Illustreeriv foto

Times nimetas Novitšoki oletatava tootmiskoha

80
(Uuendatud 12:58 06.04.2018)
London püüab tõestada oma liitlastele Moskva seotust Skripali mürgitamisega ja veenda neid Venemaa-vastaste sanktsioonidega ühinema.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Suurbritannia eriteenistused nimetasid endise GRU polkovniku Sergei Skripali mürgitamiseks kasutatud aine oletatava tootmiskoha, teatab agentuur RIA Novosti osundusega briti ajalehele Times.

Väljaande andmetel asub see keemialabor Saratovi oblastis. Jutt käib sõjanduse teadusliku uurimise instituudist Šihanõ linnas.

Teatatakse, et London esitas selle info briifingul, et tõestada oma liitlastele Moskva seotust Skripali mürgitamisega ja veenda neid Venemaa-vastaste sanktsioonidega ühinema. Nagu ajaleht nendib, saadeti selle nõupidamise tulemusena 28 riigist välja 150 Venemaa diplomaati.

Suurbritannia kaitseministeeriumi salajase labori tegevjuht Gary Aitkenhead teatas teisipäeval, 3. aprillil, et eksperdid ei ole suutnud selle aine, millega Skripal ja tema tütar mürgitati, päritoluallikat tuvastada. Suurbritannia välisministeerium tunnistas selsamal päeval, et järeldus Venemaa seotusest Skripali mürgitamisega tehti lähtuvalt isiklikest hinnangutest asjaomasele teabele.

Neljapäeval, 5 aprillil aga teatas Times, et "Venemaa salajase labori" asukoht on siiski õnnestunud tuvastada. Eksperdid ei välista, et kirjutis võib olla seotud Londoni sooviga "oma palet säilitada".

Lisaks sellele avaldas Times neljapäeval artikli pealkirjaga "Mayl saab olema raske Venemaa-vastast liitu säilitada". Ajalehte asuti briti meedias karmilt kritiseerima ja süüdistati selles, et "pealkiri aitab kaasa Kremli propagandale". Seepeale asendas Times artikli teise looga ja muutis pealkirja, kuid artikli URL-aadress jäi samaks – May asjus.

Vene suursaatkond Eestis: pime usk Londonisse kubiseb tagajärgedest

Skripalide mürgitamise tõeline süüdlane on seniajani leidmata, seevastu reaalne kahju riikidevahelistele suhetele, sealhulgas Venemaa ja Eesti suhetele on juba ilmne, sedastab Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis.

Saatkonna ametlikul kodulehel avaldatud sõnum tuletab meelde, et viimastel päevadel on rahvusvahelise üldsuse tähelepanu keskmes olnud briti ekspertide "hämmastav ülestunnistus", et "Skripali juhtumi" puhul ei ole suudetud tõestada mürkkemikaali venemaist päritolu.

Nende tunnistuste valguses on London oma tunnistustes juba avalikult puterdamas, mõeldes välja juhtunu kohta välja aina uusi üksteist välistavaid versioone.

Kusjuures kõigis neis versioonides loetakse Salisbury intsidendi peasüüdlaseks endistviisi Venemaad, märgib Venemaa saatkond. Neid alusetuid süüdistusi on eelnevalt toetanud terve rida riike, kaasa arvatud Eesti.

"Kusjuures nõustuti lihtsalt uskudes, küsimata mingisuguseidki tõendeid," märgib saatkond.

Vahepeal on Sergei ja Julia Skripalile osaks saanud mõrvakatsest möödunud juba terve kuu, meenutab saatkond, aga London ei ole ikkagi esitanud maailma avalikkusele konkreetseid tõendeid Venemaa väidetavast seotusest selle kuriteoga.

Praegust olukorda võrdleb Venemaa suursaatkond Pieter Breugel Vanema maaliga, "millel on kujutatud pime mees, kes talutab enda järel teisi pimedaid — komistavaid, kukkuvaid, aga igal juhul oma silmist pimedale juhile järgnevaid ilma et teaksid, kuhu see tee neid viib."

"Kuiv ja nukker järel on järgmine: süüdlased sedavõrd raske kuriteo sooritamises on leidmata, aga tegelik kahju riikidevahelistele suhetele — sealhulgas Venemaa ja Eesti suhetele — on ilmne," öeldakse saatkonna sõnumis.

Austria kantsler Sebastian Kurz
© Sputnik / Евгений Биятов

Diplomaatiline esindus toonitab ühtlasi, et Suurbritannia võimude alusetute süüdistuste pime uskumine võib riikidele, kes sedasi Londonit toetavad, halvasti lõppeda. "Toimuvat tuleb vaadata avatud silmadega, mitte juhistest, olgu või kõige võimsamaist lähtuvalt — sest pime usk neisse võib kaasa tuua ettearvamatuid tagajärgi," märgib Venemaa suursaatkond Eestis.

Skripali juhtum

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys.

Seda tegi Kreml: kõige absurdsemad süüdistused Venemaa vastu >>

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

"Skripali juhtum": tatral ja kruupidel tuleb osata vahet teha>>

Moskvas nimetati Salisbury sündmusi terroriaktiks Venemaa kodanike vastu ja rõhutati, et London ei soovi "selle juhtumi uurimisel tegelikult koostööd teha".

Eesti koos teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega ning peale nende veel Ukraina, USA ja Kanada teatasid, et saadavad vastuseks Suurbritannias olnud keemiarelvaga mürgitamisele oma riikidest välja hulga Vene diplomaate.

Suursaadik kaitseatašee väljasaatmisest: kiirustades langetatud otsus>>

Moskva teatas vastumeetmete rakendamisest 23 riigi suhtes, kes saatsid Vene diplomaate välja seoses Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias. Kokku saadab Venemaa riigist välja 153 lääne diplomaati, nende hulgas Eesti kaitseatašee Toomas Peda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Inglanna õiendab häda">>

80
Tagid:
labor, The Times, Sergei Skripal, Theresa May, London, Venemaa
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega