Poola pealinn Varssavi

Konrad Rękas: Poola järgmiseks eeskujuks saab "lipsusööja" Saakašvili

52
(Uuendatud 13:27 21.02.2018)
Kui me kord juba nõustume rumalusega, mida peaminister Morawiecki kuuldavale toob, siis võibki järgmiseks Poola peaministriks saada tobuke Saakašvili, ütles Poola poliitik Konrad Rękas intervjuus raadiole Sputnik.

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. Raadio Sputnik korrespondent Leonid Sigan vestles Poola poliitilise partei ZMIANA endise esimehe Konrad Rękasega, edastab Sputnik Polska

16. kuni 18. veebruarini toimusid järjekordse Müncheni julgeolekukonverentsi istungid. Kuidas te hindate selle tulemusi?

See, mida ma Müncheni julgeolekukonverentsil kuulsin, ei kõlanud kõige paremini. Ennekõike teeb murelikuks peaminister Mateusz Morawiecki esinemine. Mitte minutitki [oma kõnest] ei pühendanud peaminister Poola päevakajalistele küsimustele.

Ukraina võimud saatsid Saakašvili riigist välja >>

Ja see tekitab suurt ärevust poliitilises kontekstis. Enamgi veel, see annab tunnistust Poola marginaalsest seisundist, sest isegi USA kolooniana ei järgi me Trumpi poolt juba detsembris välja kuulutatud julgeolekustrateegiat.

Kui me vaatame ameeriklaste dokumente, siis veendume, et USA-l on antud hetkel ainult vaenlased. Esmajärguliseks vaenlaseks jääb USA-le Hiina. Vaenlasteks on muidugi Põhja-Korea ja Iraan. Ja mõistagu ei saa kuidagiviisi usaldada Venemaad ega USA ja Venemaa suhete paranemist, mis seniajani ei mahu USA plaanidesse.

Samal ajal kordas Poola peaminister pidevalt ameeriklaste eelmise administratsiooni loosungeid, hirmutades Euroopa partnereid tigeda Putiniga, keskendudes võitlusele Euroopa energiajulgeolekut ohustava Nord Stream 2-ga.

Lavrov tutvustas Euroopale bumerangi omadusi >>

Peaminister Morawiecki kasutas konverentsi kõnetooli Vene Föderatsiooni poliitika ründamiseks. Ta viitas Vladimir Putini esinemisele 2007. aastal, mil ta heitis USA-le ette monopolaarse maailma kujundamist. Siis hindas ta sääraseid samme lubamatuiks ja nüüd kasutab Venemaa eesõigust teostada sõltumatut välispoliitikat. Kuid peaminister Morawiecki on nõuks võtnud ajaloolisi sündmusi moonutada. Minul isiklikult oli kummaline kuulda Morawiecki suust seda, et Gruusia sündmused ja Ukraina kriis on üheselt Venemaa Föderatsiooni süü. Kuidas teie tema väljaütlemisi hindate?

Tegemist on väga primitiivse versiooniga sellest propagandast, mis Poolas mõne aja eest esile kerkis. Kusjuures isegi Poolas oli palju objektiivsemaid hinnanguid tollele konfliktile. Igaüks, kes on hoolega lugenud teavet Gruusia sündmustest, seda isegi Poola meediaväljaannetest, mäletab väga hästi, et midagi sellist ei olnud.

Poliitiline avantürist Mihhail Saakašvili ründas Lõuna-Osseetiat, ründas sisuliselt Vene Föderatsiooni rehkendades, et USA või Iisraeli toetus saab talle piisavaks sõjaliseks ja rahaliseks tagalaks. Ameeriklased aga hülgasid ju Saakašvili.

Tahta ju võib: Puškov vastas Poolale gaasi puudutavas küsimuses >>

Ma mäletan, kuidas Poola meedias edastati paar päeva tagasi võidukalt infot selle kohta, kuidas grusiinlased Osseetia territooriumile tungisid. Ja sooritasid seal kohutavaid kuritegusid Osseetia tsiviilelanikkonna vastu ja et selle kohta on olemas ümberlükkamatuid tõendeid.

Poola meediakanalid olid tulvil vaimustust: selgus, et vene karu on paberist, tankid vineerist ja kohe-kohe marsivad Gruusia väed Moskvasse. Kui aga osseedid tšetšeenide ja teiste Kaukaasiast pärit sõprade ning hiljem ka Venemaa abiga grusiinide agressiooni hõlpsasti tagasi lõid, puhkes kisa, et kuidas võib neid vaeseid grusiine – kes vaid veidi enne seda pidid Moskva vallutama – karistada mingi pisikese vahejuhtumi eest, milleks oli kallaletung Osseetiale.

Loomulikult anna see tunnistust absurdi mastaapidest, kuid piisab, kui lugeda Poola ajalehti, mis ilmusid mõne päeva jooksul kümme aastat tagasi, et veenduda, kuidas see aset leidis. Selles pole mingit saladust. See pole mingisugune Wikileaks.

Sarnane olukord kujunes Ukrainas. Mitte keegi terve mõistusega inimene ei usu Kremli ja Janukovitši poolt saadetud saatanlikesse snaipritesse, kes rahvast tulistasid. Igaüks teab et meil ei olnud provokatsiooniga midagi tegemist. Meil oli tegemist ameeriklaste ulatusliku luureoperatsiooniga, mida toetasid kohalikud oligarhid. Samuti on teada, milleni see välja viis – Ukraina varade röövimise ja kogu riigi bandeerastumiseni.

Venemaa Föderatsioonil ei olnud ega ole sellega midagi pistmist, ainus, mida ta selles olukorras tegi, oli see et võttis oma kaitse alla osa venekeelseid ja Venemaa kodanikke, kellel oli valimisõigus, mida nad Krimmis kasutasid. Ja ühtlasi lubamata maha suruda ja tappa kõiki Donetski elanikke, mida Kiievist pärit uusbandeeralased teha plaanisid. Tunnistan, et ma oleks tahtnud näha Venemaa suuremat angažeeritust Ukraina konflikti.

Muide, ka paljud grusiinlased oleksid tahtnud Venemaaga suhete normaliseerimist, praegusest palju aktiivsemat suhete parandamist.

Saakašvili seiklused: Ukraina saatis ta maalt välja >>

Kui me hakkame osalema sedavõrd avantüristlikus, ebausutavas propagandistlikus suundumuses, siis loomulikult saab Poola järgmiseks eeskujuks "lipsusööja" Saakašvili. Kui me kord juba nõustume rumalusega, mida peaminister Morawiecki kuuldavale toob, siis võibki järgmiseks peaministriks saada tobuke Saakašvili. Ja sellega kõik lõpebki.

52
Tagid:
eeskuju, lipusööja, Mateusz Morawiecki, Konrad Rękas, Mihhail Saakašvili, Poola
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega