Albaania, USA ja EL-i lipud

Brüssel kutsub Makedooniat ja Albaaniat Euroopa Liitu astuma

62
(Uuendatud 19:05 19.04.2018)
Euroopa Komisjon kinnitas ametliku kutse kahele Balkani riigile, Makedooniale ja Albaaniale asuda läbirääkimistele Euroopa Liitu astumise asjus.

ТАLLINN, 19. aprill — Sputnik, Аleksei Toom. Brüssel tegi Makedooniale ja Albaaniale ametlikult ettepaneku asuda läbirääkimistele Euroopa Liiduga ühinemiseks. Läbirääkimised Serbia ja Montenegroga juba käivad. Euroopa Lomisjon peab Lääne-Balkanit konfliktide allikaks ja üritab piirkonna oma kontrolli alla võtta.

Euroopa Komisjoni volinike kolleegium, nagu teatab tema pressiteenistus, kinnitas ettepaneku alustada läbirääkimisi Albaania ja Makedoonia ühinemiseks EL-iga "nende edusamme, reformide ja arengu toetamist silmas pidades". Nüüd suundub ametlik paber kinnitamisele EL-i Nõukogus, kus see kahtlemata ka kinnitatakse.

Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele >>

Makedooniast sai liitumiskandidaat juba 2005. aastal ning Albaania kuulutati selleks 2014. aastal. Läbirääkimised Serbia ja Montenegroga on juba käimas, Bosnia ja Hertsegoviina esitas taotluse 2016. aastal, kõneldakse ka Kosovoga, kuid arvata on, et pelgalt kõnelustega see esialgu lõpebki.

Parlamendivalimistel kaotajaks jäänud opositsioon sooritas tegelikult katse haarata jõuga võim oma kätte riigis
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Kosovoga läbirääkimiste alustamise vastu, nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on juba teatanud, on terve hulk EL-i riike, kaasa arvatud Hispaania, kes seniajani ei ole tunnustanud suure osa endise Serbia territooriumi iseseisvust. Ning seetõttu paistavad kosovolaste väljavaated üsna kaheldavad, kuivõrd just Hispaania, kellel on oma probleeme iseseisvat elu ihkavate maanurkadega, vaevalt küll nüüd Kosovo iseseisvust tunnustab. Igal juhul seniajani, kuni seda ei tunnusta kannatada saanud riiik Serbia ise.

Еuroopa eeldab Lääne-Balkanilt ebameeldivusi

Paljude vaatlejate arvates on niisugune pöörang täiesti võimalik, Belgrad püüab Brüsseli surve all 1999. aasta sõda, oma ohvreid ja NATO pommirünnakuid unustada. Kosovoga suhete normaliseerimine on EL-is seatud Serbia liitu astumise tingimuseks, nagu portaal Sputnik Eesti juba on jutustanud.

Kosovolaste huulilt pidevalt kõlavad ettepanekud ühendada kosovo Albaaniaga ja sel viisil probleem lahendada vaevalt küll kusagil väljaspool nende riikide eneste piire toetust leiavad.

Montenegro astub maailma tugevaima sõjalise liidu liikmeks >>

Brüssel osutab Lääne-balkanile erilist tähelepanu, rõhutades selle piirkonna olulisust kogu Euroopa jaoks. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker väljendus võrdlemisi hiljuti koguni selles vaimus, et just Balkanil võib alata uus sõda Euroopas, juhul kui EL jätab need riigid laienemise ukse taha. Mõte liidu täiendamisest uute riikidega ei ole kontinendi elanikkonna silmis kuigi menukas, kuid Junckerit usutakse.

Balkanimaad jäävad Euroopa kõige "tulisemaks" piirkonnaks, "rõõmustades" teda õige mitme hõõguva konfliktiga. Horvaatia ja Sloveenia on vastuolus vaidlusaluse piirilõigu pärast, Makedooniat ei lase mitte mingitesse liitudesse ega blokkidesse kreeka, kes nõuab riigi nime väljavahetamist, kuna kahtlustab teda katses omistada enesele Makedoonia Aleksandri kodumaa austusväärne nimetus. See pole kaugeltki täielik nimekiri Balkani vastuoludest, millel on pikk ja traagiline ajalugu.

Töökoja Danko Handmade kunstkeraamika
© Sputnik / Вадим Анцупов

Euroopale teeb muret Albaanias lokkav kuritegevus

"Meie täna astutud samm endiste Jugoslaavia vabariikide Makedoonia ja Albaania suunas on sammuks edasi kogu Lääne-Balkani piirkonna jaoks," ütles EL-i kõrge esindaja, välispoliitika ja julgeoleku volinik Federica Mogherini. "Kuid töö reformide ja moderniseerimise kallal peab partnerite ja euroopa Liidu huvides jätkuma."

"Neie laienemispoliitika jääb peamiseks reformide liikumapanevaks jõuks Lääne-Balkanil," märkis EL-i Euroopa naabruspoliitika ja laienemisläbirääkimiste volinik Johannes Hahn. "See arendab piirkonna ühiskondi ja majandust, muutes ta seeläbi veelgi õitsvamaks ja stabiilsemaks, mis vastab EL-i tõelistele huvidele.

Ratas: Eesti toetab Lääne-Balkani lähendamist EL-le >>

…Tehtud on tähtis samm, kuid nähtavasti käib seegi kõikide Lääne-Balkani riikide kohta, et lühikest teed Euroopa Liitu pole olemas. Palju on veel tegemata. Me peame näha saama, et reformid, eriti seaduse ülimuslikkuse põhimõtte järgimise osas kulgevad veelgi otsustavamalt ja annavad püsivaid tulemusi."

Volinik Hahn tuletas eelkõige Albaaniale, kes on Euroopas tuntud oma organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni poolest, meelde kohtusüsteemi ja õigusemõistmise süsteemi reformimise ülimat olulisust.

62
Tagid:
EL Nõukogu, EL, Albaania, Lääne-Balkani riigid, Makedoonia, Balkanimaad, Montenegro
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega