USA senat kinnitas Mike Pompeo välisministriks

USA senat kinnitas Pompeo välisministri ametisse

32
(Uuendatud 23:29 26.04.2018)
USA senat kinnitas neljapäeval Luure Keskagentuuri (CIA) direktori Mike Pompeo välisministriks pärast seda, kui välissuhete komitee oli kolm päeva varem tema kandidatuuri napi häälteenamusega toetanud.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Esmaspäeval pääses Pompeo napilt senati välissuhete komitees mahahääletamisest, mida pole varem juhtunud ühegi USA välisministri kandidaadiga, kuid kolm päeva hiljem kinnitas senati täiskogu ta 57 poolt- ja 42 vastuhäälega välisministriks, vahendas ERR.

Senat jõudis Pompeo ametisse kinnitada päev enne NATO välisministrite kohtumist Brüsselis, mis tähendab, et senine CIA direktor jõuab kohtumisele. 

Venemaa Sõpruse ordeni kavalerist saab USA riigisekretär >>

Kuigi Pompeo on üks praeguse presidendi lähedasemaid usaldusisikuid ning ta on etendanud CIA direktorina tähtsat rolli Trumpi 14 kuud vana administratsiooni välispoliitilistes otsustes, heidavad enamik demokraate ja mõned vabariiklased talle ette liiga sõjakaid ja käremeelseid seisukohti terves reas küsimustes.

Märtsi lõpus külastas ta salaja Põhja-Koread, et valmistada ette stalinistliku riigi liidri Kim Jong-uni ja Trumpi kohtumist, mis peaks toimuma mais või juuni algul.

Sõjateaduse akadeemia korrespondentliige, politoloog Sergei Sudakov kommenteeris Sputniku raadiosaates endise CIA direktori määramist riigisekretäri ametikohale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsi keskel.

"Sisuliselt polnud Trumpil eriti kellegi seast valida. Varumeeste pinki üldjoontes lihtsalt ei ole. Aga kui olete USA presidendi tasemel poliitik, on teil väga tähtis mitte ainult evida oma meeskonnas professionaali, vaid ka maksimaalselt ustavat inimest. Ja Pompeo esineb nüüd mitte üksnes mehena, kes juhib Riigidepartemangu, vaid ka mehena, kes peab kõigest jõust katma Donald Trumpi seljatagust," ütles Sergei Sudakov.

Tema arvates seisab Pompeol uues ametis ees väga raske teekond.

Simonjan sedastas LKA juhi "kiituse" Sputniku ja RT aadressil>>

"Pompeol saab praegu väga raske olema. Jah, ta on hiilgav jurist, tal on riigisiseselt väga head sidemed erinevate eriteenistuste esindajatega, jah, talle on ametivande andnud juba paljud kindralid. Aga see ei tähenda, et selle kogemuse saaks üle kanda suhtlusele teiste riigiametite ja teiste välismaiste ametkondadega," ütles Sudakov.

"Lisaks sellele, arvan ma, seisab Tillersoni nüüdsel mantlipärijal ees raske lahing ülemusega, kuna see ülemus sekkub absoluutselt kõigesse, ent mitte alati õnnestunult. Selles mõttes saab Pompeol olema väga raske ja okkaline tee. Mina teda ei kadesta," märkis Sergei Sudakov.

Mis puutub Rex Tillersoni vallandamisse, siis see oli politoloogi hinnangul täiesti ootuspärane otsus. USA president Donald Trump vallandas Rex Tillersoni riigisekretäri ametist 13. märtsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tillerson survestab Taanit ja kogu Euroopat >>

Ameerika meedia on korduvalt teatanud Trumpi pettumusest seoses välisministri töö tulemustega ja Tillersoni valmisolekust ametist loobuda. Välisministeerium ja Tillerson ise lükkasid alati kuuldused presidendiga tekkinud konfliktist tagasi.

Rex Tillerson lahkus riigisekretäri ametist
© AFP 2019 / MANDEL NGAN

Donald Trump valis riigisekretäri ametisse riigi suurima naftakompanii ExxonMobil juhi Rex Tillersoni aasta tagasi.

64-aastast Tillersoni tabas kohe pärast kandidatuuri üles seadmist demokraatide terav kriitika, mille kohaselt võib mehe ärile orienteeritud lähenemine ja valitsusasutustes töötamise kogemuse puudumine kahjustada Ameerika Ühendriikide huve ja positsiooni maailmas, vahendas Sputnik Eesti 2017. aasta veebruaris.

USA president ütles Tillersoni kandidatuuri esitledes, et naftafirma Exxon Mobil tegevjuht on "üks edukamaid ärijuhte ja rahvusvaheliste kokkulepete sõlmijaid" maailmas.

Venemaa Sõpruse ordeni kavalerist saab USA riigisekretär >>

Tillerson on juhtinud Exxon Mobilit 2006. aastast ja ettevõte tegutseb rohkem kui 50 riigis. Meedia andmetel on tal lähedased ärisuhted teiste seas Vene presidendi Vladimir Putiniga. Aastal 2011 sõlmis Exxon Mobile koostöölepingu Venemaa riikliku naftakompaniiga Rosneft.

2013. aastal andis Venemaa president Vladimir Putin Tillersonile Venemaa Sõpruse ordeni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

32
Tagid:
poliitika, kinnitamine, CIA, Välisministeerium, USA senat, Donald Trump, Rex Tillerson, Mike Pompeo, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega