Kui USA saatkonnast Jeruusalemmas rääkida, siis avati pigem silti. Niikaua, kuni Pühas linnas pole selleks veel uut hoonet ehitatud

Ettevaatust, katus hakkab sõitma! Kuidas USA Iisraelis Pandora laeka avas

94
(Uuendatud 10:23 16.05.2018)
Don ei ole Benile enam võlgu. Nagu anekdoodis*, valutab nüüd Benil pea, kuidas Doni selle eest tänada. Ta sai ju mitte ühe, vaid koguni kaks kingitust. Saatkond koliti üle aga tehingut Iraaniga mitte. Ilmselt mitte lihtsalt niisama, heast peast.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Igaühel on oma arusaamine tulekahjust kolimise asemel. Kuid see on siiski erijuhtum. Ei jõutud veel asjugi kokku pakkida, kui juba kahjutuli lahti. Juudid kuulutasid välja kõrgendatud lahinguvalmiduse, araablased lõputu "viha päeva". Ja peoperemees saadab neile ohutust kauguseid tervisi, nagu tahaks õli tulle valada. Ta piirdus videoläkitusega.

Mooramees on oma töö teinud, saadab video pikalt ja võib kõike kõrvalt vaadata. Oma silmaga käskis ta aga vaadata neil, kellele nende Jumal seda käskinud on. Tütar Yaelil, kelle nimi enne juudiusu ja juudi nime vastuvõtmist oli Ivanka ja tema abikaasal ja nõustajal, õigeusklikul juudil Jared Kushneril. Koos nendega kuulusid asevälisminister John Sullivani juhitud ametlikku delegatsiooni rahandusminister Steven Mnuchin, USA presidendi eriesindaja Lähis-Ida küsimustes Jason Greenblatt, Florida kuberner Rick Scott, senaator Lindsey Graham, kokku 800 inimese ringis.

Ilmselt pole veel ühtki Pandora laegast avatud nii pidulikult ja rahvarohkelt. Kuigi, mis tähendab avati. Kui USA saatkonnast Jeruusalemmas rääkida, siis avati pigem silti. Niikaua, kuni Pühas linnas pole selleks veel uut hoonet ehitatud, peab see virelema USA konsulaadi kitsukestes ruumides. Seega suursaadik David Fridmanil tuleb mingil aeg kahe maja peal olla, põhikoosseis jääb Tel Avivi.

Oleks võinud muidugi oodata diplomaatilise objekti käikuandmiseni Jeruusalemmas. Esiteks oleks siis saanud üritust korraldada juba ka punase lindi lõikamise ja miks mitte ka Trumpi endaga, kui selleks ajaks kired maha jahtuvad. Teiseks, oh, kuidas nad tahtsid seda sündmust pühendada millelegi ajaloolisele. Et poleks, nagu öeldakse, tühjal kohal. Et oleks veel ajaloolisem kui iseseisvuspäev — 70 aastat riigi moodustamisest. See on ka palestiinlastele eriline sündmus. Nad kutsuvad seda "Nakba päevaks" (katastroofiks), mälestamaks 1948. aasta sõja tagajärjel tekkinud tuhandeid pagulasi. Kuid see, nagu öeldakse, on nende probleem, selles mõttes, et Araabia-Iisraeli oma. Kui Trumpi presidendiks valiti, siis neid ta lahendada ei lubanud, kuid Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustada ja saatkonna siia üle tuua lubas ta küll.

Nii et võtke aga vastu ja pange allkiri — Donaldilt Benyaminile. Ehk lihtsamalt, Don ei ole Benile enam midagi võlgu. Ja las, nagu selles anekdoodis, valutab nüüd Benil pea, kuidas Doni selle eest tänada. Sai ta ju mitte ühe, vaid koguni kaks kingitust. Saatkond koliti üle aga Iraani leppest astuti välja. Küllap mitte lihtsalt niisama.

Jeruusalemmas väljaku ümbernimetamine Ameerika Ühendriikide väljakuks USA presidendi Donald Trumpi auks on väga hea. Iisraeli populaarse jalgpalliklubi "Beitar" nimele USA presidendi nime lisamine pole ka paha. Nüüd on meeskonna nimi "Beitar Trump Jerusalem". Kõik see kõditab enesearmastust, kuid ei midagi rohkemat. Kuigi, me ju ei tea, me ainult oletame, miks Iisrael äkitselt nii tihti Süürias käima hakkas ja ähvardab samaga Teherani. Võib-olla sellepärast, et kõikidele Jeruusalemma tänavatele on ilmunud Ameerika Ühendriikide saatkonnale osutavad viidad. Ei, kõik teed Pühas linnas viivad endiselt Templi juurde, kuid viidad nendel osutavad juba USA-le.

USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas>>

* Saarale tundub voodis, et abikaasa Aabram on kuidagi mures ja küsib, mis viga. Aabram tunnistab, et on naabrimees Moišale 100 dollarit võlgu, peab homseks ära maksma aga pole anda. Saara tõuseb voodist, prõmmib vastu seina ja karjub: "Moiša, kas sa kuuled mind?" "Kuulen küll," karjub Moiša oma korterist vastu. "Aabram on sulle 100 dollarit võlgu aga tal ei ole sulle tagasi maksta." Siis läheb Saara voodisse tagasi ja ütleb Aabramile: "Maga nüüd, kallis, rahulikult, las nüüd Moiša muretseb selle pärast."

94
Tagid:
saatkond, Trump, Jeruusalemm, Iisrael, USA
Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega