Putin käskis alustada Venemaa väegrupeeringu väljaviimist Süüriast

Putin käskis alustada Venemaa väegrupeeringu väljaviimist Süüriast

54
Süüria on säilitanud riigina oma terviklikkuse ja suveräänsuse, loodud on eeldused poliitiliseks reguleerimiseks ÜRO egiidid all, põgenikud tulevad tagasi oma kodudesse

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Vladimir Putin andis korralduse tuua Süüriast tagasi suurem osa Venemaa sõjalisest kontingendist. Selle avalduse tegi president esinedes Venemaa sõjaväelastele Khmeimimi õhuväebaasis.

"Andsin kaitseministrile ja kindralstaabi ülemale korralduse asuda Venemaa väegrupeeringu üksuste ümberpaigutamisele nende alalistesse dislokatsioonipaikadesse," ütles riigipea.

Ta saabus Khmeimimi täna hommikul, kus tal olid vastas Süüria president Bashar Assad, kaitseminister Sergei Šoigu ja Venemaa väekontingendi ülem Süürias Sergei Surovikin.

Hiilgavalt täidetud ülesanne

Putini sõnul purustasid Venemaa relvajõud koos Süüria armeega veidi rohkem kui kahe ja poole aasta jooksul "maailma terrorismi kõige lahinguvõimelisema rahvusvaheliste terroristide grupeeringu".

© Sputnik
Putin andis käsu alustada Vene väeüksuste väljaviimist Süüriast.

President lisas, et Venemaa sõjaväelased täitsid neile pandud ülesande hiilgavalt, ilmutades mehisust, kangelaslikkust ja professionaalsust ning naasevad nüüd võidukalt oma lähedaste juurde. "Kodumaa ootab teid, sõbrad! Head teed! Tänan teid teenistuse eest!" ütles Venemaa riigipea.

Ta rõhutas, et relvajõud ja sõjatööstuskompleksi ettevõtted näitasid armee ja laevastiku väeosade ja väekoondiste kasvavat võimsust ja isikkoosseisu suurepärast väljaõpet.

"Lendurid, meremehed, erioperatsioonide üksused, luure, juhtimis-, toetus- ja sõjaväepolitsei üksused, meditsiiniteenistus, pioneerid, ja Süüria armee üksustes tegutsenud sõjalised nõunikud demonstreerisid venelase ja vene sõduri parimaid omadusi," rõhutas Putin.

Võitlus terroristidega jätkub

President teatas, et terrorismivastase võitluse ohvreid "ei unustata kunagi, ei siin, Süürias, ega meil, Venemaal."

Venemaa hoidis Süürias ära Liibüa-taolise lakkamatu kodusõja>>

"Kuid see ei sunni meid käsi rüppe panema ega taganema. See ei ole meie rahvale omane. Vastupidi, see annab meile täiendavat jõudu selle absoluutse kurjuse väljajuurimiseks, milleks on rahvusvaheline terrorism, mis kujul ta end ka ei varjaks," jätkas Putin.

President lisas, et "kui terroristid tõstavad taas pead, anname neile sellise hoobi, millist nad seni veel näinud ei ole".

Kohtumine Assadiga

Süüria on säilitanud riigina oma terviklikkuse ja suveräänsuse, loodud on eeldused poliitiliseks reguleerimiseks ÜRO egiidid all, põgenikud tulevad tagasi oma kodudesse, teatas Putin sõjaväelastele esinedes.

President kohtus õhuväebaasis ka Assadiga. Venemaa riigipea ütles talle, et Venemaa loodab koos Türgi ja Iraaniga "rahuliku elu ja poliitilise protsessi taastamist" Süürias. Samuti on tähtis ette valmistada rahvusliku dialoogi kongress ja käivitada rahumeelse reguleerimise protsess.

Venemaa ja Süüria presidentide kohtumine>>

Putin lisas, et terrorismioht tervikuna on veel väga kõrge.

"See, et me purustasime Süürias Islamiriigi* tugevaima grupeeringu, on erakordselt oluline nii Süüriale, Venemaale, kui ka kogu maailmale," märkis president.

Assad tänas omakorda Venemaa relvajõude nende panuse eest võitluses terrorirühmitustega.

Venemaa õhuväe operatsioon

2015. aastal alustas Venemaa Damaskuse palvel terrorismivastast operatsiooni Süürias. Möödunud aasta märtsis viidi suurem osa õhuväe grupeeringust seoses ülesande eduka täitmisega Süüriast välja.

Süüriasse jäävad kaks Venemaa sõjaväebaasi – õhuväebaas Khmeimimis ja sõjalaevastiku toetusbaas Tartusis. Samuti jätkab tegevust Venemaa asutatud vaenupoolte lepituskeskus.

Detsembri alguses teatas Putin "Islamiriigi"* täielikust purustamisest Süürias.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

54
Tagid:
sõda, sõjaline kontingent, Putin, Vladimir Putin, Süüria, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega