Iraani ja EL-i lipud

Euroopa mõistis hukka Trumpi taganemise Iraaniga tuumakokkuleppe sõlmimisest

34
(Uuendatud 16:33 09.05.2018)
USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda tuumakokkuleppest Iraaniga pälvis juhtivate Euroopa riikide mõistmatuse ja hukkamõistu.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Trump andis teada USA lahkulöömisest Iraaniga sõlmitavast tuumakokkuleppest, süüdistades alusetult Iraani selle lepingu tingimuste rikkumises ja ühtlasi kritiseerides järjekordselt kokkuleppe tingimusi endid.

"Kokkulepe on sedavõrd halvasti koostatud, et isegi kui Iraan seda täielikult täidab, jääb režiim lähiajal ikkagi tuumaplahvatuse lävele," tsiteerib RIA Novosti Ameerika Ühendriikide riigipead, kelle sõnul see tehing ei vasta USA riiklikele huvidele.

Samas märkis Trump, et USA on avatud läbirääkimisteks uue kokkuleppe osas. Aga kui Teheran jätkab oma tuumaprogrammi realiseerimist, ootavad teda ees probleemid, "millega ta iial varem silmitsi seisnud ei ole," hoiatas USA president.

Trump teatas USA lahkumisest Iraani tuumaleppest >>

Donald Trump lubas otsekohe alustada menetlust Iraani suhtes sanktsioonide taaastamiseks. Need piirangumeetmed avaldavad tema sõnul mõju "Iraani kõige olulisematele majandussektoritele, kaasa arvatud energiamajanduse, naftakeemia- ja finantssektorile." Trump iselooomustas neid sanktsioone kui "kõige karmimaid".

Ta tegi teatavaks ka Iraanile esitatavate nõudmiste loetelu. Kõige muu kõrval ootab ta Teheranilt loobumist tuumarelva ja mandritevaheliste ballistiliste rakettide edasiarendamisest ning nõuab ka piirkonna "terroristide ja ekstremistide toetamise lõpetamist".

Euroopa Trumpi ei toeta

USA liitlased Lähis-Idas – Iisrael ja Saudi Araabia – on ootuspäraselt Trumpi otsust toetanud, samal ajal kui Euroopas olevate liitlaste reageering oli pigem vastupidine. Nii teatas Prantsusmaa president, et Prantsusmaal, Saksamaal ja Suurbritannia on USA presidendi niisuguse sammu puhul väga kahju.

"Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA otsust ühisest kõikehõlmavast tegutsemiskavast välja astuda. Rahvusvaheline tuumarelva leviku tõkestamise režiim on ohtu seatud," kirjutas Macron.

Trumpi otsuse mõistis hukka ka Euroopa dilpomaatia juht Federica Mogherini. "Kuni Iraan täidab jätkuvalt oma tuumategevusega seoses võetud kohustusi, nagu ta seni on teinud, jääb ka Euroopa Liit kindlaks tuumaleppe täielikule ja tõhusale jõustamisele," vahendatakse pressiteates tema sõnu.

Mogherini nimetas Iraaniga sõlmitud tuumakokkulepet viimase kahekümne aasta diplomaatilise töö kulminatsiooniks.

"See (kokkulepe – toim.) kuulub kogu rahvusvahelisele üldsusele. Kokkulepe on toiminud ja täitnud oma eesmärki, tagades, et Iraan ei tegele tuumarelva väljatöötamisega," märkis Mogherini, rõhutades veel kord, et EL ei kavatse tuumaleppest taganeda.

Viskas sütiku püssirohutünni

Trumpi otsust tauniti ka Venemaal. Nii nentis Riigiduuma välisasjade komisjoni aseesimees Dmitri Novikov, et tuumakokkuleppest loobudes provotseerib USA sisuliselt Iraani töid tuumarelva loomiseks jätkama.

"Kui kokkuleppest loobutakse, siis on Iraanil teoreetiliselt loomulikult tegevusvabadus, sealhulgas seoses võimalusega tuumarelva loomiseks ja vastavate programmide realiseerimiseks. Seega etendab USA antud juhul provokaatori rolli," lausus Novikov.

Trump keeldus kinnitamast Iraani tuumalepet >>

Temaga on päri ka Venemaa senaator Konstantin Kossatšov, kes andis oma hinnangu ameeriklaste presidendi sammudele oma Facebooki-lehel. "Trumpi otsus taganeda Iraani tuumaprogrammi puudutavast lepingust, mis 2015. aasta juulis suure vaevaga saavutati, on vormiliselt vastutustundetu ja sisuliselt destruktiivne," kirjutas ta.

"Hoidku küll, meil jääb vaid teada saada, kas USA president nüüd järjekordset sütikut Lähis-Ida püssirohutünni ei visanud," märkis Kossatšov.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, saavutasid Iraan ja läbirääkimiste rahvusvaheliste vahendajate kuuik (Venemaa, USA, Hiina RV ning Euroopa kolmikuna Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa) 14. juulil 2015. aastal ajaloolise kokkuleppe Iraani tuumaprogrammi aastatepikkuse probleemi lahendamiseks: võeti vastu ühine kõikehõlmav tegevuskava (JCPOA), mille täitmine vabastab Iraani ÜRO Julgeolekunõukogu, USA ja Euroopa Liidu poolt kehtestatud majanduslikest ja rahanduslikest sanktsioonidest.

34
Tagid:
kriitika, tuumalepe, EL, Donald Trump, Iraan, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega