Süüria Douma elanike hingamisraskused olid põhjustatud pommitamistest tekkinud tolmust ja suitsust

Kindel tõestusmaterjal Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist

125
(Uuendatud 22:24 01.05.2018)
Süüria Douma elanike hingamisraskused olid põhjustatud pommitamistest tekkinud tolmust ja suitsust, mitte aga "Valgete kiivrite" väitel toimunud keemiarünnakust.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Sellest teatasid neljapäeval, 26. aprillil Venemaa ja Süüria alaliste esindajate korraldatud briifingul Keemiarelva keelustamise organisatsioonis OPCW Douma haiglas töötanud arstid, edastab RIA Novosti.

Ekspertide ette astus 17 inimest, nende hulgas ka 11-aastane poiss Hassan Diab, kes väidetavat intsidenti kinnitavas videos osales. Hiljem jutustas ta, et lavastuses osalemise eest maksti talle küpsiste ja viigimarjadega.

OPCW ametlikule briifingule tuli kümnete riikide delegatsioone – OPCW juhatuse liikmeid, teatas hiljem Venemaa pressiesindaja organisatsioonis Aleksandr Šulgin.

"Ütlen ausalt – briifingust ei võtnud osa ükski Lääneriikidest pärit partner. Polnud ei ameeriklasi, prantslasi ega inglasi. Vastupidi, Ameerika esindaja üritas ka oma teisi liitlasi briifingul osalemisest loobuma saada," märkis ta.

Diplomaat selgitas juhtunut sellega, et Lääne esindajad "kardavad tõele näkku vaadata, pelgavad väikest Hassani, kes nende valesid paljastab." Peale briifingut sõitis Hassan koos kaasmaalastega OPCW peakorteri lähedal asuvasse Crowne Plaza hotelli, et seal ajakirjanikele "keemiarünnakust" rääkida. Pressiesindajaid kogunes üle paarikümne.

"See oli vale"

Algul esines ajakirjanike ees lapse isa. Ta kirjeldas veel kord, kuidas võõrad linnas paanikat tekitasid, üritades seejärel lapsi haiglasse koguda.

"Nad võtsid mu lapsed ja viisid nad esmaabiosakonda ning asusid neid voolikuist kastma. Meile ei selgitatud algul midagi. Pärast saime teada, et tegu oli valega. Mingisuguseid mürgistussümptomeid me ei näinud – kogu pere on terve," toonitas pereisa.

Hassan ise jagas samuti oma muljeid koosviibijatega.

"Ma ei tea miks, kuid haiglas hakati mind voolikust veega kastma, seejärel viidi aga teise ruumi," rääkis ta.

Arstide kommentaarid

Diabide pere kõrval istusid Douma haigla arstid ja meditsiinitöötajad. Nende seas oli Ahmad Hašua, kes töötab haiglas administraatorina ja vastutab logistikaküsimuste eest.

"Kella seitsme paiku õhtul olin ma kiirabiosakonna sissepääsu juures. Saabus mees lapsega ja hakkas keemiarünnakust karjuma. Tema saabumise ja kisa peale puhkes segadus — inimesed sattusid paanikasse. Ütlen ausalt, inimestel oli raske hingata, kuid sellises seisundis saabus neid iga päev. Me nägime, et hüüdeid keemiarünnakust oli vaja hirmu külvamiseks," selgitas ta.

Hašua kolleeg selgitas omakorda, miks patsiendid hingamisprobleemide üle kurtsid.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

"Tol päeval viibisin mina vältimatu abi osakonnas, võttes vastu vigastatuid ja haigeid. Hakkasid saabuma hingamisraskustega inimesed – arvult umbes 15. Nad olid tolmu ja suitsu sisse hinganud, muud sümptomid puudusid. See juhtus lähedalasuvate hoonete pommitamise tagajärjel," teatas ta.

Arst rõhutas, et keegi ei kannatanud tõsiste hingamisraskuste all. Kõik patsiendid said vajalikku ravi – hüdrokortisooni süsti ja hapnikumaskid. "Osa haigetest lahkus haiglast selsamal päeval. Ühtki surmajuhtumit ei esinenud. Ei lapsed ega täiskasvanud ei vajanud keerukaid uuringuid ega pikemat ravi," lisas veel üks kiirabiarstidest – Hassan Ajun.

Sõjaväelaste järeldused

Vene Föderatsiooni Kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse vägede (KKBK) juhataja Igor Kirillovi sõnul analüüsisid spetsialistid hoolikalt keemiarünnakut puudutavat infot ja avastasid hulga ebakõlasid.

Ta tuletas meelde gaasiga täidetud balloone, mis väidetavalt suurelt kõrguselt betoonile kukkusid, samuti "terveksjäänud lauanõusid ja siseviimistluselemente" korteris, kuhu helikopterilt heidetud mürgimahuti väidetavalt kukkunud oli.

"Fabritseeritud pilti täiendavad sealtsamast leitud juuste värvimiseks mõeldud kindad, millel olid ballooni katva värvi jäljed. Korteri omaniku küsitlemine näitas, et tol ajal ei olnud seal kedagi nagu ei olnud ka mingeid haavatuid ega hukkunuid," lisas Kirillov.

Venemaal on tõendid olemas: keemiarünnaku Süürias lavastas Suurbritannia
© Sputnik / Валерий Мельников

KKBK vägede juhataja jutustas, et ka kanad, keda kasvatas korrus allpool elav naaber, elasid "keemiarünnaku" õnnelikult üle.

Venemaa sõjaväelastel õnnestus Doumas avastada ka mineeritud keemialabor ja reaktiivide ladu, mida tõenäoliselt mürkainete valmistamiseks kasutati.

"Tähelepanu väärib ka nn. "keemiarünnakus" kannatadasaanute ning hukkunute täielik puudumine. Pole ainsatki tunnistajat, kes mürkainete kasutamist kinnitaks," rõhutas kindralmajor.

Sellele vaatamata ei tundunud mõningaile Lääne ajakirjanikele ka toodud video- ning fotomaterjalidega faktid veenvatena. Nad küsisid süürlastelt "mis neile Haagi sõitmise eest lubati" ja said vastuseks, et asjaosalised tulid, rääkimaks maailmale tõde.

125
Tagid:
keemiarünnak, OPCW, Valged kiivrid, Douma, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega