Skripali juhtum

Lavrov teatas, et Skripalide mürgitamiseks kasutati ainet BZ

187
(Uuendatud 16:21 15.04.2018)
Keemiarelvade Keelustamise organisatsiooni OPCW poolt Salisburys võetud proove analüüsinud Šveitsi uurimiskeskuse andmetel kasutati Skripalide mürgitamisel närvimürki BZ, mis oli kasutusel USA ja Suurbritannia relvajõududes.

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Nõukogude Liidus ega Venemaal ei ole seda kunagi toodetud, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil.

Minister selgitas, et Moskva sai konfidentsiaalsuse tingimusel Spiezis asuva Šveitsi tuuma-, bioloogilise ja keemilise kaitse analüüsikeskusest Salisbury proovide uuringu tulemused, teatab RIA Novsti.

Lavrov täpsustas, et tegu oli OPCW poolt sündmuskohalt kogutud proovidega, mille OPCW eksperdid saatsid Spiezi — ühte nende poolt sertifitseeritud viiest laborist. Šveitsi spetsialistid lõpetasid uuringu 27. märtsil.

Maria Zahharova
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Mis silmist, see meelest ehk kuidas Inglismaa Skripali jälgi peidab>>

Lavrov esitas ka väljavõtte Šveitsi ekspertide poolt OPCW-sse esitatud dokumendist.

"Läbiviidud ekspertiisi tulemusena avastati proovidest mürgise kemikaali BZ ja tema eelkäija jälgi, mis kuuluvad Keemiarelva keelustamise konventsiooni põhjal teise kategooria keemiarelvade hulka. BZ on närvisüsteemi halvava toimega relv, mis inimesi ajutiselt rivist välja viib. Psühhotoksiline mõju saabub 30-60 minutit peale tema kasutamist ning on kestvusega kuni neli ööpäeva. Antud koostisega aine kuulus USA, Suurbritannia ja teiste NATO riikide relvastusse. NSV Liidus ja Venemaal niisuguseid keemilisi ühendeid välja ei töötatud," tsiteeris välisminister.

"Inglanna õiendab häda">>

Minister tuletas meelde, et kannatada saanud Julia ja Sergei Skripal on paranemas. Nende kliiniline seisund vastab aine BZ mürgituse tunnustele.

Sellega seoses pöördus välisminister Sergei Lavrov OPCW poole küsimusega, miks olid Šveitsi laboratooriumi uuringu tulemused organisatsiooni ettekandest täiest välja jäetud.

"Kui OPCW tahab Spiezi linnas asuva uurimiskeskuse kasutamise fakti eitada, siis oleks seda selgitust huvitav kuulata," märkis ta.

OPCW järeldused
Sergei Skripali mürgitamise juhtum kogub pöördeid
© AFP 2019 / Adrian DENNIS

OPCW eksperdid tegid kindlaks, et rünnakus Skripalide vastu kasutati toksilist kemikaali. Ettekande autorid märkisid, et aine oli kõrge puhtusastmega. Niisuguse järelduse võis teha selle põhjal, et lisandid segus praktiliselt puudusid. Seejuures on dokumendis öeldud, et "tuvastatud keemilise aine nimetus ja koostis on kirjas sekretariaadi täiemahulises ja salastatud ettekandes, mis on kättesaadav vaid (organisatsiooni — Toim.) liikmetele."

Vastavalt ettekandele kinnitasid OPCW kogutud meditsiinilis-bioloogiliste proovide, samuti ümbritsevast keskkonnast võetud proovide analüüsi tulemused, et "Ühendkuningriigi järeldused Salisburys kasutatud ja kolme inimest kahjustanud keemilise mürkaine olemuse kohta leidsid kinnitust," teatab dokument.

Suurbritannias Salisburys said 4. märtsil mürgituse endine Sõjaväeluure peastaabi kaastöötaja Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. London väidab, et Skripalide mürgitamises ainega A-234 on süüdi Venemaa valitsus — mida Moskva kategooriliselt eitab.

187
Tagid:
BZ, mürgistus, OPCW, Skripal, Sergei Lavrov, Moskva
Teema:
Relvastus (196)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega