Ebaõnnestumine koalitsiooni moodustamisel seab Angela Merkeli kantsleriameti ohtu

Lips läbi. Angela Merkelile ei allunud isegi "Jamaica"

127
(Uuendatud 07:09 22.11.2017)
Merkel ei tahtvat ei uut valimiskampaaniat ega vähemusvalitsust. Kuid üks neist kahest halvast tuleb tal siiski valida. Vastasel korral teeb seda tema asemel keegi teine

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kõik on halvasti. Saksamaal ei kannata võimu kolme peale klappida. Tegelikult oleks seekord võinud sündida pretsedent – kolmikkoalitsioon –, aga nüüd, kuhu ka ei vaata, pole sellist asja nende ajaloos varem olnud. Ikka on olnud kas enamusvalitsus või uued valimised, mida ei ole kunagi nii vara välja kuulutatud. Ega valvsaks ei teegi mitte olukorra erilisus, vaid see, et riik on ilma igasuguse sõjata kaotanud oma peamised trumbid: põhjalikkuse ja metoodilisuse. Ilma nendeta teeb aga iga uus olukord ärevaks. Millal on kantsler varem avalikult tunnistanud, et "edasist tegevusplaani pole". Aga Merkel nii ütles.

Angela Merkel võitis neljanda ametiaja
© AFP 2019 / Kay Nietfeld

Saksa koalitsioonikõnelused nurjusid >>

Siis aga saadi aru, et tuleb ka edaspidi "Saksamaa eest vastutust kanda". Tekib küsimus, aga kuidas, kui ta isegi "Jamaicat" endale allutada ei suutnud. Saksamaa rahvaarv on siiski 82 miljonit. Ööl vastu reedet kestsid läbirääkimised 15 tundi. Siis pühapäeval veel 12 tundi. Kõik läks tühja. Üle saja erimeelsuse, teadis meedia. Küllap ümardasid kõvasti, kuid ebakõlasid oli tõesti. Nii näiteks ei olnud "rohelised" mingil tingimusel nõus piirama sisserännet ja nõudsid põhimõtteliselt põgenikele õigust oma perekonnad Saksamaale järele tuua. Kuid see ei ole põhimõtte, vaid meeleolu küsimus. Ei mingit pieteeti "Mutti" (sks. keeles "emme" – toim.) vastu. Ei nendelt ega vabadelt demokraatidelt.

"Parem üldse mitte valitseda, kui valitseda valesti," ("Es ist besser, nicht zu regieren, als falsch zu regieren") ütles FDP liider Christian Lindner, olles võitluses oma huvide eest kogu jõu ära kulutanud, nii et ei suutnud enam tautoloogiat vältida. Tema järel ajasid ka "rohelised" rinna ette. Erinevalt äpardunud partneritest, võinuks Merkel kompromissi lõpmatuseni oodata. Seadus ei piira koalitsiooniläbirääkimiste kestust. 1976. aastal kestsid need 73 päeva, seekord aga vaid neli nädalat. Kuid isegi tema "inglikannatusest" ei piisanud, selles mõttes, et sellest üksi jäi väheks.

Merkel teeb viimase katse koalitsioon kokku panna >>

Ei saaks öelda, et nende kannatus katkes. Nad lihtsalt said aru, et neid veetakse ninapidi. Sest kogu selle aja jooksul jätkas Merkel valitsemist, mis sest, et kohustetäitjana. See jätkub ka praegu, kuid nende päevade arv on reglementeeritud. President peab nüüd Bundestagile tegema ettepaneku valida lihthäälteenamusega uus kantsler. Kui see ei õnnestu, antakse saadikutele veel 14 päeva. Kui ka siis ei tule välja, tuleb uus hääletusvoor. Ja kui asjast ikkagi asja ei saa, määrab ta kas ise uue valitsusjuhi, või saadab parlamendi laiali. Kui sündmused arenevad edasi just selle skeemi järgi, võivad uued valimised toimuda juba veebruaris.

Kaks nädalat pärast loodetust napimat valimisvõitu nõustus Saksa liidukantsler Angela Merkel kärpima põgenike vastuvõttu
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

Merkel teatas, et ei taha ei uut valimiskampaaniat ega vähemusvalitsust. Esimene variant ei annaks talle isegi sellist valmistulemust, nagu ta septembris oli. Teine variant laseks tal end tunda Donald Trumpina, kus sa oled justkui riigis kõige tähtsam, kuid ei saa midagi iseseisvalt otsustada. Kuid midagi nendest kahest halvast tuleb tal valida. Vastasel korral teeb seda keegi teine. President Frank-Walter Steinmeier esitab kantsleri kandidaadi ja edasi läheb nagu läheb.

Ratas Bundestagis: rahu püsimise eest peame kõik hoolt kandma ja vastutama >>

Muide, niikaua kui nad kauplesid, kohustas konstitutsioonikohus perekonnaseisuameteid registreerima "kesksoost" lapsi, kui on kahtlus nende eneseidentifitseerimises. Ka Merkel oleks võinud välja pakkuda "kesksoolise" koalitsiooni ja siis vaadata, mis sellest väljan tuleb. Kuid selleks oleks tulnud midagigi sünnitada. Peale nime ei tulnud aga midagi. Kuid sellestki ei saanud asja. Leiti, et "Jamaica" on kuidagi ebapatriootiline. "Must valgusfoor" oleks palju parem olnud. Siis oleks peamise partei värv esile toodud. Ennustus ei täitunud. Foor, millel kasvõi üks tuli ei põle, on ju praak. Vaatlejad rääkisid juba hulk aega tagasi, et Merkeli pilk hakkab kustuma. Nüüd paistab, et ka perspektiiv.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

127
Tagid:
analüütika, poliitika, koalitsioon, valimised, Angela Merkel, Saksamaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega