Prantsusmaa president Emmanuel Macron külastab mais Sankt-Peterburgi

Macron külastab Peterburit: mida on ettevõtlusel visiidist oodata

46
(Uuendatud 14:05 23.01.2018)
Ettevõtte French Tech Moscow juht Thierry Cellerin andis portaalile Sputnik France Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni eelseisva, 2018. aasta mais toimuva Venemaa-visiidi valguses eksklusiivintervjuu ja tõi esile väljavaated kahepoolsete suhete paranemiseks

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. French Tech on Prantsusmaa poolt 2013. aastal esitatud ülemaailmne algatus, mis näeb ette majandussüsteemide ühendamist (ettevõtjad, start-upid, investorid, suurettevõtted) nii piirkondlikul kui ülemaailmsel tasandil. Moskva on üheks kümnest esimesest linnast, mis Emmanuel Macroni visiidi ajal Moskvasse 2016. aastal sai "French Tech" märgistuse.

Pariisi äärelinnas alustas tööd RT France
© Sputnik / Евгений Биятов

Prantsusmaa on USA-st väsinud ja arendab kaubandust Venemaaga >>

Thierry Cellerin usub, et Prantsusmaa presidendi visiit Peterburisse on Trianoni dialoogi alguseks ning tähendab värskeid tuuli majandus- ja kultuurisuhetes. Cellerini sõnul mõistab Macron hästi Prantsusmaa ja Venemaa strateegilist huvitatust tugevatest ja elutervetest suhetest. Seetõttu asetab nii Prantsusmaa kui ka Venemaa suuri lootusi dialoogi raames konkreetsete projektide elluviimisele. Dialoog on alanud ja tuleb loota, et see kajastub konkreetselt ja positiivselt kahepoolses koostöös.

"Muutustest kõnelda on ennatlik, kuid 2018. aastal peavad need toimuma," kinnitas Cellerin.

Küsimusele, mida on ärivaldkonnal Macroni 2018. aasta mais toimuvast Peterburi-visiidist oodata, vastas French Tech Moscow juht: "Prantsusmaa majandussüsteemile on antud tõsine signaal ja me loodame, et see mõjutab ka hinnangut Vene turu võimalustele Prantsusmaa start-upide jaoks ning toonitab Prantsusmaa atraktiivsust Venemaa start-upide rahvusvaheliseks arenguks."

Prantsuse minister pakkus Venemaale "vangerdust" >>

"Me soovime, et Venemaa alustavad ettevõtted mõistaksid, et nende rahvusvahelise tegevuse areng ei pea olema teadlikult orienteeritud vaid USA-le. Euroopa turg on hästi paindlik ja kultuuriliselt Venemaale palju lähemal. Tänu oma geograafilisele asendile ning start-upidele suunatud programmidele võib Prantsusmaa avada ulatusliku tegevusvälja, rääkimata juba vastava taristu, näiteks Station F olemasolust," sõnas Cellerin.

Algatuse French Tech kolm peamist eesmärki:

  • kahepoolse kanali Venemaa–Prantsusmaa loomine selleks, et ühelt poolt aidata prantsuse ettevõtetel Venemaa turgudel kanda kinnitada ning teiselt poolt aidata vene start-upidel ja talentidel teostada end Prantsusmaal;
  • tutvustada Venemaal prantslaste oskusteavet ja eesrindlikke tehnoloogiaid (tehisintellekt, asjade internet, suurte andmemahtude töötlus, biotehnoloogia), programmi French Tech arendusabi Prantsusmaal (French Tech ticket on toetuseelarve välismaiste alustavate ettevõtete rakendamiseks Prantsusmaal; French Tech Visa on ette nähtud välisautoritele, kes sooviksid arendada oma projekte ja andeid Prantsusmaal);
  • töötada kohtumiste ja ürituste raames koos kohaliku "majandussüsteemiga".

Rääkides Venemaa ettevõtluse spetsiifikast, täheldas Cellerin: "Venemaal on oma spetsiifika ja esimene asi, mida ma soovitaksin, on: mitte loota, et kliendid käituvad samaviisi, nagu Euroopas. Vene tsivilisatsioon on Euroopa, Lähis-Ida ja Aasia ristteel. Ja niimoodi on välja kujunenud vene mõtlemine. Lisaks sellele eksisteerib märkimisväärne lõhe suurte linnade ja maapiirkondade vahel… Personalivalik ja juhtimine erineb Venemaal väga suuresti läänelikust ning ettevõtetel/ettevõtjatel tuleb selle riigi eripäraga kohaneda, aga mitte vastupidi. Võib-olla see polegi nii keeruline, kuid tarvis on teatud kohanemisperioodi."

Vene turule pürgivatele prantsuse start-upidele, ütles French Tech Moscow juht, et French Tech Hub Moscow on üheks peamiseks sissepääsuks sellele turule. Kompanii on suurtele ühendettevõtetele abiks, teavitades neid uuendustest Venemaa turul, majanduse dünaamikast ja ühendades neid mitmesuguste French Techi oma jõududega või koostöös partneritega korraldatavate ürituste raames kohalike alustavate ettevõtetega.

Prantsusmaa tunnustas Venemaa seisukohta Süüria konfliktis >>

Portaal Sputnik Eesti on teavitanud, et viimasel ajal on Pariis, pidades silmas Donald Trumpi presidendiks valimist ja eelseisvat Brexitit, hakanud vaatlema Venemaad vastukaaluna ebastabiilsetele kaubandussuhetele USA ja Suurbritanniaga. Prantsusmaa on mures võimaliku olukorra pärast, kus Venemaa vastu "eksterritoriaalsete sanktsioonide" kehtestamise korral võib USA muutuda "kogu maailma kaubanduse sandarmiks ". Prantsusmaa president Emmanuel Macron kavatseb otseselt tegelda kaubatee loomisega, mis kulgeb Euroopast Pekingisse läbi Moskva.

46
Tagid:
eksklusiivintervjuu, ettevõtlus, majandus, French Tech Moscow, Thierry Cellerin, Emmanuel Macron, Peterburi, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega