Räimekvoot on täis püütud ja järgmine kord saab kala alles jõulude ajal

Soomes on tekkinud räimekriis: järgmine kord saab kala alles jõulude ajal

45
Pool Soomes tarbitavast räimest tuleb Kaskisten sadama kaudu. Anders Granfors püüab sellest lõviosa koos oma isa ja vennaga. Räimed tuuakse sadamasse, kust nad viiakse saja meetri kaugusele tehasesse. Sealt liigub kala hulgiladudesse ja poodidesse.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. See kett on aga tänavu varakult katkemas ja Granforsid valmistuvad varajaseks suvepuhkuseks, mis kestab aasta lõpuni. Nimelt on ELi kehtestatud püügikvoot täis saanud, vahendab portaal Eestinen.

Ligi 3000 tonni suurune kvoot on liiga väike, see saab juba kuu aja pärast täis. Olukord on enneolematu.

Varem on riik kehtestatud püügikeelud, et kala jätkuks aasta lõpuni. Kvoodisüsteemi muudeti möödunud aasta alguses. Kvoodid kehtestati püügilaevadele eraldi ja kaluritele määrati kvoodid varasema püügi alusel. See vähendas söögiks kasutatava räime püüdjate osakaalu, kuna nende saagid on olnud väiksemad kui neil, kes püüavad söödaks minevat kala.

Granforsi väitel pole nad kunagi taga ajanud kogust, vaid kvaliteeti. Fileerimiseks kõlbavad vaid suuremad räimed. Need, kes söödaks püüavad, on rahul igasuguse kalaga.

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi">>

Soomes püütakse toiduks kasutatavat räime vaid Põhjalahe lõunaosas, 6-8 sõidutunni kaugusel kaldast. Saaki tuuakse kaldale kolm korda nädalas, et see ei rikneks.

Kalastajate olukorda halvendas seegi, et Põhjalahes vähendati püügikvooti võrreldes varasemaga 40 protsendi võrra. Rahvusvaheline mereuurimisnõukogu püüab selle otsusega säilitada räimepopulatsiooni. Kalurite arvates on aga räime meres küll ja aasta on väga hea.

Räimekriis on suur löök töötlemistehastele. Kuivaniemen Kala toodab räimefileed Kaskisten sadamas ja ettevõtte tegevus sõltub Granforside püügist. Kalapüügi lõpp tähendab pikka puhkust ka tööstuse kümnekonnale töötajale. Kuivaniemen kala juht Reijo Suutari ütles, et räim saab Soomes otsa maikuus ja siis minnakse aasta lõpuni puhkusele.

Maa- ja metsamajandusministeeriumist öeldi, et kvoodisüsteemi puhul tehti teadlik valik. Leiti, et kalapüügi piiramine pole valitsuse pädevuses. Vastutust peaks kandma püüdjad ja töötlejad.

Eesmärk oli, et turg paneb kõik paika. Iga kalaettevõte saab oma kvoodi ja toimetab selle järgi. Vana süsteem, kus valitsus seadis püügile ajalised piirangud, oli jäik ja ebatäpne. Aastad olid väga erinevad ja mõnikord kehtestati piirangud juba jaanuaris, et kala jätkuks terveks aastaks. Vana süsteemi juurde enam tagasi ei minda.

Kvoodid paneb paika Euroopa Liit ja tänavune aasta on esimene, mil räime ei jätku toiduks piisavalt, kuna kvooti piirati 40 protsendi võrra. Nüüd oodataksegi seda, et turg paneb kõik paika.

Silk on üks parim kala>>

Ministeeriumist viidatakse, et räim ei lõppe otsa igal pool, mujal Soomes olevat olukord parem. Näiteks tuuakse Turus tegutsev Martin Kala, mis on sama suur tööstus kui Kuivaniemen kala Kaskisteni sadamas ja koos töötlevad nad 95 protsenti Soome kodumaisest toidusilgust. Martin Kala aga ei saa ministeeriumi jutust aru, kuna nende olukord on samasugune nagu Kaskisteni puhul.

Martin Kala tehasejuht Jari Multanen ütles, et kõikide lepinguliste traalerite kvoodid on täis ning räim saab poodidest otsa mais-juunis. Martin Kala ootavad samuti ees sundpuhkused.

Konjunktuuriinstituut: toidukorv kallines aastaga 6,8 protsenti>>

Euroopa Liit pani tänavused kvoodid paika oktoobrikuus. Pärast seda tehtud uuringud näitavad, et kala on rohkem, mistõttu võiks sügisel kvoote tõsta. Asi peaks selguma maikuus, aga arvatav kümne protsendi suurune tõus kalatöötlejaid ei rahulda. See tähendab seda, et kalurid pääsevad merele novembris ja kala jõuab poodidesse alles jõuludeks.

Kalatöötlejad on mures ühtlasi räime maine pärast. Sügiseks on planeeritud mitmeid räimeüritusi, aga näiteks räimelaata ei saa enam korraldada. Nüüd on pakutud, et räime võiks hakata soolama, et oleks aasta jooksul midagi võtta.

45
Tagid:
kvoot, räim, räimekriis, püük, kalastaja, Soome
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega