Trump kutsus Venemaad üles valmistuma USA uut tüüpi rakettide löögiks Süüria pihta, illustreeriv foto

Trump: ole valmis, Venemaa, sest raketid tulevad - head, uued ja targad

202
(Uuendatud 13:43 16.04.2018)
9. aprillil USA president Donald Trumpi poolt järelemõtlemiseks võetud "48 tundi" saavad kolmapäeval, 11. aprillil läbi. Trump kutsus Venemaad üles valmistuma USA uut tüüpi rakettide löögiks Süüria pihta.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. "Venemaa lubab kõik Süüria pihta lastavad raketid alla tulistada! Ole valmis, Venemaa, sest raketid tulevad – head, uued ja targad. Ei tasu luua liitu loomaga, kes kasutab mürkgaasi, hävitades oma rahvast ning seda nautides," kirjutas Trump Twitteris. 

Pentagon kaalutleb mitut sõjalise jõu rakendamise varianti vastuseks väidetavale keemiarelva kasutamisele Douma linnas. Seejuures tahab USA kaitseministeerium vältida olukorda, kus rünnaku tagajärjel hukkub mõni Süürias viibivaist Vene sõjaväelastest, vahendas RIA Novosti.

Kossatšov: Süüria küsimuse hääletamine ÜROs on terve mõistuse väljendumine >>

Ameerika sõjaväelased ei taha sattuda Venemaaga sõjalisse vastasseisu, mis võib Süüria ründamisele järgneda, kirjutab ajaleht Los Angeles Times.

Üks võimalustest oleks rünnata Süüria armee taristut, arvab endine ministeeriumi ametnik Derek Chollet, kes töötas endise USA presidendi Barack Obama valitsuse nõunikuna Süüria küsimuses.

Niisugusel juhul õnnestuks konfrontatsiooni Venemaaga ehk vältida, kui Ameerika pool sõjaväelasi raketilöögist ette hoiatab. Kui Donald Trump otsustab aga teostada ulatusliku rünnaku, kus lisaks tiibrakettidele kasutatakse ka pommitajaid ja muid sõjaväe lennumasinaid, suureneb kokkupõrke tõenäosus Moskvaga, lisas intervjueeritav.

Ennekuulmatu pettus — ajakirjanik Süüria sündmuste valgustamisest lääneriikide meedias >>

Lääs süüdistas Damaskust taas keemiarünnakus Douma linna vastu Ida-Ghoutas. Moskva lükkas süüdistused klooriga täidetud lõhkekehade kasutamise kohta Süüria armee poolt ümber. Venemaa välisministeerium nimetas Süüria vastu esitatud süüdistused libainfoks, mille eesmärgiks on kaitsta terroriste ja rakendada nende toetamiseks välist jõudu.

Venemaa relvajõudude kindralstaabis teatati juba 13. märtsil, et mässulised valmistavad Ida-Gutas ette provokatsiooni keemiarelva kasutamise lavastusega. Vene sõjaväelased avaldasid arvamust, et USA kasutab instseneeringut ettekäändena järjekordseks Süüria-vastaseks rünnakuks.

Libauudis Douma keemiarelvade ohvritest lükati ümber >>

Enne Douma enklaavi loovutamist valitsusvägedele 7. aprillil avaldasid "Jaysh al-Islami" nimelise terrorirühmituse võitlejad "kauaoodatud sensatsioonilise teate" nende vastu korraldatud gaasirünnakust. Väitele lisati kiiresti levitatavad ja teadmata kohas filmitud videolõigud tundmatute "mürgitatud" laste ja nende ümber sebivate päästeametnikega.

Idlibist teatati valmistumisest provokatsioonideks >>

Juba 9. aprillil teatas Trump "barbaarsest, kohutavast rünnakust" ja lisas, et "24 kuni 48 tunni jooksul langetatakse otsus vastumeetmete kohta". Lisaks öeldi veel palju sõjakaid väljendeid, nagu "Putin maksab, Venemaa maksab, Iraan maksab selle eest." Küsimusele, kas vastus antakse relvade abil, tuli vastuseks: "Miski pole välistatud!"

Ameerika mõttekoja Stratfor eksperdid loetlesid tõenäolised sõjaväebaasid Süürias, mille pihta liitlased löögi võivad anda.

Jutt keemiarelvast peab varjama ameeriklaste lüüasaamisi >>

Stratfori veebilehel öeldakse, et Ameerikal on plaanis mastaapsem operatsioon, kui 2017. aastal korraldatud raketirünnak, mil USA laevad Shayrati lennuvälja pommitasid. Siis teatati, et seal paiknesid keemiarelva kandvad lennukid.

Analüütikute arvates puudutab USA uus operatsioon paiku, mis on seotud Süüria keemiarelvaprogrammiga, samuti Damaskust ümbritsevad lennuväljad — Dumayr, Marge Ruhail and Mezzet. Eksperdid arvavad, et USA ei taha mitte Damaskust tagasi hoida, vaid "vähendada Süüria valitsuse võimalusi keemiarünnakuid korraldada."

Löökideseeria võib kesta mitu päeva, kusjuures pole võimatu, et ameeriklasi toetavad ka liitlased – Prantsusmaa, Suurbritannia, Saudi Araabia, Katar või Araabia Ühendemiraadid.

Ei midagi uut — USA korraldas Süürias massihukkamise >>

202
Tagid:
rakett, ähvardus, mürkgaas, Donald Trump, Bashar al-Assad, USA, Süüria
Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega