Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Macron, "isuäratavad naised" ja nõiduslikud tammepuud

38
(Uuendatud 17:07 05.05.2018)
Prantsusmaa presidendi rahvusvahelised ringsõidud kajastavad Euroopa ja maailma suhete sisu. USA-s patsutatakse talle õlale, aga temaga ei arvestata ning ka Austraalia on Washingtonile märksa lähemal.

Vladimir Filippov, raadio Sputnik

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on ka Austraalias silma paistnud. Sidneys Austraalia peaministri Malcolm Turnbulli ja tema naise ees esinedes nimetas ta tolle abikaasat "isuäratavaks" (delicious).

Macron nimetas Austaalia peaministri naist "heamaitseliseks" >>

Võimalik, et Prantsusmaa president tõlkis veidi vildakalt prantsuskeelse sõna delicieux, mis muuhulgas tähendab ka võluvat. Inglise keeles on sel sõnal samuti säärane tähendus kuid seda kasutatakse peamiselt siiski toidu kirjeldamiseks.

Kusjuures austraallastele on niisugused epateerivad väljendid lausa tavaasi. Nemad, nagu näha, on ammugi sellega leppinud, et Austraalia ja Austria on peaaegu üks ja sama.

Mulle tundub, et Macron pole suurte poliitiliste reisidega lihtsalt veel harjunud – liiga noor veel! Seda enam, et Donald Trump teda sõnulseletamatult kurvastas.

Algas aga kõik sellest, et USA ja Prantsusmaa presidendid istutasid Valge maja õuele tamme. Meediale korraldati terve fotosessioon. Ise nad särasid naeratustest ja nende naised seisid kõrval ning rõõmustasid, et mehed lõpuks ometi tõsist tööd tegid…

Seejärel aga võttis tamm nõuks ära kaduda. Räägitakse, et saadeti kontrolliks fütosanitaarsesse karantiini.

Ehk kui lihtsamalt öelda, siis otsustati saata ta täikontrolli.

Macron pajatas oma mõjust Trumpile >>

Aga see on sümptomaatiline. Nagu teada, keeldub Trump kliimakokkuleppele alla kirjutamast ja vaat nüüd saatiski Prantsusmaa tammepuu türmi. Ja mis kõige huvitavam: kas selle tamme asjus oleks enne mahaistutamist võinud mingit selgust luua? Või ei mahtunud see Trumpi plaanidesse?

Iraan rikkus oma rahvusvahelisi kohustusi
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Kavatseb ta ju niikuinii tõsta terase ja alumiiniumi tollitariife. Olgu pealegi, et lükkas selle kuu võrra edasi. Aga mis edasi saab? Ei kemple ta ju ainult terasega ja ei sõdi ainult Hiinaga. Nii loobub ka kokkuleppest Iraaniga, ehkki Euroopa on kategooriliselt vastu.

Trump peab lähimal ajal ametlikult teada andma, kas USA jääb või mitte Iraani tuumaprogrammilepingule kindlaks. Isegi iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu aitab tal otsust langetada: kinnitab, et Teheran ei ole oma tuumaprogrammi tühistanud.

Macron oli USA presidendi niisugusest vastuvõtust nähtavasti nördinud. Prantsusmaa president tahtis ilmsesti Trumpile üht-teist ütelda, kuid ameeriklane patsutas talle üksnes muiates õlale. Võta või jäta – kohe näha, et vanad sõbrad!

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Ilmselgelt mingeid privileege Macron endale välja ei kaubelnud. Ja ka Iraani küsimuses ei veennud. Lausa ilmaaegu lendas koos ameeriklastega Süüriat pommitama. Aga mispärast siis üldse lendas? Kõik on justkui unustatud, seetõttu meenutan: Lääs süüdistasd Damaskust keemiarünnakus. Millises? Eks Valged Kiivrid teavad!

Ega Venemaadki lausa täheprelanuta jäeta. Meil (Venemaal — toim.) on varsti võidupüha ning Eestis ja Põhja-Lätis alustasid natolased sõjalisi õppusi Siil. Need toimuvad Baltimaades regulaarselt, aga mõõkadega vehkimises süüdistatakse Venemaad. Manöövrites osalevad 15 NATO riigi sõjaväelased.

Õppus Siil 2018 >>

Kõik olulised jõud on kohal, nii küberüksused USA-st kui prantslaste Miraažid (kuis siis ilma Macronita!) kui brittide tankid ja isegi Eesti armee soomustransportöörid. Ainus, mida pole, on laialdaselt väljareklaamitud "targad" raketid. Küll on see kõik ära tüüdanud! Ja mis peaasi – sõdima ei trügita, aga õrritatakse üha edasi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

38
Tagid:
delicious, puu, poliitika, Siil, Valge Maja, Emmanuel Macron, Donald Trump, Iraan, Euroopa, Prantsusmaa, Austraalia, USA, Süüria
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega