerimine võib täielikult jääda Läti põhiseadusega sätestatud raamidesse, sattumata seega kehtiva seadusandlusega vähimalgi määral vastuollu.

"Seadusekohased aktsioonid võivad olla erineval määral radikaalsed. Näiteks streik on iseendast radikaalne, kuid sellegipoolest täiesti seaduslik protestiaktsioon. Streigiseadus võeti Ülemnõukogu poolt vastu juba üheksakümnendate aastate algul. Samuti võib radikaalseks nimetada rongkäike liikluse sulgemisega, kuid seegi on täiesti seaduslik vahend," teatas Ždanoka uurijale.

Nii et kõnelda sellest, et Ülelätilise Lastevanemate Kogu koosolekul kõlasid praeguse riigivõimu kukutamisele suunatud üleskutsed, on täiesti absurdne. Ždanoka hinnangul on sellel kõigel poliitiline alltekst eesmärgiga aktiviste hirmutada ja sundida neid meeleavaldusi lõpetama.

"Kõigest hoolimata jätkame me oma aktsioone ja anname peatselt teada meie järgmise, lastekaitsepäevale pühendatud ürituse koha ja kellaaja," rõhutas Ždanoka.

Ees ootab on massiline konsolideerumine

Sarnaseid vaateid toetab ka Euroopa Parlamendi saadik Miroslav Mitrofanov, kes esines avaldusega, et ta võtab endale vastutuse Lastevanemate Kogu eest ja on valmis Gaponenko ja Lindermansi vanglas enda vastu välja vahetama. Tema sõnul on radikaalsete rahvuslaste mõju Läti poliitilisele süsteemile viimasel ajal järsult kasvanud ning praegu tegelevad nad oma otsuste läbisurumisega õiguskaitseorganite kaudu.

"Rahvuslaste totalitaarseid fantaasiaid vene inimõiguslaste suhtes viiakse ellu kaitsepolitsei kätega," märkis Mitrofanov.

Tema meelest aga võivad säärased sammud kaasa tuua vastupidise efekti, koondades Läti venekeelsed elanikud koolireformile vägivallatu vastupanu osutamise idee ümber.

"Valitsevad rahvuslased on saavutanud selle, et käimas on vene vähemuse konsolideerumine. 1. mai rongkäigus osales 10 000 inimest ning 9. mai Surematus Polgus juba 15 000, mis kõneleb sellest, et kasvupotentsiaal on olemas ja see on kolossaalne. Võimude repressiivne vastureaktsioon toob alati kaasa protestiliikumise veelgi suurema kasvu," resümeeris poliitik.

155
Tagid:
läti keel, vene keel, haridus, Vene Liit, kaitsepolitsei, KaPo, Tatjana Ždanok, Läti
Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega