Soomes katsetatakse 75 õpilasega hiidklasse, illustreeriv foto

Soomes katsetatakse 75 õpilasega hiidklasse

20
(Uuendatud 14:28 09.04.2018)
Soomes Vantaal on Hämeenkylä kooli õpilased paigutatud ajutiselt Martinlaaksos asuvasse endisesse Sanomala büroohoonesse. Seal on katseliselt ühes ruumis koos kolm klassi kokku 75 õpilasega.

TALLINN, 9. aprill — Sputnik. Põhikooli vanemad klassid on seal olnud koolimaja siseõhu probleemide tõttu pagenduses alates läinud sügisest ja on seal veel kaks õppeaastat kuni Hämeenkylä kooli vanale krundile uus hoone ehitatakse, vahendas portaal Eestinen viitega väljaandele Helsingin Sanomat.

Ministeerium: aita leida parim õppija ning õpetaja >>

Hämeenkylä vana koolihoone lammutamine ja õpilaste ümberpaigutamine endisesse kontorihoonesse andsid võimaluse proovida Soome hariduses täiesti uut lähenemist.

Uus asi on tekitanud palju nurinat. Probleeme põhjustab müra. Häirivaks peetakse seda, et klassiruumidel puuduvad maast laeni vaheseinad. Seinu pole saanud täielikult välja ehitada, kuna lae all on torud, mida ei tohi puutuda.

Õpilastel on lubatud kasutada vajadusel kõrvaklappe. Kool on ise muretsenud 60 paari kõrvakaitseid.

Õpilased ise tunnetavad, et sügisel oli hullem kui nüüd, aga seda ilmselt seetõttu, et meluga ollakse rohkem harjunud.

Lapsevanemad kurdavad, et laste õppeedukus on langenud. Üks põhjusi on selles, et vanast koolist ei saanud hallitusprobleemide tõttu midagi kaasa võtta, isegi mitte õpikuid.

Vanad õpikud hävitati, aga uusi õpikuid pole soetatud. Õpilastele soovitatakse kasutada õpikute asemel digiseadmeid, aga kõigile need ei meeldi. Mõned lapsevanemad on õpilastele ostnud ise õpikud.

Reps: õpetajatele tuleb rohkem iseseisvust pakkuda >>

Õpetajad on soovitanud õpilastel vajadusel vaadata Youtube"ist videoid, aga see lapsevanematele ei meeldi, kuna õpilased vaatavad Youtube"ist hoopis midagi muud. Paljud küsivad, mis on üldse kooli mõte, kui kõik Youtube"ist kätte saab.

Probleem on ka selles, et kõiki programme pole õpilaste digitahvlitesse sisse ostetud. Vantaal on põhikooli ülaastme õpilased varustatud Chromebook-tahvlitega.

Vanemad muretsevad, et õpilaste õppeedukus käib uues majas alla. Lapsevanemad on infovahetuseks loonud omale eraldi Facebooki grupi.

Kooli juhtkonna väitel on Soomes üleüldine probleem, et õpilaste õppeedukus käib aasta-aastalt alla. Põhjuseks on asjaolu, et õpilasi tahetakse panna rohkem ise asju õppima ja asjadest aru saama.

Kool, ilustreeriv pilt
© Sputnik / Сергей Ещенко

Prantsusmaa kehtestab koolikohustuse juba kolmandast eluaastast

Prantsuse president Emmanuel Macron tegi märtsi lõpus teatavaks, et alates 2019. aastast peavad kõik lapsed kolmeaastaselt kooli minema, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Praegu kehtib koolikohustus kuuendast eluaastast, kuid haridusministeeriumi andmetel pannakse 97,6 protsenti Prantsusmaa lastest juba nüüd kolmeaastaselt kooli, nii et uus lävend puudutab väheseid perekondi.

Macron rõhutas, et kohustuse kehtestamisega püütakse võidelda ebavõrdsusega meretagustel territooriumidel ja Prantsusmaa vaesemates piirkondades, kus leidub rohkem vanemaid, kes eelistavad lapsi nii vara kooli mitte saata.

Saksa meedia: erinevalt Eestist kestab Saksamaa koolides kriidiajastu >>

Haridus- ja Teadusministeerium kutsub üles tunnustama parimaid haridustöötajaid ja hariduse toetajaid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti täna. Juba kuuendat korda jagab ministeerium haridustöötajatele ja hariduse toetajatele tunnustust pidulikul galal "Eestimaa õpib ja tänab". Kandidaate saab esitada 9. aprillist 13. maini, kokku kaheteistkümnes kategoorias.

20
Tagid:
tund, haridus, kool, Hämeenkylä, Vantaa, Soome
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega