Euroopa maksupetturid eelistavad nn karusselliskeeme, illustreeriv foto

Euroopa maksupetturid eelistavad nn karusselliskeeme

85
(Uuendatud 19:43 07.05.2018)
Euroopa Liidu kümne riigi maksuametid paljastasid korraga hiigelsuure varifirmade võrgustiku, mille kaudu kuritegelik organisatsioon aastas 80 miljonit eurot maksude tasumisest "puhtaks pesi".

ТАLLINN, 7. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Hispaania maksuamet paljastas ligi kümne EL-i riigi politseinike abiga maksupeturite kuritegeliku jõugu, kes kasutas ära Euroopa eri riikides ebatäiuslikku käibemaksu arvestamise ja kogumise süsteemi.

Ministrid arutasid krediitkaardipettuste vastase võitluse tõhustamist >>

Kuritegelik grupeering "vabastas" Belgia, Saksamaa, Itaalia, Portugali ja veel mitme teise riigi ametnike osavõtul kolme aasta vältel maksudest vähemalt 250 miljonit eurot ning riigieelarvetele tekitatud kahjusumma ulatub umbes 60 miljoni euroni.

Juba aprilli keskel, nagu Europol teatab, võeti riikides korraldatud koordineeritud tegutsemisega vahi alla ligi 60 kuritegeliku ühenduse liiget, otsiti läbi üle saja elu- ja tööruumi ning konfiskeeriti luksusesemeid ja väga suur summa sularaha.

Organisatsiooni eesotsas seisid, nagu oletatakse, rahvuselt hindud, Hispaaania kodakondsusega isa ja poeg. Eeldatavalt kümne aasta jooksul imiteeris nende juhitud petiste jõuk veebipõhistes ostukeskkondades kaubatehinguid, importi ja elektroonikakaupade soetamist.

Jõuk juhtis enam kui sajast varifirmast koosnevat enamjaolt variisikute nimele erinevates riikides registreeritud varifirmast koosnevat võrgustikku. Võrgustikul oli oma tootmiskeskus, kus valmistati võltsarveid elektroonikatoodete ja luksusautode ostmise kohta märksa madalama hinnaga kui arvetel näidatud.

Parim Euroopa kuriteoennetuse projekt tuleb Eestist >>

Petturitele meeldivad Ungari ja Bulgaaria pangad

Raha hajutati laiali ja kanti üle varifirmade kontodele ning koondati siis kokku Ungari ja Bulgaaria pankades avatud arvetele. Seejärel "pesti" see raja erinevate võtetega "puhtaks", investeeriti kinnisvarasse või toimivatesse ettevõtetesse ning selle eest osteti kalleid autosid. Lõpuks, selle skeemi viimasel etapil jõudis sularaha võrgustiku korraldajate pangaarvetele Itaalias, Hispaanias ja USA-s.

See petistejõuk kasutas kõige levinumat maksupettuste moodust, niinimetatud karusselliskeemi, kuid selle "arenenumal" kujul. Kurikaelad registreerivad ühes riigis maksukohustusega ettevõtte, seejärel soetavad teises riigis käibemaksu maksmata kaupu ja toovad need siis oma ettevõtte registrikohasesse riiki, loomulikult juba maksusoodustusega ning kordavad operatsiooni kolmandas riigis asuva firma kaudu.

Nagu portaal Sputnik Eesti juba nentis, jääb EL-i riikidel maksupettuste tagajärjel aastas saamata ligi sada miljardit eurot. Arvestusliku ja tegelikult saadava käibemaksu moodustab Euroopas keskmiselt 15%, kuid on ka erandeid – Eestis näiteks kõigub see vahe kõigest 1% ümber.

"Karussellipõhised petuskeemid käibemaksuga jäävad kõigis EL-i riikides üheks kõige levinukaks rahvusvaheliste finantskuritegude liigiks," ütles Europoli organiseeritud kuritegevusega võitleva keskuse juht Jari Liukku.

Europoli tegevdirektor allkirjastas Tallinnas oma töölepingu >>

"Sedasorti kuritegevus iseenesest eeldab mõistagi õige suure hulga EL-i eri riikides tollesse skeemi kaasatud isikute koordineeritud tegevust ning niisuguste skeemide paljastamine nõuab samaviisi liidu eri riikide seadus- ja korrakaitsjate koostööd," ütles Liukku.

85
Tagid:
jõuk, kuritegevus, karusselliskeem, maksupettus, krimi, maksuamet, EL, Hispaania
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega