Vene sõjalennukite rünnak Ameerika hävitajale, illustreeriv foto

Vene sõjalennukite rünnak Ameerika hävitajale: följeton

370
(Uuendatud 23:44 11.04.2018)
Vene sõjalennukid lendasid Vahemerel vähemalt neli korda üle USA hävitaja USS Donald Cook, alustab autor oma följetoni.

Igor Romanovitš, blogi Green Tea autor RIA Novostile

Hommik oli selge. Hävitaja Donald Cook triivis 50 miili kaugusel Süüria rannikulinnast Tartus'ist, kus paikneb Venemaa mereväebaas.

Ameerika meremehed imesid reelingule nõjatudes laisalt värskelt pressitud apelsinimahla ja uurisid silmapiiri. Keegi lobises mobiiltelefonis kodustega Oklahomas:

"Jane, eile uputasime me kolm venelaste tuumaallveelaeva. Mina isiklikult lasin nendest kaks põhja, vannun jumala nimel! Jane, kas sa abiellud minuga?"

Vene hävitaja häiris Läänemere kohal USA õhujõudude lennukit >>

Äkki kuuldus taevast kummalist heli, mis paisus mõne hetkega talumatuks müraks. Midagi lendas üle hävitaja peaaegu radarseadme antennimasti riivates.

Kambüüsis lülitusid kohvimasin ja mikrolaineahi välja.

"Oh, jumal, hakkab jälle peale!" karjus kokk, ainus meeskonnaliige, kes oli laeval teeninud ka paari aasta eest Mustal ja läbinud seejärel kolm taastusravikuuri.

Tal tekkis vastupandamatu suitsuisu, kuid elektriline sigaretisüütaja ei töötanud samuti.

Kusagil komandosillal tagus hävitaja komandör raevukalt rusikaga vastu hingusele läinud "Aegis" raketisüsteemi ekraani. Koos sellega olid välja lülitunud ka kõik laeva relvasüsteemid ja sihtmärke tuvastavad radarid, ilma milleta oleks laeva relvastusest saanud tulistada ainult kas pardal olevast kolmest "Browning" kuulipildujast või komandöri Coltist.

Minuti pärast vaikisid ka laeva jõuseadmed. Hävitaja mattus vaikusesse, mida häirisid vaid kellegi halin, kes elektroonilise ukseluku väljalülituse tõttu oli alumisel tekil käimlasse kinni jäänud.

Meeskond rüseles tekil. Silmapiirile ilmusid tumedad punktid, mis kiiresti kasvasid. Donald Cook'ile lähenesid neli Su-34 lennukit.

"Kõigi pühakute nimel, laske mind siit välja!" kostsid kellegi meeletud nuuksed.

Mõned inimesed haarasid päästevestid ja tormasid otsustavalt üle parda.

Vees hulpides kuulis kaptenleitnant Jack Warren hüüet: "Paat, Jack! Paat!"

Moskva: jutt Su-27 ohtlikust lähenemisest USA lennukile ei vasta tõele >>

Pöördudes nägi ta vene allveelaeva, mis kiiresti otse tema suunas liikus. Kaptenleitnantile tundus, et see avas oma hambulised lõuad ja ta purustas kõik Michael Phelps ujumisrekordid, isegi kasutamata selleks tähelepanu puudulikkuse häire preparaate.

Su-34-d lendasid üle hävitaja nii madalalt, et komandosillal viibivad ohvitserid nägid selgelt vene pilooti. Ta naeratas soojalt ja näitas ohvitseridele ülestõstetud pöialt, andes mõista — hästi panete, olete õigel teel, seltsimehed!

Arusaadavatel põhjustel ei jaganud paljukannatanud hävitaja ohvitserid piloodi optimismi.

Saabus Prantsuse fregati "Provence" päästepaat. Prantslased küsisid vigases inglise keeles, kuhupoole jääb Champs Elysees ja hävitaja komandör viipas süngelt kuhugi Iraagis suunas. Prantslased tänasid ja rõhusid taas aerudele.

Saabus õhtu. Meremehed süütasid laevalael lõkked, soojendasid ennast ja imetlesid taevatähti.

Saabus Vene kopter ja lasi tekile suure poti kuuma tatraputru. Allveelaevalt toodi korvitäis Krimmi puuvilju.

Sõjaline mõistatus ehk miks "Cook" Balti merel "nahka pandi" >>

"Valvake teda seal mõnda aega," käskis Šoigu, "muidu äkki lasevad provokatsiooniks oma laeva põhja mingi salajase Vene "Morjatšok" raketiga. Poleks ime."

"Just nii!" vastas allveelaeva komandör ja pani toru ära.

Peagi jäi kogu hävitaja meeskond magama — tatrapuder ja vaikne lainelaksumine oli meremehed unele suigutanud.

Trumpi otsuseni rünnata Süüria rannikut oli jäänud veel kõigest umbes 40 tundi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

370
Tagid:
tatrapuder, följeton, allveelaev, hävituslennuk, USS Donald Cook, Donald Trump, USA, Krimm, Venemaa, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega