Euroopa info-eriüksus võidakse libainfo levitamise eest sulgeda, illustreeriv foto

Euroopa info-eriüksus võidakse libainfo levitamise eest sulgeda

87
(Uuendatud 18:27 26.05.2018)
Strateegiliste kommunikatsioonide operatiivne töörühm "East StratCom TaskForce" ehk "Euroopa info-eriüksus", mis on loodud "Vene propaganda" vastu võitlemiseks, on muutnud Euroliidu rahastatavaks võltsinfo levitajaks.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Nüüd nõuavad paljud Euroopa parlamendi saadikud ja juristid, kes veel hiljuti üksuse tegevust väga kõrgelt hindasid, selle struktuuri sulgemist.

Ukraina lainel

Ukraina ja Krimmi sündmuste laineharjal käivitati Läti eestvedamisel veebisait "Euroopa desinformatsiooni vastu" (EUvsDisinfo), et "Vene libauudiseid paljastada." Rahastamise võtsid enda peale mõned Euroopa liidu liikmesmaad. Nagu Balti riikide initsiatiividega tihti juhtub, läks aga esialgne entusiasm ruttu üle.

Libauudis Douma keemiarelvade ohvritest lükati ümber >>

Grupp muutus 2017. a. lõpul Euroopa välisteenistuse ametlikuks osaks ning tema rahastamine seati maksumaksjate kohustuseks.

Informatsiooni eriüksus tegutses küllaltki primitiivselt, kogudes Vene meediaväljaannetest neile mittemeeldinud infot — mis enamasti Ukrainat puudutas — ja kuulutas selle mingisugustki tõestusmaterjali lisamata libauudisteks. Põhjendades otsust väitega, et mõni Ukraina ametnik teabega nõus ei olnud. Tellijatele sellest piisas. Paljud avaliku elu tegelased ja isegi ajakirjandus viitasid oma kirjutistes "tehtud paljastustele." Keegi ei vaevunud aga avaldatut kontrollima, seda enam, et algallikas oli enamasti vene keeles.

TV stuudio, illustratiivne foto
© Sputnik / AlexTikhomirov

Kui Ukraina-teemaliste uudiste maht Vene meedias huvilanguse tõttu vähenema hakkas, ei leidnud "eriüksus" endale paremat tööd, kui kuulutada Kremli propagandaks iga teabekild, mis neile meelepärane polnud — sõltumata selle päritolumaast. Näiteks kasvõi Taani avalikus televisiooni avaldatu.

Tõlkeviga

Viimastel kuudel muutus tavapäraseks Gruusia veebilehtede kasutamine, mis justkui Vene libauudiseid levitasid. Ükski tellija ei lähe Tbilisi algallikat kontrollima. Lingid ja viited viisid aga enamasti Euroopa ning hoopiski mitte Venemaa saitide juurde.

Van de Beek: Lääs demoniseerib Vene meediakanaleid tahtlikult >>

Mida rohkem "eriüksus" Euroopast kirjutama hakkas, seda enam tema suhtes küsimusi tekkis. Näiteks süüdistas "EUvsDisinfo" Hollandi populaarset euroskeptikute lehekülge GeenStijl Ukraina kohta valede levitamises, omistades süüdistatavale sõnu, mida too kunagi lausunud pole.

Teisisõnu, Euroopa Libauudiste Vastu Võitlemise eriüksus, lõi avalikke libauudiseid (püüdes seda hiljem ukrainlaste tehtud tõlkevigadega põhjendada). Kuni niisugust taktikat Venemaa vastu rakendati, oli Euroopa toimuvaga rahul. Kui aga laimukampaania ohvriteks muutusid eurooplased ise, algatati kiiresti kampaania "EUvsDisinfo" sulgemiseks.

Meedialahingud >>

Hollandlased lähevad vasturünnakule

On igati ootuspärane, et vasturünnaku stardipaugu andsid Hollandi parlamendisaadikud. Neid pani eriliselt nördima fakt, et infoeriüksuse juhid valetasid jultunult oma personali arvukuse ja ülesannete kohta.

Rünnatavaile tulid mõistagi koheselt appi mitmete riikide "kremlinoloogid" — esmajoones Kiievist. Nad koostasid avalduse, mis ütles, et saiti ei tohi vaid kolme hollandlaste suhtes tehtud eksimuse pärast sulgeda, põhjendades faktivigu ajutiste kaadriraskustega, mille all õnnetu "eriüksus kannatas".

Ekspert: infosõjas võidab hea haridus >>

Hollandi saadikud ja rida juriste aga tõestavad, et probleem ei ole mitte paaris veas, vaid lausa põhimõttes – Euroopa Liidu ametlik struktuur ei saa tsensuuriõigust enda kätte võtta ning meelevaldselt otsustada, milline uudis on võlts ja milline tõde. Tõsi küll, kuni "EUvsDisinfo" oma meetodeid Venemaa meedia vastu kasutas, ei häirinud põhimõtted ei eurosaadikuid ega juriste.

Võimalik, et tekkinud diskussiooni tulemusena tuleb lätlaste algatatud grandioosne venevastase infosõja projekt sulgeda või Väliskomisjoni alluvusest välja viia, et ta meenutaks rohkem mittetulundusühingut — isegi siis, kui osa tema ülalpidamiskuludest endiselt liidu eelarvest tuleb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

87
Tagid:
info-eriüksus, võlts, libauudis, meedia, East StratCom TaskForce, EL, Läti, Euroopa, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega