Vaimulik mõistis riigi hukka seaduse eest, mis lubab geipaaridel ametlikult abielluda, illustreeriv foto

Kristlasi kiusatakse USA-s ja Euroopas usutunnistuse pärast taga

45
(Uuendatud 14:43 01.04.2018)
Kristlasi mõistetakse Euroopas ja USA-s aina sagedamini veendumuste pärast süüdi - sellest, kuidas usklikud oma õiguste eest võitlevad ja kelle poolel on poliitikud, on juttu RIA Novosti artiklis.

Anton Skripunov, RIA Novosti

Kristlasi mõistetakse Euroopas ja USA-s aina sagedamini veendumuste pärast süüdi. Kreekas näiteks on käimas skandaalsuse poolest ennekuulmatu protsess: Kalavryti metropoliiti Ambrosiost ähvardab homoseksuaale puudutavate väljaütlemiste pärast vanglakaristus.

Lääne-Kreeka Aigio linnakohtu otsus, mis Kalavryti metropoliidi Ambrosiose õigeks mõistis, riiklikku süüdistajat ei rahuldanud. Üle kogu riigi puhkenud skandaal on jätkuvalt tuure kogumas.

Mäss postituse pärast

Alguse sai see kõik raevukast postitusest Facebookis, kus vaimulik mõistis riigi hukka seaduse eest, mis lubab geipaaridel ametlikult abielluda. Ülepea on Hellase kiriku esindajad ammuilma sõdinud võimudega "rahva jumalakartliku palge säilitamise pärast". Kuid eriti leppimatuks kujunes vastasseis peaminister Aléxis Tsíprase ametisseastumisega, kes riigile, kus valitseb õigeusk, avalikult kuulutas, et tema Jumalat ei usu.

Lesbipaar sai kohtult õiguse lapsendamiseks >>

Võis tunduda, et vaimulikuga tema sõnade pärast midagi ei juhtu, on ju Kreeka vaimulikkond korduvalt lubanud endale järske väljaütlemisi seksuaalvähemuste kohta. Kuid kohalikud õiguskaitseorganid hakkasid metropoliidi vastu huvi tundma.

Tallinn Pride 2017
© Sputnik / Александр Заболотный

"Ärge kuulake neid (homoseksuaale – toim.)! Ärge uskuge neid! Hoidke nendest eemale!" – seda lausungit hindas prokuratuur üleskutsena geikogukonna tagakiusamisele.

Menetlus esimese astme kohtus kestis mitu kuud ja jättis kõik rahulolematuks. "Kahtlemata austame me kohtu otsust, kuid meie arvates on see õiguslikult väär ja igal juhul vastuolus Euroopa Inimõiguste Kohtu pretsedendiõigusega," teatas süüdistaja esindaja Cleo Papadopoulos.

"Meie põhiline kaitseargument seisneb selles, et metropoliit kritiseeris esmajärjekorras poliitikuid ning tema arvamused geidest kujutavad endast hinnangut kiriklike kaanonite vaatenurgast, aga mitte üleskutset nende tagakiusamisele," vastas metropoliidi advokaat Giorgos Mpeskos.

Aga mäss oli juba alanud. Linna, kus kohut peeti, saabusid parlamendisaadikud paremäärmuslikust parteist Kuldne Koit. Võimalust kasutades korraldasid nad kohaliku meedia teatel koos oma poolehoidjatega tänavarongkäigu, kisendades valitsusevastaseid loosungeid. Lugu jõudis sinnamaani, et meeleavaldajate summ tõkestas katedraali sissepääsu ja, mis oli paremäärmuslastele ootamatuseks, riputas sellele LGBT sümboolika.

"Balti uhkus" — gei-paraad Leedus >>

Usklikud korraldasid oma aktsiooni, nõudes, et võimud jätaksid vaimuliku rahule ning astuksid ise ametist tagasi. Õli valas tulle metropoliit Ambrosiuse raevukas kirjutis peaaegu kohe pärast kohtuistungit: "Sõnavabadust saavad kasutada ainult Syriza (Kreeka valitsev partei – toim.) liikmed, homoseksuaalid ja anarhistid."

Tordi pärast trellide taha

Euroopas ja USA-s on teada mitu juhtumit, kus usutunnistuse vabadus on läinud vastuollu seksuaalvähemuste õiguste kaitsmise põhimõttega. Nii mõistis Rootsi kohus läinud aastakümnel pastor Åke Greenile tema jutluses geisid puudutavate halvustavate väljaütlemiste pärast kuu aega vangistust.

Geiparaad Tallinnas
© Sputnik / Александр Заболотный

Kusjuures vaatamata kohtuotsusele käivad vaidlused, kellel on õigus, seniajani. Pastor on korduvalt väitnud, et ei tahtnud kedagi solvata, vaid esitas kogudusele ainult piibelliku vaate sellele küsimusele. Et teisiti ei saanud ta kuidagi talitada. Mispeale LGBT kogukonna esindajad alailma vastavad, et usulised veendumused ei ole õigustuseks teisi inimesi solvata.

Märksa teravamalt ilmneb probleem USA-s. Vaat et iga paari kuu tagant teatatakse seal järjekordsest kohtuprotsessist usklike ja ametivõimude vahel. Ning vägikaikavedamine kondiiter Jack Phillipsi ja Colorado kodanikuõiguste komisjoni vahel läheb asjatundjate arvates ilmselt küll õpikutesse.

EL riikides kasvab A-viirushepatiiti haigestumine >>

2012. aastal sai Phillips tellimuse samasoolise paari jaoks suure pulmatordi valmistamiseks. Ta vastas, et on valmis täitma mis tahes tellimust peale selle – vastasel korral saab temast samasooliste pulmapeo kaudne osaline, mis on vastuolus tema usuliste veendumustega. Paar kaebas kondiitri Colorado osariigi kohtusse, kes jäi abiellujate poolele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

45
Tagid:
ühiskond, usk, geipaar, kristlased, LGBT, kirik, kohus, Kreeka, Euroopa, USA
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega