USA senat kinnitas Mike Pompeo välisministriks

USA senat kinnitas Pompeo välisministri ametisse

32
(Uuendatud 23:29 26.04.2018)
USA senat kinnitas neljapäeval Luure Keskagentuuri (CIA) direktori Mike Pompeo välisministriks pärast seda, kui välissuhete komitee oli kolm päeva varem tema kandidatuuri napi häälteenamusega toetanud.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Esmaspäeval pääses Pompeo napilt senati välissuhete komitees mahahääletamisest, mida pole varem juhtunud ühegi USA välisministri kandidaadiga, kuid kolm päeva hiljem kinnitas senati täiskogu ta 57 poolt- ja 42 vastuhäälega välisministriks, vahendas ERR.

Senat jõudis Pompeo ametisse kinnitada päev enne NATO välisministrite kohtumist Brüsselis, mis tähendab, et senine CIA direktor jõuab kohtumisele. 

Venemaa Sõpruse ordeni kavalerist saab USA riigisekretär >>

Kuigi Pompeo on üks praeguse presidendi lähedasemaid usaldusisikuid ning ta on etendanud CIA direktorina tähtsat rolli Trumpi 14 kuud vana administratsiooni välispoliitilistes otsustes, heidavad enamik demokraate ja mõned vabariiklased talle ette liiga sõjakaid ja käremeelseid seisukohti terves reas küsimustes.

Märtsi lõpus külastas ta salaja Põhja-Koread, et valmistada ette stalinistliku riigi liidri Kim Jong-uni ja Trumpi kohtumist, mis peaks toimuma mais või juuni algul.

Sõjateaduse akadeemia korrespondentliige, politoloog Sergei Sudakov kommenteeris Sputniku raadiosaates endise CIA direktori määramist riigisekretäri ametikohale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsi keskel.

"Sisuliselt polnud Trumpil eriti kellegi seast valida. Varumeeste pinki üldjoontes lihtsalt ei ole. Aga kui olete USA presidendi tasemel poliitik, on teil väga tähtis mitte ainult evida oma meeskonnas professionaali, vaid ka maksimaalselt ustavat inimest. Ja Pompeo esineb nüüd mitte üksnes mehena, kes juhib Riigidepartemangu, vaid ka mehena, kes peab kõigest jõust katma Donald Trumpi seljatagust," ütles Sergei Sudakov.

Tema arvates seisab Pompeol uues ametis ees väga raske teekond.

Simonjan sedastas LKA juhi "kiituse" Sputniku ja RT aadressil>>

"Pompeol saab praegu väga raske olema. Jah, ta on hiilgav jurist, tal on riigisiseselt väga head sidemed erinevate eriteenistuste esindajatega, jah, talle on ametivande andnud juba paljud kindralid. Aga see ei tähenda, et selle kogemuse saaks üle kanda suhtlusele teiste riigiametite ja teiste välismaiste ametkondadega," ütles Sudakov.

"Lisaks sellele, arvan ma, seisab Tillersoni nüüdsel mantlipärijal ees raske lahing ülemusega, kuna see ülemus sekkub absoluutselt kõigesse, ent mitte alati õnnestunult. Selles mõttes saab Pompeol olema väga raske ja okkaline tee. Mina teda ei kadesta," märkis Sergei Sudakov.

Mis puutub Rex Tillersoni vallandamisse, siis see oli politoloogi hinnangul täiesti ootuspärane otsus. USA president Donald Trump vallandas Rex Tillersoni riigisekretäri ametist 13. märtsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tillerson survestab Taanit ja kogu Euroopat >>

Ameerika meedia on korduvalt teatanud Trumpi pettumusest seoses välisministri töö tulemustega ja Tillersoni valmisolekust ametist loobuda. Välisministeerium ja Tillerson ise lükkasid alati kuuldused presidendiga tekkinud konfliktist tagasi.

Rex Tillerson lahkus riigisekretäri ametist
© AFP 2019 / MANDEL NGAN

Donald Trump valis riigisekretäri ametisse riigi suurima naftakompanii ExxonMobil juhi Rex Tillersoni aasta tagasi.

64-aastast Tillersoni tabas kohe pärast kandidatuuri üles seadmist demokraatide terav kriitika, mille kohaselt võib mehe ärile orienteeritud lähenemine ja valitsusasutustes töötamise kogemuse puudumine kahjustada Ameerika Ühendriikide huve ja positsiooni maailmas, vahendas Sputnik Eesti 2017. aasta veebruaris.

USA president ütles Tillersoni kandidatuuri esitledes, et naftafirma Exxon Mobil tegevjuht on "üks edukamaid ärijuhte ja rahvusvaheliste kokkulepete sõlmijaid" maailmas.

Venemaa Sõpruse ordeni kavalerist saab USA riigisekretär >>

Tillerson on juhtinud Exxon Mobilit 2006. aastast ja ettevõte tegutseb rohkem kui 50 riigis. Meedia andmetel on tal lähedased ärisuhted teiste seas Vene presidendi Vladimir Putiniga. Aastal 2011 sõlmis Exxon Mobile koostöölepingu Venemaa riikliku naftakompaniiga Rosneft.

2013. aastal andis Venemaa president Vladimir Putin Tillersonile Venemaa Sõpruse ordeni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

32
Tagid:
poliitika, kinnitamine, CIA, Välisministeerium, USA senat, Donald Trump, Rex Tillerson, Mike Pompeo, USA