Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Macronil on õigus: Prantsusmaa võiks EL-ist lahkuda

110
(Uuendatud 22:23 24.02.2018)
Euroskeptikud on veendunud, et prantslased võivad referendumil öelda "ei" Euroopa Liidule.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Prantsusmaa presidendil Emmanuel Macronil on täielikult õigus, kui ta ütleb, et tema riik hääletanuks pigem samuti kui Suurbritannia EL-ist lahkumise poolt, kui omal ajal oleks vastav referendum korraldatud. Seda väitis intervjuus portaalile Sputnik France Prantsusmaa ametiühingu- ja poliitikategelane, endine Sotsialistliku Partei liige ja euroskeptik Gérard Filoche.

Brexit — protsess läks käima >>

Tema arvates annab Macroni sedavõrd äkiline avaldus Suurbritannia meediale tunnistust sellest, et Prantsusmaa võimud tunnetavad, et riigis leidub täiesti mõjukas ja arvukas hulk inimesi, kes on Euroopa Liidu liikmeks olemise vastu ja kes suhtuvad kriitiliselt sellesse, mis Brüsselis toimub:

Pariisi äärelinnas alustas tööd RT France
© Sputnik / Евгений Биятов

"Emmanuel Macron peab ennast pragmaatikuks, seetõttu tuleb tal esmajoones käituda realistina selles, mis puudutab avalikku arvamust. Seda avaldust tehes tahtis ta tõenäoliselt näidata, et on prantslaste usaldamatut suhtumist EL-isse tähele pannud, et ta ühtaegu mõistab prantslaste tundeid ja samal ajal teadvustab endale, et tal tuleb tingimata jõuda Euroopa reformimise asjus edasi jõuda."

Miks paljud prantslased EL-i vastu on

Prantsuse poliitiku hinnangul balansseerib praegune riigipea Macron õhukesel piiril parempoolsete ja vasakpoolsete vahel: "Macron on Prantsusmaa suurettevõtete, pankade ja nende üheksa miljardäri järglane, kes kontrollivad 95% suurtest meediafirmadest. Nagu on öelnud Jean d´Ormesson, "Macronil pole sisu, ta elab selle arvelt, et teised kukuvad." Aga ka tänu lõhenemisele vasakpoolsete leeris, mida suur osa töölistest ikka veel toetab."

Eurooplased ennustavad uusi lahkumisi Euroopa Liidust >>

Ta on veendunud, et kaaskodanikud ei kritiseeri Euroopa Liitu lihtsalt niisama:

"Prantslased ei ole Euroopa vastu, nad ütlevad "ei" liberaalsele Euroopale ja igal võimalusel öeldakse "ei" liberalismile. Nad ütlesid "ei" Prantsusmaa eelmistele presidentidele Sarkozyle ja Hollande´ile, kuna need mehed edendasid liberaalset Euroopat tükkis tema reeglitega, mis viisid ühest küljest töötuse, ebavõrdsuse, julma majanduse ja vaesuseni, teisest küljest aga suuromanike ja finantsimpeeriumide kasvuni," märkis Filoche.

Ta lisas, et prantslased ütlevad oma enamuses "ei" Euroopa Liidu bürokraatidele, neoliberaalsetele väärtustele ja püüdele sundida neid "uuteks eurooplasteks" saades oma väärtustest lahti ütlema. Prantslastel on oma ajalooline uhkus, juured, keel, millest nad ei ole valmis "riikide Eurokorporatsiooni" suurprojekti nimel loobuma.

Macroni partei esindaja andis esmakordselt Sputnikule intervjuu >>

Poliitikute, rahameeste ja massimeedia triaad

Filoche lisas, et tema riigis, nagu paljudes teisteski EL-i liikmesriikides, toimub valitsevate poliitikute, rahastajate ja massimeedia manipuleerimine avaliku arvamusega:

"Euroopas eksisteerib raha diktatuur, mis ei võta arvesse rahvaste soove ja püüdlusi. Valimistel, mis kõikides riikides toimuvad väga madala valimisaktiivsusega, šantažeeritakse valijaid tööpuudusega, kriisiga, migratsiooniprobleemiga ja nii edasi. Just siitsamast tekivad ka koletud nähtused: töötus ja paremäärmuslased, natsionalism ja arrogantsus."

"Tuleb öelda "jah" teistsugusele Euroopale – sotsiaalsele Euroopale, kes tuleb appi, kes võitleb ebavõrdsusega. Nimelt niisugune Euroopa on vältimatu tingimus majanduskriisist, ökoloogilisest kriisist, riigisektori kriisist, massilisest tööpuudusest ülesaamiseks, aga ka täieliku tööhõive ja üleeuroopalise alampalga tagamiseks," leiab Gérard Filoche.

Macron külastab Peterburit: mida on ettevõtlusel visiidist oodata >>

Ta lisas, et prantslasteni jõuab järjepidevalt tõdemus, et läänes ja eeskätt Euroopas on tekkinud tsivilisatsiooni kriis: "See tsivilisatsiooni kriis võiks saada mootoriks alternatiivsele EL-i projektile – projektile, mis on vähem eksklusiivne, rohkem suunatud koostööle, mis tegelikult osutab rohkem tähelepanu rahvuslikele eripäradele, kuivõrd just meie traditsioonid ja meie pärimus on märksa suuremas ohus kui üldine majandusmudel."

110
Tagid:
euroskeptik, liberalism, poliitika, referendum, majandus, Brexit, Sputnik France, EL, Gérard Filoche, Emmanuel Macron, Suurbritannia, Prantsusmaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega