Venemaa Välisministeerium

Vene välisministeerium soovitas ÜRO Julgeolekunõukogul "keemiarünnaku" ohver ära kuulata

110
(Uuendatud 10:50 21.04.2018)
Süüria poisike Hassan Diab, keda "Valgetest Kiivritest" "avaliku arvamuse kujundajad" oma lavastatud videos Douma linnas "keemiarünnaku ohvrina" esindasid, peaks ÜRO-s esinema ja kogu maailmale tõde kuulutama, leiab Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Sellise uudise avaldas neljapäeval, 19. aprillil infoagentuur RIA Novosti. Pisut varem jutustas Hassan Diab intervjuus telekanaline "Rossija24", kuidas ta videosse sattus ja kelle süü tõttu peaaegu uus sõda puhkes.

Hassani sõnul oli ta emaga keldris, kui kuulis tänavalt üleskutset haiglasse minna. Kui poiss kohale jõudis, haarati tast kinni ja kasteti ta veevoolikust märjaks ning asetati koos teistega voodile. Poisi sõnu kinnitas tema isa, lisades, et mingit keemiarünnakut linnas ei toimunud.

© RUPTLY / Минобороны РФ
Hassan Diab jutustas, kuidas ta videosse sattus ja kelle süü tõttu peaaegu uus sõda puhkes.

"Kui keegi peaks täna ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujaks ja peategelaseks saama, siis peaks selleks olema Hassan Diab ja tema vanemad, kel tuleks selgitada, mida "Valged kiivrid" endast kujutavad ja kuidas nad oma võltsinguid korraldavad," teatas Zahharova Moskvas toimunud briifingul.

Diplomaadi sõnul on Hassani pere valmis Doumas toimunu kohta kõikidele rahvusvahelistele struktuuridele tunnistusi andma.

"Mis te arvate, kui Diabide pere tahab ÜRO-sse sõita, kas neile antakse Ameerika viisa? Tahaks väga loota, et see küsimus ei osutuks retooriliseks selle sõna kõikides tähendustes," lisas Zahharova.

Saksa kloor ja Salisbury suitsupommid

Venemaa välisministeeriumi esindaja teatas ka Ida-Ghoutas tehtud hirmsast leiust.

"Ida-Ghouta vabastatud territooriumil avastasid Süüria valitsusväed Saksamaalt pärit konteinerid klooriga, samuti suitsupommid, mis on valmistatud ei kusagil mujal kui Salisburys," lisas ta.

"Seda fakti on isegi raske kommenteerida – ta on sedavõrd hirmuäratav ja usku teatud riikide inimlikkusesse õõnestav. Me ei räägi mõistagi tervetest riikidest, vaid neist poliitikutest ja juhtidest, kes niisuguseid korraldusi annavad ja otsuseid vastu võtavad," märkis Zahharova.

Ettekääne sõja alustamiseks

Sputnik Eesti juba teatas, et Moskval on ümberlükkamatud tõendid, et keemiarelva kasutamise "hirmsate kaadrite" näol on tegu lavastusega, mille korraldasid välismaised eriteenistused. Sellest teatas reedel, 13. aprillil, pool päeva enne raketirünnakut Moskvas toimunud briifingul Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Lavrov meenutas, et Süüriasse sõitis grupp Keemiarelva Keelustamise organisatsiooni OPCW eksperte, kes pidid koha peal kontrollima, kas Doumas tõepoolest tsiviilelanike vastu keemiarelva kasutati.

Kuid ööl vastu laupäeva, 14. aprilli andis USA-st, Suurbritanniast ja Prantsusmaast koosnev koalitsioon Süüria objektide pihta rakettide massilöögi. Kellegi soov "otsad vette peita" oli ilmne.

© Ruptly
Vene sõjaväelased avastasid Süürias keemiarelvade labori.

Veel varem teatas Venemaa alaline esindaja ÜROs Vassili Nebenzia, et väiteid võimalikust keemiarünnakust Douma linnas kasutatakse avalikkuse tähelepanu kõrvalejuhtimiseks endise GRU kaastöötaja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise juhtumilt Salisburys. Tema sõnul "väldivad inglased nüüdseks läbipaistvat uurimist ning esitatud küsimustele vastamist ning peidavad oma jälgi."

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

Nebenzia toonitas samuti, et Vaenupoolte Lepitamise keskuse spetsialistid uurisid Doumas väidetud keemiarünnaku toimepaneku paika ega leidnud sealt mürkainete kasutamise jälgi.

Hiljuti avaldasid mitmed internetiportaalid viitega mässulistele teate kloori kasutamisest Douma linnas Süüria armee poolt. Organisatsioon "Valged kiivrid," mis on oma olemuselt mässuliste vabatahtlik üksus, ülesandega terroristidele positiivset kuvandit luua, teatas 25-70 keemiarünnakus hukkunust.

Süüria Ida-Ghouta linna Douma arstid teatasid, et nende juurde ei ole saabunud ühtki keemiarelva kahjustustunnustega patsienti — teatas varem Sputnik Eesti.

110
Tagid:
keemiarünnak, ÜRO Julgeolekunõukogu, Välisministeerium, Hassan Diab, Vassili Nebenzia, Maria Zahharova, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega