Immigrandid meelitasid Soome naise 10 000 euro eest abiellu, illustratiivne foto

Immigrandid meelitasid Soome naise 10 000 euro eest abiellu

65
(Uuendatud 14:55 16.01.2018)
Immigrandid lubasid maksta Vaasa naisele 10 000 eurot selle eest, et too oleks nõus abielluma, nüüd on naine kohtu all seoses ebaseadusliku maaletuleku korraldamise ja sellele kaasa aitamisega

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Tegemist oli 1989. aastal sündinud soome naisega, kes aitas abielu kaudu Soome tulla keskealisel kosovo mehel. Kuriteod pandi toime 2014. aastal ning kohus mõistis naisele ebaseadusliku maaletuleku korraldamise eest neljaks kuuks tingimisi vangistuse. Kaks ülejäänut, keskealised kosovo mehed mõisteti 3-6 kuuks tingimisi vangi, vahendab eestikeelne uudisteportaal Soomes Eestinen viitega väljaandele Iltalehti.

Sel aastal saabus Eestisse 13 pagulast >>

Üks süüdi mõistetud meestest võttis naisega ise ühendust ja pakkus võimalust teenida raha abiellumisega. Mehe eesmärk oli saada soome naisega abiellu oma tuttav, kellele oli vaja Soomes elamisluba.

Naine soostus, kuna talle lubati abiellumise eest tasuks 10 000 eurot. Elamisloa taotluses kinnitasid nii naine kui mees, et abielu on ehtne ja nad soovivad koos Soomes elada.

Naine oli sõidutatud enne abiellumist Kosovosse ja seal anti talle 2000 eurot ettemaksu. Ülejäänud raha pidi tulema pärast abiellumist mehele elamisloa taotlemise käigus.

Naine sai veel 1000 eurot, misjärel kosovo mehed rääkisid, et nad ei maksagi kogu summat. Lisaks keelduti lahutusest, kuigi naisele oli algul seda lubatud.

Naine ütles politsei ülekuulamisel, et poleks end sellise pasaga sidunud, kui oleks teadnud, millega see lõppeb. Kosovo meestes pettunud naine rääkis kogu loo ausalt ära, kuigi mehed seda eitasid.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Kohus tunnustas naise ausat ülestunnistust ja mõistis naisele kergema, aga siiski küllalt tõsise 4-kuulise tingimisi vanglakaristuse. Lisaks pidi naine loovutama kuritegelikul teel teenitud 3000 eurot.

Soome sisseränne lõi 2016. aastal absoluutse rekordi, kui sisse rändas kokku 34 905 inimest, vahendas Sputnik Eesti maikuus. 2016. aasta sisseränne oli 21% võrra suurem kui varasemal aastal. Migrantide arv lõi 2013. aasta rekordi ligi 3000 võrra.

Soomest väljaränne on samuti suurenenud, aga mitte nii palju kui sisseränne. Soomest läks välismaale 18 082 inimest, 11% enam kui aasta varem.

Беженцы с детьми в транзитном центре для беженцев в районе села Tabanovce, в северной Македонии
© AP Photo / Boris Grdanoski

Soome netomigratsioon oli 2016. aastal 16 823 inimest, 35% enam kui aasta varem. Sisserändajatest 78% olid välisriigi kodanikud, väljarändajatest 59% olid Soome kodanikud.

Helsingis ei pääse Soome kodutud enam Hermanni Diakooniamajas öömajale, kuna see on reserveeritud ainult pagulastele, vahendas Sputnik Eesti aprillis.

Kodutud mehed rääkisid, et veel mõni aeg tagasi oli neil võimalik seda öömaja kasutada. Nüüd aga on näha, et maja on täis musta nahavärviga asukaid. Mehed rääkisid, et pagulastega tekkisid juba varem probleemid, kuna nad varastasid soomlastel magamise ajal püksid jalast. Samuti kadusid isiklikud asjad.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama >>

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama, mis on suurendanud varjupaiga saamisega seotud kohtumenetluste hulka. 2017. aasta aprillis oli Soome kohtutes menetluses ligi 9000 varjupaigaga seotud asja. Migratsiooniameti otsuseid vaadati ringi näiteks usuvahetusega seoses.

65
Tagid:
elamisluba, abielu, migratsioon, pagulased, kohus, Kosovo, Soome
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega