Brüsseli juristid võitlevad Nord Stream 2 ümber, illustreeriv foto

Brüsseli juristid võitlevad Nord Stream 2 ümber

80
(Uuendatud 23:27 06.03.2018)
Sel ajal kui külm ilm ja Ukraina gaasitranspordisüsteemi ebakindlus Nord Stream 2 eelised Euroopa jaoks üha ilmsemaks muudavad, vaidlevad Brüsseli juristid Eurokomisjoni õiguste üle.

TALLINN, 6 märts — Sputnik, Aleksei Toom. Selgub, et Euroopa Nõukogu juristide meeskond on Nord Stream 2 küsimuses Euroopa Komisjoni õigusteadlastega pikaleveninud konflikti sattunud. Esimesed on arvamusel, et Brüsselil ei ole õigust sekkuda Venemaaga peetavatesse läbirääkimistesse, teised aga põhjendavad vajadust selles vähemalt osaleda.

Gazprom suurendab investeeringuid Nord Stream 2-sse >>

Möödunud sügisel esitas Eurokomisjon Nõukogule oma juristide poolt ettevalmistatud dokumendi projekti, mis lubanuks Euroliidul sekkuda Lääne-Euroopa ettevõtete läbirääkimistesse Gazpromiga ja vajadusel Nord Stream 2 rajamist takistada. Brüssel saaks võimaluse protsessi kontrollida juhul, kui kehtivas gaasidirektiivis tehtaks muudatused, mille kohaselt kõik Euroopa Liitu gaasi importivad torujuhtmed — eriti Venemaalt tulevad – Euroliidu haldusalasse satuksid. Teisisõnu tahaks Brüssel laiendada oma seaduste mõju ka liitu mittekuuluvatele riikidele ja rahvusvahelistele vetele.

EL-i juristid annavad Nord Stream 2 rajamiseks vaba tee
© Sputnik / Сергей Гунеев

Suur osa rajatavast gaasitrassist, mis on muutunud Lääne-Euroopa ja Poola vahelistes suhetes tüliõunaks, kulgeb Läänemere põhjas neutraalvetes või Rootsi majandustsoonis.

Tulevane gaasitrass jääb Vene Gazpromi omandiks, mis on Brüsseli arvates vastuolus Euroopa gaasidirektiiviga, nimelt keelab Euroliidu seadus gaasi tarnijatele torujuhtmete valdamise.

Infolekete fenomen kui mure tulemus

Ekspertanalüüs, mille Euroopa Nõukogu juristide meeskond koostas Eurokomisjoni poolt esitatud ettepanekutele "Seaduste mõju laiendamiseks Nord Stream 2 veealusele osale", osutab plaanide juriidilisele vastuolulisusele. Euroopa Liidul puudub õigus sekkuda ehitatava gaasitrassi arutellu, nagu ei tohi ta ka nõuda endale õigust läbirääkimiste läbiviimiseks ega lepingu sõlmimiseks Venemaaga toru ehitamise ning kasutamise osas. Nõukogu juristid on veendunud, et EL õigusruum ei laiene kuidagi tervele Läänemere akvatooriumile.

Euroopa gaas läks Ukrainale Venemaa omast neli korda kallimaks >>

Brüsseli autoriteetse uudisteportaali Euractiv väitel on nende käsutuses konfidentsiaalne dokument, mis kirjeldab Nõukogu ja Komisjoni juristide heitlust. Tasub märkida, et mida pingelisemaks Euroopa olukord gaasitarnete ja Nord Stream 2 osas muutub, seda sagedamini esineb Brüsselis salastatud info lekkeid.

Sedapuhku võib ehk juristidevahelise vaidluse delikaatsete detailide avalikustamist seostada Euroliidu murega, mille põhjustas Vene Gazpromi ja Ukraina Naftogazi vaheline finantstüli. Õigemini muretsevad Eurooplased just oma gaasi pärast, mida nad hetkel valitseva külma ilma tõttu Venemaalt rekordkogustes ostavad.

Nord Stream 2
© Sputnik / Сергей Гунеев

Juristidel puudub ÜRO konventsiooni tõlgendamises üksmeel

Euroopa Liidu täitevvõimu kahe ametkonna juristide vahelise vaidluse olemus seisneb selles, et Nõukogu eksperdid ei näe endiselt mingit õiguslikku alust Eurokomisjoni sekkumisele Nord Stream 2 arutellu, ehkki torujuhe läbib liikmesmaa Rootsi eksklusiivset majandustsooni.

"Katse laiendada EL direktiivi nendele tsoonidele on vastuolus ÜRO Rahvusvahelise mereõiguse (UNCLOS) punktidega 56 ja 58," on Euroopa Nõukogu juristid veendunud. Nad vihjavad ka Eurokomisjoni kolleegide pädevusetusele, sest viimaste ettepanekul "laiendada Euroliidu otsustusvolitusi riikide majandustsoonides asuvaile torujuhtmetele puudub mingisugunegi põhjendatus." Arusaadavalt ei tundu üliviisakate Euroopa juristide sõnavahetus kõrvaltvaatajaile solvavana, kuid õigusteadlased ise tõlgendavad seda kahtlematult just niimoodi.

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama >>

Eurokomisjoni Energia siseturu küsimuste direktor Klaus-Dieter Borchardt kordab vastuseks ikka ja jälle, et mereõiguse punkt 79 (4) lubab Euroopa Liidul "selgelt ja sirgjooneliselt" laiendada gaasidirektiivi ka eksklusiivsetesse majandusvöönditesse. Selle peale vastavad Euroopa Nõukogu juristid: "Punkt 79 (4) sätestab ka mereriigi õiguse määrata torujuhtmete paigaldustingimusi oma territooriumil või territoriaalvetes. Punkti sõnastus jätab torujuhtmete ehitusele lisatingimuste seadmise üheselt rannikuriigi otsustada."

Saksamaale jääb lõppsõna

Kahe ametkonna juristide duelli on huvitav jälgida ka seetõttu, et tõenäoliselt puudub tal sügavam mõte ja tegu on vaid puhtakujulise "mõttemänguga". Projektis Nord Stream 2 otseselt osalev Saksamaa on juba korduvalt kantsler Angela Merkeli suu läbi teatanud, et ei pea kommertsprojekti politiseerimist ega seda puudutava otsustusõiguse üleandmist Eurokomisjonile vajalikuks. Tundub, et viimane sõna antud küsimuses jääb Berliinile.

Brüssel kutsus mõni aeg tagasi kõiki seotud juriidilisi osapooli üles vaidlusaluse projekti ja Euroopa gaasidirektiivi muudatuste osas oma arvamust avaldama. Suurem osa Euroopa ettevõtteid, tööstusharude liite ja assotsiatsioone (22tk), kaasa arvatud Tšehhi gaasitööstus, olid komisjoni ettepanekute vastu. Üheks negatiivse suhtumise põhjuseks oli dokumendi vähene läbitöötatus ja pinnapealne lähenemine probleemidele – puudusid nii majanduskeskkonna mõjude analüüs kui konsultatsioonid seotud osapooltega.

Gaasisurve: Saksamaa Nord Stream 2-st ei loobu >>

Eurokomisjoni ideed toetasid vaid 11 Poola organisatsiooni ja ettevõtet, millest 7 olid riiklikud ja veel üks poolakate kontrolli all olev Kesk-Euroopa regionaalettevõte Central Europe Energy Partners, kuhu kuulub ka Leedu riiklik elektrivõrkude operaator LitGrid.

Sellega Balti riikide võitlus Nord Stream 2 projekti vastu hetkel piirdubki. Nagu teatas Sputnik Eesti, andsid Baltimaade riigipead vaikselt teada, et loobuvad Venemaa-Saksamaa torujuhtme vastu suunatud aktiivsest tegevusest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

80
Tagid:
vaidlus, õigus, jurist, Euroopa Nõukogu, Nord Stream 2, Euroopa Komisjon, Gazprom, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega