Süürias valmistatakse ette järjekordset provokatsiooni, illustreeriv foto

USA eriteenistused kavandavad Süürias järjekordset keemiarünnakut

112
(Uuendatud 18:01 05.05.2018)
Ameerika eriteenistused kavandavad Süürias uut provokatsiooni järjekordse lavastatud keemiarünnakuga, operatsiooni juhib endine ISIS*-e võitleja.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. Sellest teatas RIA Novostile Süüria jõustruktuuridega seotud infoallikas. Tema andmeil on operatsiooni eesmärgiks lavastada keemiarünnak rahulike elanike vastu koos selle laialdase kajastamisega lääne meedias.

Ekspert: Süürias valmistatakse ette järjekordset provokatsiooni >>

Ettevalmistus operatsiooniks algas juba 23. aprillil endise ISIS*-e võitleja Mišan Idriz al-Hamaši juhtimisel. On andmeid, et ta kaasab operatsiooni ka oma venna Mohammed Ramadan al-Idrizi koos selle pereliikmetega, märkis agentuuri vestluskaaslane.

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Allika sõnul on järgnevaks sündmuspaigaks valitud al-Jafra naftaleiukoht 27 km kaugusel Deir ez-Zorist, kus asuvad Ameerika sõjaväelased. Praegu veetakse sinna Eufrati läänekalda elanikke, kes "keemiarünnaku" tagajärgede massistseenides osalema hakkavad.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Tegu on Süüria suurima tootlikkusega naftaleiukohaga, mille üle USA kontrolli kaotada ei tahaks, sest sealsed rahavood võimaldaksid Kurdi Rahvakaitseüksuste abil Eufrati jõe idakaldale plaanitud marionettriiki rahastada.

Väljamõeldud põhjus rünnakuks

Aprilli alguses teatas USA välisministeerium viitega reale opositsioonilistele infoallikatele väidetavast Douma linnas toimunud keemiarünnakust. Süüria välisministeerium lükkas süüdistused tagasi, rõhutades, et need on "igavad ja mitteveenvad."

Kindel tõestusmaterjal — Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist >>

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas 13. aprillil, et Moskval on tõendid, mis näitavad, et "Douma keemiarünnaku" näol oli tegu lavastusega. Venemaa kaitseministeerium esitas samal päeval intervjuud süürlastega, keda lavastuses "keemiarünnaku ohvritena" esitati.

Sellele vaatamata ignoreeris lääne koalitsioon eesotsas USA-ga Moskva üleskutseid ja sooritas 14. aprillil ulatusliku raketilöögi Süüria armee objektide pihta, mida väideti "režiimi keemiarelvaprogrammiga seotud olevat."

Tõendeid selle kohta, et Douma "keemiarünnaku" näol oli tegu labase võltsinguga, ilmub iga päevaga aina rohkem. Võtame näiteks süürlasest poisikese Hassan Diabi, keda videos rünnaku ohvrina esitleti, kuid kelle tunnistused lääne seisukoha täielikult diskrediteerisid. Lapse sõnul maksti talle küpsiste ja viigimarjadega.

Süüria 11-aastane poisike jutustas kuidas temast "keemiarünnaku ohver" sai >>

Nooruke Hassan ja teised kurikuulsas videos osalejad esinesid 26. aprillil Haagis Keemiarelvade keelustamise organisatsiooni OPCW peakorteris toimunud pressikonverentsil, kus räägiti detailselt, kuidas loodi libavideo, mida Lääne koalitsioon raketilöögi ettekäändena kasutas. Lääne eksperdid eelistasid mõistagi briifingut ignoreerida, et oma vigu mitte tunnistada.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

112
Tagid:
lavastus, keemiarünnak, libauudis, nafta, eriteenistus, ISIS, Eufrat, USA, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega