Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik

Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik

93
(Uuendatud 20:02 16.03.2018)
Riias reedel toimunud leegionäride rongkäik möödus üldiselt rahumeelselt, kuid Vabadussamba juures puhkes vastasseis vastumeeleavaldajatega ja kaks inimest peeti kinni, teatas politsei.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. 1500 osalejaga rongkäik kulges Jaani kiriku juurest ja selle esireas sammus Läti Rahvuslaste Liidu juhtkond eesotsas Raivis Dzintarsiga, vahendas ERR.

Vabadussamba juures ootas neid väike rühm Tatjana Ždanoka juhitud Läti vene liidu liikmeid, kandes plakateid "Nad võitlesid Hitleri poolel" ja sajatasid eri keeltes. Politsei pidas kinni ühe koonduslaagri plakatiga inglise keeles karjuja.

 • Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  © Sputnik / Сергей Мелконов
 • Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  © Sputnik / Сергей Мелконов
 • Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik, kaks inimest peeti kinni
  Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik, kaks inimest peeti kinni
  © Sputnik / Сергей Мелконов
 • Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
  © Sputnik / Сергей Мелконов
1 / 4
© Sputnik / Сергей Мелконов
Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik

Korrakaitsjad juhtisid tähelepanu, et Ždanoka ei teavitanud võime oma üritusest.

"Taas kord marssisid Läti võimude vaikival nõusolekul 16. märtsil Riia kesklinnas need, kes panid Läti vabatahtlike SS-leegioni koosseisus toime inimsusevastaseid kuritegusid sadade tuhandete rahulike elanike vastu ning hävitasid juute. On tähelepanuväärne, et nende „süütute ohvrite ja vabaduse kaitsjate" rongkäigu eest kandsid hoolt võimuliitu kuuluvad rahvasaadikud", kommenteeris Riias toimunut Venemaa välisministeerium.

"Niisugused tänapäeva Euroopat häbistavad kokkutulekud, kus osaleb ka poliitikute koorekiht, tekitavad meis vaid põlgust, nagu ka solvavad katsed sellele päevale riikliku tähtpäeva staatust anda," seisab ministeeriumi teates. "Mõistame häbiväärse kogunemise hukka ja ootame maailma avalikkuselt ja vastavatelt rahvusvahelistelt organisatsioonidelt Lätis toimuvale põhimõttelist hinnangut."

Kaljulaid: fašistid toodi Eestisse Venemaalt antud käsu korras >>

Riias korraldatakse igal aastal endiste Läti Waffen-SS leegionäride ja nende poolehoidjate rongkäike. Seoses möödnud aasta 16. märtsil Riias toimunud Waffen-SS Läti leegioni veteranide ja nende toetajate marsiga väljendas Venemaa välisminister Sergei Lavrov sügavat muret "paljudes Euroopa riikides tehtavate katsete pärast sulgeda silmad üha tugevnevate neonatsi tendentsidele ja Teises maailmasõjas hukkunute ausammaste ning matmispaikade suhtes toimepandavate süstemaatiliste vandalismiaktide suhtes", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Rühm eurosaadikuid eesotsas Euroopa Parlamendi Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliste suhete komisjoni aseesimehe Jiří Maštálkaga taotles karistusi  Euroopa Komisjonilt – Balti riikidele, kus võimud ei takista neonatslike meeleolude levimist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Maštálka sõnul esines sellise algatusega Euroopa Parlamendi Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete ja Põhjala Vasak-Roheliste (GUE/NGL) fraktsioon. Pöördumine saadeti Euroopa Komisjoni 2017. aasta sügisel.

Varem on seesama saadikuterühm pöördunud Euroopa Parlamendi poole resolutsiooniga, mis mõistab hukka fašistlike meeleolude kasvu Balti riikides.

Euroopa Komisjonile tehakse ettepanek karistada Balti riike >>

SS-veteranide kokkutulekud ja rongkäigud Baltimaades

Kirde-Eestis Vaivara vallas Sinimägedes peetakse igal aastal SS-veteranide kokkutulekuid. Neil kokkusaamistel asetavad osavõtjad pärgi hitlerlike vägede koosseisu kuulunud 20. relvagrenaderide SS-diviisis hukkunud sõdurite mälestuskivile, aga ka Taani, Hollandi, Norra SS-leegionäride mälestusmärkidele.

1944. aasta 25. juulist kuni 12. augustini toimus Punaarmee ja Saksa vägede vahel Sinimägede lahing.
© Sputnik / Алексей Олисько

Venemaal on korduvalt juhitud Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmad tugevnevate neonatslike suundumuste ees ning süstemaatiliste vandalismiaktide suhtes Teise maailmasõja mälestusmärkide ja matusepaikade vastu".

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes >>

"Selle üldtuntud hala taustal ohtudest liberaalsetele euroopalikele väärtustele näeme me seoses riikliku toetusega Läti neonatside regulaarsetele rongkäikudele niiöelda "voonakeste vaikimist". See on häbi Euroopa Liidule ja NATO-le. See on tegevus, mis sisuliselt õigustab miljonite hukkunute mälestuse solvamist, eirab Nürnbergi sõjakohtu otsuseid ja ÜRO Peaassamblee resolutsiooni natsismi heroiseerimise lubamatusest," teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

93
Tagid:
neonatsism, marss, rongkäik, Waffen-SS, Tatjana Ždanoka, Raivis Dzintars, Läti, Riia
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega