Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov

Peskov kutsus üles lõpetama Jamali koolipoisi kiusamist

94
(Uuendatud 08:25 23.11.2017)
Kremlis peetakse vääraks süüdistada Bundestagis esinenud vene koolipoissi natsismi propagandas

TALLINN, 22. november — Sputnik. Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov märkis, et poisi "eksalteeritud tagakiusamine" on täiesti mõistetamatu, vahendas RIA Novosti

Küsitlus

Mis järeldub Venemaa üldsuse hukkamõistust Jamali koolipoiss Kolja sõnadest Saksamaa Bundestagis?
 • Venelased ei andesta Saksamaa kallaletungi Nõukogude Liidule mitte kunagi
  30.0% (6)
 • Venemaa noored näevad maailma laiemalt ja kannavad juba ka üldinimlikke väärtusi
  35.0% (7)
 • Venemaa ühiskond on Teise maailmasõja küsimuses lõhestunud
  10.0% (2)
 • Ka Venemaal on arvamuste paljusus, sest Venemaa on demokraatlik riik
  10.0% (2)
 • Teises maailmasõjas olid kõik sakslased kas fašistid või koonduslaagris
  5.0% (1)
 • Täiskasvanud kasutasid lapsi ära poliitilistel eesmärkidel
  5.0% (1)
 • See ei tähenda midagi, järjekordne lahing infosõjas
  5.0% (1)
Hääleta: 20

Jamali koolipoisi ettekanne Bundestagis paisus skandaaliks >>

Peskovi sõnul on ilmselge, et alaealine ei pidanud silmas midagi halba ja oli väga närvis. Sedasama oleks tundnud iga koolipoiss Bundestagis esinedes.

"Süüdistada teda mingis kurjas tagamõttes, seda enam natsismi propagandas, kõigis seitsmes surmapatus – seda pean ma vääraks," rõhutas Peskov.

Venemaa koolipoisi esinemisest Saksamaa Bundestagis puhkes skandaal tema kodumaal, vahendas Spuntik Eesti eile. YouTube"s avaldati osa Venemaa koolipoisi esinemisest Saksamaa parlamendis — Bundestagis. Ettekanne oli pühendatud Saksamaal tähistatavale Rahvuslikule leinapäevale – kõikides relvakonfliktides hukkunute mälestuspäevale.

Sõja portreed >>

Ettekandes rääkis gümnaasiumiõpilane saksa sõdurist, kes sõdis Stalingradi all ja sattus sõjavangi, kus ta "raskete tingimuste" tõttu suri. Poisi sõnul liigutas see lugu teda hingepõhjani ja ärgitas külastama Wehrmachti sõdurite surnuaeda Tšeljabinski oblastis, kus ta nägi paljusid "süüta hukkunud inimeste" haudu.

Siis ettekandja kõne heli salvestisel katkeb ja kaadri taga kommenteerib keegi ettekandja avaldust "süütutest inimestest".

Venemaa kooliõpilase esinemine tekitas tema kodumaal elavat vastukaja.

Venemaa Föderatsiooninõukogu (Venemaa parlamendi ülemkoda – toim.) välisasjade komitee pöördus Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna juhtkonna poole palvega kontrollide Novõi Urengoi gümnaasiumi, kus Bundestagis ettekande pidanud poiss õpib, õppeprogrammi.

Tartumaa ühishaud: sõjaväelaste nimesid pole võimalik tuvastada >>

"Me peame selliseid ettekandeid lubamatuks. Palume teil gümnaasiumi, sealhulgas selle õppeprogrammi, kontrollida," teatas Föderatsiooninõukogu välisasjade komitee aseesimees Vladimir Džabarov oma pöördumises komitee istungil viibinud Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna asekuberneri Aleksandr Mažarovi poole.

Blokaadirõngas Leningradi elanikud veevõtukohal Neeva jõel.
© Sputnik / Николай Хандогин

Ta täpsustas, et komitee käsutuses on selle esinemise videosalvestus. Senaatori sõnul tuleb see olukord "ära klaarida". "Mitte lapsega, loomulikult, aga täiskasvanutega. Seal on tööd ka õiguskaitseorganitele," teatas ta.

Novõi Urengoi saksa keele õpetaja Ljudmilla Kononenko kaitses Saksamaal Bundestagis "Wehrmachti sõdureid" kaitsva ettekandega esinenud õpilast.

Kononenko väidab, et poisi sõnad on kontekstist välja rebitud.

"Õpilane lõpetas oma ettekande Bundestagis sõnadega: "Loodan siiralt, et terve mõistus pääseb võidule ja maailmas ei saa enam kunagi olema sõdu." Sõda puudutas ka Nikolai perekonda — tema vaarisa võttis osa Suurest Isamaasõjast. Gümnaasiumiõpilane ei õigusta vähimalgi määral fašistide tegevust," seletas õpetaja.

94
Tagid:
fašism, koolipoiss, esinemine, natsism, süüdistus, Teine maailmasõda, Bundestag, Dmitri Peskov, Saksamaa, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega